Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 595

Odstávka na Temelíně

Přestože pojem odstávka elektrárny může vzbuzovat dojem, že jde o období, kdy se nic neděje, opak je pravdou. V čase odstávky Jaderné elektrárny Temelín Pavel Knetl s trochou nadsázky na dva měsíce vymění elektrárnu za svou rodinu. Po odstávce se jí to snaží vynahradit – to už netráví v práci celé dny ani noci. I když i tak je práce pořád dost. Jakmile skončí jedna odstávka, nastane čas příprav na další…

Fotogalerie (3)
Odstávka je naplánovaná do nejmenšího detailu. Je třeba zkoordinovat práci více než tisícovky lidí.

V období, kdy elektrárna „jede“, je víceméně klid. Teprve ve chvíli, kdy odstavíme některý z bloků, začne rozebírání, kontrolování a opravování. „Základ odstávky je vždy stejný – rozebereme reaktor, vyměníme část paliva, složíme reaktor a zpátky najíždíme blok na výkon,“ popisuje Pavel Knetl. K tomu je navíc nutné připočítat řadu různých revizí zařízení, které vyžadují zákonné předpisy, a opravy dalších opotřebovaných komponent. To vše obnáší usilovnou práci několika stovek lidí. Odstávka přitom není zadarmo – každá hodina, o kterou by se zpozdila, vyjde zhruba na milion korun.

Bez zbytečných prostojů

Úkolem týmu vedeného Pavlem Knetlem je koordinovat všechny činnosti tak, aby na sebe jednotlivé pracovní úkony navazovaly a nevznikaly prostoje.

Během odstávky se samozřejmě mohou objevit i nečekané komplikace. Během jedné z odstávek na 2. bloku Temelína například technici při závěrečných zkouškách zjistili, že je třeba upravit dosedací plochy pojistného ventilu kompenzátoru objemu. „Zjistili únik kapaliny, se kterým by nebylo možné fungovat celý rok do další odstávky,“ říká Pavel Knetl. Aby bylo možné ventil opravit, bylo třeba vychladit už téměř najetý blok. Z plánovaných 50 dnů odstávky tak nakonec bylo 62.


Pavel Knetl, vedoucí týmu koordinátorů odstávky, bydlí v Týně nad Vltavou a chladicí věže elektrárny má stále na dohled. O své práci říká: „Je to adrenalin. Někdo kvůli němu skáče na gumovém laně z mostu, já šéfuju odstávce.“ Jak dodává, člověk ale nemůže myslet jen na elektrárnu. „V létě rád vyrážím s rodinou na kola, v zimě na lyže. Dřív jsem rád chodil na ryby, ale na to poslední dobou nějak není čas. Ani mezi odstávkami.“


Jak se při odstávce vyměňuje použité palivo za čerstvé se můžete podívat ve filmu Výměna paliva v Temelíně, který najdete ve videotéce Třípólu nebo na http://www.youtube.com/watch?v=qkZuXWPi7bw

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail