Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Podivné video ukazuje zlatou rybku, jak řídí vodou naplněné, motorizované „auto“ z jednoho konce místnosti na druhý, pohupuje se a proplétá, aby se cestou vyhýbala překážkám. Není to Apríl, je to záznam vážně míněného experimentu, v němž vědci studují, jak ryby navigují.
Ve volné přírodě musejí rybky a mnoho dalších druhů zvířat navigovat, aby našly potravu nebo úkryt pro přežití. Není však vždy jasné, jak se zvířata naučí orientovat se v prostoru. Obzvlášť u ryb nevíme, zda by jejich mozkové sítě, které jim umožňují plavit se např. v korálových útesech, byly vůbec užitečné na souši. „Protože ryby jsou notoricky známé tím, že nepřežijí mimo vodu, museli jsme postavit obrácenou ponorku,“ řekla Shachar Givon, doktorandka na Ben-Gurionově univerzitě v Negevu v Izraeli. Ponorka, neboli vozidlo ovládané rybami (FOV), bylo v podstatě plastové akvárium namontované na malé plošině s koly. Jediná zlatá rybka v akváriu mohla řídit vozidlo jednoduše plaváním.
Rybí auto
Přimět zlaté rybky k řízení takových aut není překvapivě nic nového. V roce 2014 skupina nazvaná Studio diip vyvinula podobné mobilní zařízení se zlatými rybkami, ale v té době to byla spíše demonstrace softwaru než zkoumání základního chování zvířat. Ale Givon a její kolegové z Ben-Gurionovy univerzity v Negevu Matan Samina, Ohad Ben-Shahar a Ronen Segev ukázali, že rybí auto je víc než zábavná novinka. Ve studii bylo k pilotování vycvičeno šest zlatých rybek. „Trénink byl nejjednodušší část,“ řekla Givon. „Jednoduše jsem ryby uváděla do situací, kdy se musely orientovat, co se kolem nich děje.“ Zpočátku byl pohyb každé ryby nevyzpytatelný, plavaly jen z jedné strany na druhou. Nakonec začaly spojovat určité body okolí a jejich pohyby byly klidnější a rozvážnější. „Pokud poprvé posadíte člověka do auta, aniž byste mu o tom cokoliv řekli, uvědomí si, že to, jakým směrem se auto ubírá, záleží na tom, co dělá s volantem,“ řekla Givon. „Totéž platí pro rybu - uvědomuje si to pomalu, ale sama.“
Jak trénovat rybího řidiče
Převést rybí pohyb na pohyb vozidla je jedna věc; zjistit, zda může rybě dávat smysl prostředí kolem vozidla, je věc úplně jiná. Na začátku byly zkoušky jednoduché. Vozidlo startovalo uprostřed místnosti a Givon a její kolegové položili na podlahu daleko od vozidla růžový kartonový čtverec. Pokud se vozidlo pohybovalo přes tento růžový čtverec, ryba dostala pamlsek. Již po několika dnech rybí auto přešlo z kličkování po místnosti k vrhání se přímo na cíl. Jakmile se tento úkol stal pro ryby triviálním, Givon umístila do arény překážky a falešné cíle ve snaze donutit ryby přizpůsobit se změnám v prostředí. Poté, co si na tyto přidané překážky zvykly, byly ryby opět v jízdě suverénní.
Podle Givon tento výzkum naznačuje, že se zlaté rybky mohou naučit procházet i zcela neznámým prostředím, nejen pro ně specifickým, jako je prostředí jejich vodní říše. V budoucnu by Givon ráda prozkoumala, jak se ryby naučí procházet delší trasy v méně promyšlených situacích. „Chceme, aby se ryby dostaly ven a „proplouvaly“ přirozeným lidským prostředím,“ řekla Givon. To by mohlo potenciálně umožnit výzkumníkům sledovat, jak by se ryby mohly rozhodovat v dynamičtějších neznámých prostředích.
„Těšíme se, až se rybí auta budou prohánět po celém kampusu,“ řekla Givon.
Studie byla zveřejněna online 4. ledna v časopise Behavioral Brain Research.
Filmy: דג זהב נוהג ביבשה - YouTube
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.