Fotovoltaika pod sněhem
Více než 20 tisíc českých domácností už má na střeše vlastní elektrárnu a tisíce dalších se k tomu chystají.
Francouzská jaderná společnost Areva podepsala 5. ledna 2009 kontrakt s nigerijskou vládou na dolování uranu v ložisku Imouranen v Nigeru. Je to největší ložisko v Africe. Dolování začne v roce 2012 a Niger se tak stane druhým největším producentem uranu na světě. Areva předpokládá roční těžbu 5 000 tun po dobu více než 35 let a do otevření dolu chce investovat 1,2 miliardy eur.
Zájem o uran a jeho dolování ve světě roste. Švédsko prověřuje své nově objevené ložisko, nechává si udělat expertízu kvality rudy od odborníků z Austrálie. Slibný zdroj uranu byl objeven v centrálním Jordánsku – i zde si se smlouvou na příští spolupráci pospíšila Areva (30. 9. 2008). Společnost Ur-Energy z kanadského Toronta podala žádost o povolení těžit uran v lokalitě Lost Creek ve Sweetwater County ve Wyomingu (březen 2008). Těžba by probíhala loužením, tj. injektáží směsi okysličené vody a jedlé sody (NaHCO3) do podzemí, rozpuštěná uranová hornina se pak čerpá na povrch a uran se separuje.
Japonsko 6. 6. 2008 založilo společný podnik s Australskou těžební společností Quasar Resources na těžbu uranu v lokalitě 500 km severozápadně od australské Adelaide. Těžební koncese zaujímá území 440 000 km2 v centru jižní Austrálie. Austrálie těží cca 23 % světového uranu, ale odhaduje se, že má na svém území až 40 % světových zásob.
Podle toho, jak roste zájem o rozvoj jaderné energetiky a s ním hlad po uranu, objevují se nová ložiska a přiložená tabulka asi dozná změny!
Více než 20 tisíc českých domácností už má na střeše vlastní elektrárnu a tisíce dalších se k tomu chystají.
V sedmdesátých letech bylo jasné, že tokamak pro termojadernou fúzi udrží plazma potřebnou dobu, bude-li dostatečně velký. Stavěly se giganti JET (1983, EU), TFTR (1982, USA), JT-60 (1985, Japonsko), T-15 (1988, SSSR) a další.
Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.
Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...
Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.