Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 549

Areva začne těžit v největším uranovém ložisku v Africe

Francouzská jaderná společnost Areva podepsala 5. ledna 2009 kontrakt s nigerijskou vládou na dolování uranu v ložisku Imouranen v Nigeru. Je to největší ložisko v Africe. Dolování začne v roce 2012 a Niger se tak stane druhým největším producentem uranu na světě. Areva předpokládá roční těžbu 5 000 tun po dobu více než 35 let a do otevření dolu chce investovat 1,2 miliardy eur.

Fotogalerie (5)
Známé a těžitelné zásoby uranu (2007)

Zájem o uran a jeho dolování ve světě roste. Švédsko prověřuje své nově objevené ložisko, nechává si udělat expertízu kvality rudy od odborníků z Austrálie. Slibný zdroj uranu byl objeven v centrálním Jordánsku – i zde si se smlouvou na příští spolupráci pospíšila Areva (30. 9. 2008). Společnost Ur-Energy z kanadského Toronta podala žádost o povolení těžit uran v lokalitě Lost Creek ve Sweetwater County ve Wyomingu (březen 2008). Těžba by probíhala loužením, tj. injektáží směsi okysličené vody a jedlé sody (NaHCO3) do podzemí, rozpuštěná uranová hornina se pak čerpá na povrch a uran se separuje.

Japonsko 6. 6. 2008 založilo společný podnik s Australskou těžební společností Quasar Resources na těžbu uranu v lokalitě 500 km severozápadně od australské Adelaide. Těžební koncese zaujímá území 440 000 km2 v centru jižní Austrálie. Austrálie těží cca 23 % světového uranu, ale odhaduje se, že má na svém území až 40 % světových zásob.

Podle toho, jak roste zájem o rozvoj jaderné energetiky a s ním hlad po uranu, objevují se nová ložiska a přiložená tabulka asi dozná změny!

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2024 - výsledky

Jako každý rok se i letos dne 16. 2. 2024 v Praze na letňanském výstavišti PVA EXPO Praha konala mezinárodní týmová fyzikální soutěž s názvem Fyziklání. Organizátorem již 18.

Baterie vydrží 50 let bez dobíjení

Vědci v Číně sestrojili jadernou baterii, která dokáže vyrábět energii až 50 let bez dobíjení. BV100 od společnosti Betavolt je menší než mince a obsahuje radioaktivní izotop niklu, který ...

Unikátní izraelský chladicí systém v Hodoníně

Dosavadní průtočné chlazení elektrárny Hodonín vodou z řeky mělo hlavně v létě omezenou kapacitu. Po několikaměsíčním testu přešel do ročního zkušebního provozu nový chladicí systém.

Výběr střední školy: Plno mají i učiliště

Na střední školy míří početně nejsilnější generace za poslední léta. V loňském roce se tisíce žáků nedostaly ani na „učňák“.

Nanosatelit a horkovzdušný balón pro nouzové širokopásmové připojení kdekoli

Výzkumný tým katalánské univerzity navrhuje komunikační systém umožňující záchranným službám pracovat bezpečně v obtížných situacích.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail