Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 224

Krev od vyléčených pacientů se může stát lékem na Covid-19

Tento týden v New Yorku začíná test experimentální terapie současné pandemické nemoci Covid-19, způsobené novým koronavirem. Tento typ terapie je znám již více než 100 let, byl použit v roce 1918 při pandemii tzv. španělské chřipky. Tehdy nebyly k dispozici žádná antivirotika ani očkování.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek (zdroj Pixabay)

V New Rochelle, předměstí New Yorku, kde se objevilo mnoho prvních případů koronaviru SARS-CoV-2, nyní probíhá nabírání dobrovolníků - dárců krevní plasmy. Lékaři v New Yorku se chystají vyzkoušet použití krve od pacientů, kteří se z nemoci již vyléčili.

Terapie, známá jako "convalescent plasma" (rekonvalescentní plazma, plazma od vyléčených), využívá protilátky proti virům, které jsou přítomny v krvi lidí poté, co se zotaví z nemoci.

Pro tento pokus vědci odeberou plazmu - tekutou část krve, která nezahrnuje krvinky ani krevní destičky - od pacientů, kteří úspěšně překonali COVID-19. Vědci pak z plazmy extrahují protilátky proti novému koronaviru a tyto protilátky budou injekčně podávat lidem nemocným s COVID-19. Studie se poté vyhodnotí, zda terapie zlepšuje stav pacientů a pomáhá potlačit onemocnění.

"Byly provedeny testy, které ukazují, že podání protilátky stimuluje v těle člověka jeho vlastní imunitní systém a podporuje ho v boji proti této nemoci," uvedl Andrew Cuomo, guvernér státu New York,  na zpravodajském briefingu v pondělí 23. března.

Pokus, který zdravotníci plánují zahájit tento týden, by se týkal pouze pacientů, kteří jsou s COVID-19 ve velmi vážném stavu, řekl Cuomo.

 

Zdroj: https://www.livescience.com/covid-19-recovered-patient-plasma-trial.html?utm_source=Selligent&utm_medium=email&utm_campaign=9160&utm_content=LVS_newsletter+&utm_term=3606118&m_i=pAspLpkQqybmCgXnxiHjmuzHkTlx1Ui8ASiqjf6A2zveB7r9wsb64KICrkc4euTIikpQmh1L0uaLrJL5xv11pRwFIVg8XFQjAZnAA9Xpp1

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Praha počítá se vznikem vodních ploch a výsadbou stromů

Praha nepodceňuje přípravu na extrémní sucho, které v následujících měsících předpovídají meteorologové. Rada města počítá s rozsáhlými revitalizačními projekty. V ulicích tak bude zeleň zavlažována průsakovou vodou z kolektorů (psali jsme v článku https://www.

Termojaderná fúze na rozcestí

Kdy už je termojaderné zařízení ziskové? To nám prozradí Lawsonovo kritérium: součin hustoty plazmatu a doby jeho udržení (stability) musí být dost velký, zhruba 1020 s.m-3. Pro spojitou činnost udržujeme plazma v omezeném prostoru silným magnetickým ...

Existuje hypotetická částice X 17?

Fyzika nás učí, že existují 4 základní interakce, tedy přírodní síly, které vše ovládají a vysvětlují konstrukci světa dle současného stavu poznání - gravitace, elektromagnetická síla, slabá a silná interakce. Zdá se, že vědci jsou na stopě páté fundamentální přírodní síly.

Proč komáři koušou zrovna vás

Někteří lidé mohou sedět venku celé léto a komáři na ně takzvaně „nejdou“. Jiní se objeví za letního večera venku a okamžitě si musejí škrábat komáří kousance, přestože se koupali v repelentu. Co s tím? Důvodem je většinou neviditelná chemická clona ve vzduchu kolem nás.

Náměty do globální diskuse o energetice

World Nuclear Association ve své informační knihovně shromáždila fakta a argumenty, které bychom měli mít na zřeteli, diskutujeme-li o energetické budoucnosti. Změna klimatu není zdaleka jediným hlediskem.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail