Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 314

Indonésie vyvinula radiofarmakum pro diagnózu mimoplicní tuberkulózy

Zatímco ve většině rozvinutých zemí je tuberkulóza pod kontrolou, v rozvojových zemích patří k nejčastějších příčinám úmrtí. Jen v Indonésii se každý rok objeví 360 000 případů onemocnění a odhaduje se, že dalších 600 000 případů ročně zůstane neodhaleno. Detekce tuberkulózy napadající jiné orgány než plíce je obtížná. To se ale brzy změní, protože Národní jaderná agentura Indonésie (BATAN) ve spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni vyvinula nové radiofarmakum pro včasnou detekci tuberkulózy.

Fotogalerie (2)
Horké komory pro přípravu radiofarmak v Národní jaderné agentuře Indonésie (BATAN) (Foto: M. Gaspar/IAEA, www.iaea.org)

Určení plicní tuberkulózy, její nejčastější formy, je možné už více než sto let díky tradičnímu rentgenovému snímkování. Rozpoznání mimoplicní tuberkulózy není jednoduché - existující metody jsou nespolehlivé, pomalé a invazivní - vyžadují odebírání vzorků z kostí pacientů, což je bolestivé a spojené s rizikem infekce, obzvlášť ve venkovských nemocnicích, kde není k dispozici odpovídající vybavení,“ říká Fadil Nazir, specialista na nukleární medicínu v BATAN Centru pro bezpečnost a radiační metrologii v Pasar Jumat v Jakartě.

Nová diagnostická technika

Nová technika vyvinutá v průběhu několika posledních let je mnohem přesnější a pro pacienta bezbolestná. Diagnostická metoda pomocí nukleární medicíny používá molekuly značené radionuklidem, které vyzařují nepatrné množství radiace, pro pacienta neškodné, ale dostatečné k tomu, aby jej zachytila citlivá gama kamera. Výsledky vyšetření jsou hotové během jedné až čtyř hodin.

Najít správnou molekulu

Radiofarmaka schopná detekovat tuberkulózu již existují, ale nejsou tak specifická, aby se dala použít pro klinické diagnózy. Klíčem k úspěšnému výzkumu bylo nalézt molekulu, která se váže specificky na bacil Mycobacterium tuberculosis. Tou molekulou je ethambutol. Molekuly ethambutolu se označí radioaktivním izotopem technecia 99mTc a vpraví do těla pacienta, kde se vážou k tuberkulózní bakterii. Citlivé měření gama kamerou pak přesně odhalí přítomné tuberkulózní ložisko. V roce 2018 publikovali vědci z BATAN a lékaři v Annals of Nuclear Medicine první důkazy o skvělé diagnostické schopnosti nové metody ve srovnání s tradičními metodami. „Je to velký úspěch, který podpoří naši vládu v její snaze o zlepšení diagnóz mimoplicních tuberkulóz v celé naší zemi.“ říká Nazir. Vymýcení tuberkulózy, která postihuje zejména chudé obyvatele, je jednou z vládních priorit v oblasti veřejného zdraví. Vláda si vytkla cíl eliminovat tuberkulózu, jako je tomu v rozvinutých zemích, do roku 2030.

Ethambutol

Další krok

Centrum pro radioizotopy a radiofarmaceutické technologie v Serpongu poblíž Jakarty nyní zahájilo proces licencování 99mTc-ethambutolu jako diagnostického radiofarmaka. Licenční proces zahrnující klinické zkoušky potrvá asi dva roky. Pokud bude úspěšný, bude Indonésie první zemí, která pro tento účel použije radiofarmakum.

BATAN produkuje radiofarmaka už 25 let

Značený 99mTc-ethambutol se připojí k rostoucímu repertoáru radiofarmak a diagnostických souprav, které BATAN produkuje díky největšímu indonéskému výzkumnému jadernému reaktoru. Radioaktivní komponenty a značkovače se produkují právě v tomto reaktoru, který BATAN provozuje. Po celé čtvrtstoletí využívá BATAN know-how MAAE. Spolupráce zahrnuje společné výzkumné a technické projekty, kurzy a školení v předních světových výzkumných centrech v Japonsku, Filipínách, Jižní Koreji, Thajsku a různých evropských zemích. MAAE také darovala gama spektrometr pro kontrolu kvality radiofarmak připravovaných v BATAN. „BATAN je jediným domácím výrobcem radiofarmak v Indonésii“, říká Wida Rahayu, projektový manažer Kimia Farma, státem většinově vlastněné firmy, která obchoduje s radiofarmaky vyrobenými v BATAN. Příkladem jsou sloučeniny užívané při diagnóze různých typů rakoviny, nemocí srdce, léky proti bolesti apod. Mnoho dalších sloučenin je nyní ve fázi licencování. Používají se v Jakartě a na centrální jávě, čili očekává se zvýšení jejich produkce pro uspokojení rostoucích trhů ve 265 milionové Indonésii (4. největší stát světa). MAAE připravuje nový projekt regionální spolupráce, v němž se zkušenosti BATAN budou sdílet s dalšími asijskými jadernými výzkumnými ústavy pro zajištění soběstačnosti v oblasti produkce radiofarmak.

Zdroj: https://www.iaea.org/newscenter/news/indonesia-develops-radiopharmaceutical-for-diagnosis-of-tuberculosis-outside-the-lungs

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail