Letní tábor semináře Výfuk
Korespondenční seminář Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
Karcinom pankreatu nepatří k nejčastěji diagnostikovaným zhoubným nádorům, ale je jedním z nejsmrtelnějších kvůli svému časnému lokálnímu rozšíření a metastatickému chování. Jedním z důvodů vysoké úmrtnosti je pozdní diagnostika onemocnění, zejména proto, že symptomy jsou nespecifické a objevují se poměrně pozdě. Dalším důvodem jsou omezené terapeutické možnosti. Pomocí vzorků od pacientů poskytnutých řadou klinických spolupracovníků našli vědci ze Španělského národního centra pro výzkum rakoviny (CNIO), vedeného Núrií Malatsovou, a Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) v Heidelbergu, vedené Peerem Borkem, molekulární podpis 27 mikroorganismů ve vzorcích stolice. Podle nich by se mohlo předpovědět, zda jsou pacienti vystaveni vysokému riziku adenokarcinomu slinivky břišní, což je nejčastější rakovina slinivky, a dokonce diagnostikovat pacienty v časnějších stádiích onemocnění.
Výzkumná skupina podala patent na vývoj diagnostické sady pro rakovinu slinivky břišní, která detekuje tyto mikrobiální genomy ve vzorcích stolice rychlým, neinvazivním a cenově dostupným způsobem. Studie byla publikována v časopise Gut, jednom z nejprestižnějších časopisů v oboru gastroenterologie a hepatologie.
Včasné odhalení rakoviny je klíčové
Příznaky rakoviny slinivky břišní jsou tiché a často se objevují až v pozdních fázích onemocnění, kdy nádory obvykle už nelze odstranit chirurgicky. Existuje proto naléhavá potřeba neinvazivních, specifických a cenově dostupných testů, které jsou schopny včas odhalit onemocnění a zlepšit přežití pacientů. „V mnoha případech, jakmile je rakovina slinivky detekována, je příliš pozdě. Nemoc musíme diagnostikovat v mnohem ranější fázi, než se objeví příznaky. K tomu potřebujeme identifikovat a definovat ohroženou populaci a mít dobré screeningové testy k odhalení rakoviny, když je ještě léčitelná,“ zdůraznili vědci.
Aby vědci prostudovali tento možný vztah do hloubky, provedli jedinečnou studii se 136 jedinci (57 nově diagnostikovaných pacientů, 50 kontrol a 27 pacientů s chronickou pankreatitidou), kteří byli hluboce charakterizováni na epidemiologické a klinické úrovni a od kterých byly odebrány k analýze vzorky slin, stolice a tkáně slinivky břišní. Osoby byly rekrutovány ze dvou španělských nemocnic v Madridu (Nemocnice Ramon y Cajal) a Barceloně (Nemocnice Val d'Hebron).
Nejkomplexnější studie mikrobiomu u rakoviny slinivky břišní
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nebylo zjištěno, že by orální mikrobiom byl spojen s rakovinou slinivky, ale střevní mikrobi ano. „Sofistikované biostatistické a bioinformatické analýzy nám umožnily sestrojit signaturu 27 mikrobů pocházejících ze stolice, většinou bakterií, které velmi dobře rozlišují mezi případy rakoviny slinivky břišní a zdravými kontrolami, a to jak v jejich nejpokročilejších, tak v nejranějších stádiích nemoci,“ řekli Dr. Malats a Dr. Bork. Tento genový podpis byl ověřen v nezávislé studii provedené ve dvou německých centrech, Frankfurt (Goethe University Hospital) a Erlangen (Univerzitní klinika Erlangen), a v 5 792 střevních metagenomech z 25 dalších studií v 18 zemích. V současné době probíhá studie u japonské populace.
Vyloučení rizikových faktorů
Rakovina slinivky je však onemocnění s velmi složitou etiologií a mnoha rizikovými faktory, jako je věk, obezita, cukrovka, chronická pankreatitida, kouření, vysoká konzumace alkoholu, krevní skupina a rodinná anamnéza rakoviny. Aby se předešlo předsudkům a zajistilo se, že identifikované mikroby jsou spojeny s rakovinou slinivky a nikoli s obezitou, cukrovkou nebo jinými rizikovými faktory, autoři v analýze kontrolovali i tyto klinické a demografické proměnné. „Tato úroveň analýzy je ve studiích metagenomu rakoviny slinivky břišní bezprecedentní,“ uvedli vyšetřovatelé.
Možnost předpovědět problém včas
Vysoká prediktivní hodnota tohoto genového podpisu ve stolici by mohla sloužit jako biomarker k definování rizikové populace, a pokud by byla dále ověřena v klinických studiích, mohla by být použita pro včasnou diagnostiku rakoviny slinivky břišní. „V současné době jsou screeningové programy zaměřeny na rodiny s agregací rakoviny slinivky, která představuje pouze 10 % zátěže onemocnění. Zahrnutí analýzy stolice do těchto screeningových programů k identifikaci mikrobiálního podpisu by mohlo pomoci odhalit zbytek ohrožené populace,“ dodali.
Výzkumníci CNIO a EMBL požádali o patent na výsledky studie, aby vyvinuli rychlou, neinvazivní a cenově dostupnou diagnostickou sadu pro rakovinu slinivky břišní.
Poděkování
Tento výzkum byl proveden ve spolupráci s CNIO Epithelial Carcinogenesis Group vedenou Paco Realem, CNIO jednotkou molekulární cytogenetiky vedenou Sandrou Rodríguez, onkologickým oddělením Fakultní nemocnice Ramón y Cajal vedeným Alfredem Carratem, Digestive Fakultní nemocnice Vall d'Hebron Oddělení nemocí s Xavierem Molerem, Translační hepatologická sekce v Goethově fakultní nemocnici pod vedením Jonel Trebicka a skupina Stephana Kerstinga na Univerzitní klinice Erlangen. Studie byla financována Světovým výzkumem rakoviny, Evropskou radou pro výzkum, Evropským fondem pro regionální rozvoj, Španělským ministerstvem vědy a inovací, Institutem zdraví Carlose III., AESPANC-ACANPAN (grant Carmen Delgado a Miguela Pérez-Matea) a Evropská unie (#018771-MOLDIAG-PACA, #259737-CANCERALIA).
Korespondenční seminář Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
O osudu perfluoralkylových a polyflouralkylových látek (PFAS) v našem životním prostředí je známo jen málo, ale podle nového výzkumu mohou bakterie v odpadních vodách ...
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.