Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
Země má magnetické pole, které je pravděpodobně vytvářeno rotací kovového zemského jádra. O tomhle už asi slyšel každý školák, ale pozornějšího čtenáře zaujme slovíčko „pravděpodobně“. Ve skutečnosti nevíme, jak zemské magnetické pole vzniká ani co ho udržuje. Jenom se domníváme, že za to může jev podobný principu dynama odehrávající se v nitru naší planety. Jedním ze způsobů, jak to ověřit, je postavit si model zemského jádra v laboratoři.
Země se navenek také projevuje magnetickým polem. To je velice užitečná věc, protože nás chrání před kosmickým zářením a umožňuje tak existenci života. Něco ho ovšem tam dole musí vytvářet – kdyby se proces tvorby magnetického pole zastavil, pole by během 20 000 let zaniklo. Předpokládá se, že generátorem magnetického pole je právě rotující jádro – pevná složka pravděpodobně rotuje jinou rychlostí než tekutá.
Zemské magnetické pole by mělo zafungovat jako „startovací“. V roztočeném tekutém sodíku by se mělo deformovat a vytvářet elektrický proud, který by měl indukovat vlastní pole a při správném nastavení by měla tato zpětná vazba vést ke vzniku magnetického pole, které připomíná to pozemské. Nikdo ovšem netuší, jestli to bude opravdu fungovat, protože, jak říká vedoucí laboratoře Daniel Lathrop, „na toto nastavení parametrů neexistují ani teorie, ani experimenty.“
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.