Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 551

Odstávka na Temelíně

Přestože pojem odstávka elektrárny může vzbuzovat dojem, že jde o období, kdy se nic neděje, opak je pravdou. V čase odstávky Jaderné elektrárny Temelín Pavel Knetl s trochou nadsázky na dva měsíce vymění elektrárnu za svou rodinu. Po odstávce se jí to snaží vynahradit – to už netráví v práci celé dny ani noci. I když i tak je práce pořád dost. Jakmile skončí jedna odstávka, nastane čas příprav na další…

Fotogalerie (3)
Odstávka je naplánovaná do nejmenšího detailu. Je třeba zkoordinovat práci více než tisícovky lidí.

V období, kdy elektrárna „jede“, je víceméně klid. Teprve ve chvíli, kdy odstavíme některý z bloků, začne rozebírání, kontrolování a opravování. „Základ odstávky je vždy stejný – rozebereme reaktor, vyměníme část paliva, složíme reaktor a zpátky najíždíme blok na výkon,“ popisuje Pavel Knetl. K tomu je navíc nutné připočítat řadu různých revizí zařízení, které vyžadují zákonné předpisy, a opravy dalších opotřebovaných komponent. To vše obnáší usilovnou práci několika stovek lidí. Odstávka přitom není zadarmo – každá hodina, o kterou by se zpozdila, vyjde zhruba na milion korun.

Bez zbytečných prostojů

Úkolem týmu vedeného Pavlem Knetlem je koordinovat všechny činnosti tak, aby na sebe jednotlivé pracovní úkony navazovaly a nevznikaly prostoje.

Během odstávky se samozřejmě mohou objevit i nečekané komplikace. Během jedné z odstávek na 2. bloku Temelína například technici při závěrečných zkouškách zjistili, že je třeba upravit dosedací plochy pojistného ventilu kompenzátoru objemu. „Zjistili únik kapaliny, se kterým by nebylo možné fungovat celý rok do další odstávky,“ říká Pavel Knetl. Aby bylo možné ventil opravit, bylo třeba vychladit už téměř najetý blok. Z plánovaných 50 dnů odstávky tak nakonec bylo 62.


Pavel Knetl, vedoucí týmu koordinátorů odstávky, bydlí v Týně nad Vltavou a chladicí věže elektrárny má stále na dohled. O své práci říká: „Je to adrenalin. Někdo kvůli němu skáče na gumovém laně z mostu, já šéfuju odstávce.“ Jak dodává, člověk ale nemůže myslet jen na elektrárnu. „V létě rád vyrážím s rodinou na kola, v zimě na lyže. Dřív jsem rád chodil na ryby, ale na to poslední dobou nějak není čas. Ani mezi odstávkami.“


Jak se při odstávce vyměňuje použité palivo za čerstvé se můžete podívat ve filmu Výměna paliva v Temelíně, který najdete ve videotéce Třípólu nebo na http://www.youtube.com/watch?v=qkZuXWPi7bw

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co bylo před energetickou krizí

Jak už to bývá, při pohledu s určitým odstupem je možné vidět souvislosti minulých událostí lépe než v době, kdy se tyto události odehrávaly.

Modernizace vodních elektráren

Spolehlivější, bezpečnější, ekologičtější, efektivnější, úspornější a připravené na další desetiletí provozu.

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail