Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 531

Vztyčte štíty!

Milovníci Star Treku zaplesají: technologie předpovězená scifi se opět stává realitou. Intenzivní výzkum jaderné fúze povede v budoucnu nejen k téměř nekonečné produkci ekologické energie, ale díky získanému technickému know-how bude možné chránit kosmonauty a kosmické stanice před nepříznivým kosmickým zářením.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Vesmírné počasí

Stejně jako americká NASA tak i evropská vesmírná agentura ESA pracuje na programu, jehož cílem má být vyslání lidí na Měsíc a na Mars v roce 2032. Problémem vesmírných cest jsou kromě dalších věcí i vysokoenergetické částice ze slunečních bouří. Bombardují vše, co jim přijde do cesty, poškozují zařízení satelitů, ale hlavně jsou nebezpečné živým organismům. Život na Zemi je před nimi chráněn zemskou magnetosférou. Lidé na kosmických lodích nebo měsíčních či marťanských stanicích se musejí chránit těžkými stínicími štíty. Např. na stanici ISS je speciální prostor se silnými stěnami, v němž se kosmonauti skrývají v obdobích zvýšené sluneční činnosti. Pro delší lety je to nepraktické a významně to zvyšuje hmotnost lodi. Řešením by mohly být štíty magnetické.

Minimagnetosféra

Silná a rafinovaně tvarovaná magnetická pole udržují ve fúzních reaktorech žhavé plasma bez dotyku se stěnou nádoby. Zkušenosti s tvarováním magnetických polí umožňují sestrojit něco jako umělou magnetosféru kolem kosmických lodí. Laboratorní experimenty nyní probíhají v Rutherford Appleton Laboratory na univerzitě v Yorku ve Velké Británii. Vědci staví v laboratoři zařízení, které by mělo v případě potřeby vytvořit kolem kosmické stanice malou vlastní magnetosféru. Bude fungovat na principu supravodičů a technologie magnetického udržení používané v jaderné fúzi.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Besedy o energetice běží ve školách už 23 let

Ve Střední škole logistické v Dalovicích na Karlovarsku proběhla první osvětová beseda „Energie – budoucnost lidstva“ v novém školním roce.

Živý strom z období dinosaurů

Borovice wolemie vznešená (Wollemia nobilis) byla považována za vyhynulou. Podle fosilních nálezů měla vyhynout před dvěma miliony let. V roce 1994 objevili turisté v pískovcových skalách ...

Stelarátor WENDELSTEIN 7-X překročil toužebně očekávanou hranici

Jediný celosupravodivý stelarátor na světě byl v roce 2015 spuštěn v německém Greifsfaldu v Ústavu fyziky plazmatu Maxe Plancka. Po dlouhodobé odstávce je nyní připraven vylepšit ...

Paradox bavorských divočáků

Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.

Způsobí umělá inteligence katastrofu?

"...spíše bych spoléhal na přirozenou blbost..." praví nedávný kreslený vtip. Mnoha lidem to ale jako vtip nepřipadá. Údaje prezentované společností Atlas VPN ukazují, ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail