Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 285

Pravěké mimikry

Vypadat jako ovadlý kousek listu a nikoliv jako chutná můra bylo odedávna snem každé chutně vypadající můry. Evoluce jim nakonec jejich přání vyplnila a mnoho druhů hmyzu začalo stále více připomínat kusy rostlin tak, aby uniklo pozornosti hladových predátorů. V dnešní době se můžeme setkat s tvory napodobujícími listy s takřka neuvěřitelnou dokonalostí.

Fotogalerie (3)
Kresba na křídlech bellinympha dancei připomíná list nahosemenné rostliny

Kdy se ale hmyz poprvé začal vydávat za rostliny? Nedávné vykopávky v severovýchodní Číně ukazují, že se tak stalo ještě před objevením prvních kvetoucích rostlin. Dva fosilní zástupci zlatooček (Bellinypha filicifolia a Bellinympha dancei) mají na svrchních křídlech kresbu nápadně se podobající listům tehdejších nahosemenných rostlin. Jejich druh žil před 165 miliony let v období střední Jury a vymizel někdy na počátku Křídy, kdy začaly cykasovité rostliny, jejichž listí hmyz imitoval, vytlačovat kvetoucí rostliny.

Zdroj: http://www.nature.com/nchina/2010/101006/full/nchina.2010.112.html

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

AI v rukách teenagerů

Používání generativní umělé inteligence se zatím většina Čechů bojí, některý z nástrojů AI podle průzkumu společnosti Deloitte vyzkoušelo 22 procent populace.

Podpora čistých energetických zdrojů v České republice

V budoucnosti by se Česká republika měla spoléhat především na jaderné a obnovitelné zdroje. Preference rozvoje jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů jako budoucího zdroje energie ...

Štěchovická přečerpávací elektrárna

Málokdo ví, že ve Štěchovicích u Prahy není jen akumulační vodní elektrárna, ale i přečerpávací. Ta nyní dostává nový řídicí systém.

Pomeranče bez chemikálií

Nahlédněte do továrny na pomeranče v Jihoafrické republice. Tyto lahodné plody zachránila před škodlivými moly jaderná metoda zvaná „sterilní hmyzí technika“.

Studenti pozorují radioaktivní částice přímo ve škole

Studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích mají nově k dispozici hned několik unikátních učebních pomůcek.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail