Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 255

Krev od vyléčených pacientů se může stát lékem na Covid-19

Tento týden v New Yorku začíná test experimentální terapie současné pandemické nemoci Covid-19, způsobené novým koronavirem. Tento typ terapie je znám již více než 100 let, byl použit v roce 1918 při pandemii tzv. španělské chřipky. Tehdy nebyly k dispozici žádná antivirotika ani očkování.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek (zdroj Pixabay)

V New Rochelle, předměstí New Yorku, kde se objevilo mnoho prvních případů koronaviru SARS-CoV-2, nyní probíhá nabírání dobrovolníků - dárců krevní plasmy. Lékaři v New Yorku se chystají vyzkoušet použití krve od pacientů, kteří se z nemoci již vyléčili.

Terapie, známá jako "convalescent plasma" (rekonvalescentní plazma, plazma od vyléčených), využívá protilátky proti virům, které jsou přítomny v krvi lidí poté, co se zotaví z nemoci.

Pro tento pokus vědci odeberou plazmu - tekutou část krve, která nezahrnuje krvinky ani krevní destičky - od pacientů, kteří úspěšně překonali COVID-19. Vědci pak z plazmy extrahují protilátky proti novému koronaviru a tyto protilátky budou injekčně podávat lidem nemocným s COVID-19. Studie se poté vyhodnotí, zda terapie zlepšuje stav pacientů a pomáhá potlačit onemocnění.

"Byly provedeny testy, které ukazují, že podání protilátky stimuluje v těle člověka jeho vlastní imunitní systém a podporuje ho v boji proti této nemoci," uvedl Andrew Cuomo, guvernér státu New York,  na zpravodajském briefingu v pondělí 23. března.

Pokus, který zdravotníci plánují zahájit tento týden, by se týkal pouze pacientů, kteří jsou s COVID-19 ve velmi vážném stavu, řekl Cuomo.

 

Zdroj: https://www.livescience.com/covid-19-recovered-patient-plasma-trial.html?utm_source=Selligent&utm_medium=email&utm_campaign=9160&utm_content=LVS_newsletter+&utm_term=3606118&m_i=pAspLpkQqybmCgXnxiHjmuzHkTlx1Ui8ASiqjf6A2zveB7r9wsb64KICrkc4euTIikpQmh1L0uaLrJL5xv11pRwFIVg8XFQjAZnAA9Xpp1

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Velký bratr vás sleduje

Pokud brouzdáte po internetu, jste stále atakováni reklamami. Někteří inzerenti na vás ale číhají i nepozorováni. Nabídky v reálném čase (RTB) jsou procesem, při kterém ...

Top 10 podivných věcí, které byly hacknuty

Protože technologie zabírají stále významnější část našeho života, jsou také stále bližší (a častější) nejrůznější počítačové hrozby.

Jihočeský jaderný park

Jihočeský kraj, ČEZ a ÚJV Řež zakládají Jihočeský jaderný park. Projekt má urychlit přípravu a zavádění malých modulárních reaktorů v České republice.

Výměna rotoru jednoho ze dvou největších českých generátorů

Zařízení, které produkuje přibližně 10 % české spotřeby elektřiny, prochází kontrolami a modernizací. Technici do generátoru prvního bloku JE Temelín na konci května instalovali záložní rotor generátoru.

Vodík a grafen z metanu

Na břehu řeky Cam, blízko místa, kde trénují vysokoškolské veslařské týmy Cambridge, druhé nejstarší britské univerzity, stojí šedý přepravní kontejner připravený pro Abu Dhabi.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail