Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 217

Krev od vyléčených pacientů se může stát lékem na Covid-19

Tento týden v New Yorku začíná test experimentální terapie současné pandemické nemoci Covid-19, způsobené novým koronavirem. Tento typ terapie je znám již více než 100 let, byl použit v roce 1918 při pandemii tzv. španělské chřipky. Tehdy nebyly k dispozici žádná antivirotika ani očkování.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek (zdroj Pixabay)

V New Rochelle, předměstí New Yorku, kde se objevilo mnoho prvních případů koronaviru SARS-CoV-2, nyní probíhá nabírání dobrovolníků - dárců krevní plasmy. Lékaři v New Yorku se chystají vyzkoušet použití krve od pacientů, kteří se z nemoci již vyléčili.

Terapie, známá jako "convalescent plasma" (rekonvalescentní plazma, plazma od vyléčených), využívá protilátky proti virům, které jsou přítomny v krvi lidí poté, co se zotaví z nemoci.

Pro tento pokus vědci odeberou plazmu - tekutou část krve, která nezahrnuje krvinky ani krevní destičky - od pacientů, kteří úspěšně překonali COVID-19. Vědci pak z plazmy extrahují protilátky proti novému koronaviru a tyto protilátky budou injekčně podávat lidem nemocným s COVID-19. Studie se poté vyhodnotí, zda terapie zlepšuje stav pacientů a pomáhá potlačit onemocnění.

"Byly provedeny testy, které ukazují, že podání protilátky stimuluje v těle člověka jeho vlastní imunitní systém a podporuje ho v boji proti této nemoci," uvedl Andrew Cuomo, guvernér státu New York,  na zpravodajském briefingu v pondělí 23. března.

Pokus, který zdravotníci plánují zahájit tento týden, by se týkal pouze pacientů, kteří jsou s COVID-19 ve velmi vážném stavu, řekl Cuomo.

 

Zdroj: https://www.livescience.com/covid-19-recovered-patient-plasma-trial.html?utm_source=Selligent&utm_medium=email&utm_campaign=9160&utm_content=LVS_newsletter+&utm_term=3606118&m_i=pAspLpkQqybmCgXnxiHjmuzHkTlx1Ui8ASiqjf6A2zveB7r9wsb64KICrkc4euTIikpQmh1L0uaLrJL5xv11pRwFIVg8XFQjAZnAA9Xpp1

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Mangan z chvaletických odkališť

Ve světě roste poptávka po manganu - kovu důležitém pro výrobu baterií (zejména do rozvíjejících se elektromobilů) a pro chemický a ocelářský průmysl. A roste i jeho cena. Kanadská firma Euro Manganese již několik let dělá průzkumy na odkalištích, která ...

Fyziklání 2020

Dne 14. 2. 2020, tedy ještě před uzavřením škol kvůli koronavirové epidemii, se uskutečnila mezinárodní fyzikální soutěž pro týmy středoškoláků Fyziklání 2020, kterou pořádá skupina vysokoškolských studentů FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář).

Krev od vyléčených pacientů se může stát lékem na Covid-19

Tento týden v New Yorku začíná test experimentální terapie současné pandemické nemoci Covid-19, způsobené novým koronavirem. Tento typ terapie je znám již více než 100 let, byl použit v roce 1918 při pandemii tzv. španělské chřipky. Tehdy nebyly k dispozici žádná antivirotika ani očkování.

www.rouskyvsem.cz.

Je období řádícího koronaviru způsobujícího nemoc Covid-19. Podpořme dobrou věc, nic nás to nestojí. V této vypjaté situaci lze na internetu najít spoustu informací. Některé jsou ověřené, jiné typické “fakenews”. A to je problém. Proto se tým stojící za webem rouskyvsem.

Sluncem poháněné vzducholodě

Byly doby, kdy byly vzducholodě považovány za budoucnost létání. Pak upadly v zapomnění, aby se nyní vrátily jako „zelenější“ způsob dopravy. Britská firma Varialift Airships plánuje stavět vzducholodě poháněné sluncem, které by se měly používat v mezinárodní přepravě nákladů.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail