Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 236

Pravěké mimikry

Vypadat jako ovadlý kousek listu a nikoliv jako chutná můra bylo odedávna snem každé chutně vypadající můry. Evoluce jim nakonec jejich přání vyplnila a mnoho druhů hmyzu začalo stále více připomínat kusy rostlin tak, aby uniklo pozornosti hladových predátorů. V dnešní době se můžeme setkat s tvory napodobujícími listy s takřka neuvěřitelnou dokonalostí.

Fotogalerie (3)
Kresba na křídlech bellinympha dancei připomíná list nahosemenné rostliny

Kdy se ale hmyz poprvé začal vydávat za rostliny? Nedávné vykopávky v severovýchodní Číně ukazují, že se tak stalo ještě před objevením prvních kvetoucích rostlin. Dva fosilní zástupci zlatooček (Bellinypha filicifolia a Bellinympha dancei) mají na svrchních křídlech kresbu nápadně se podobající listům tehdejších nahosemenných rostlin. Jejich druh žil před 165 miliony let v období střední Jury a vymizel někdy na počátku Křídy, kdy začaly cykasovité rostliny, jejichž listí hmyz imitoval, vytlačovat kvetoucí rostliny.

Zdroj: http://www.nature.com/nchina/2010/101006/full/nchina.2010.112.html

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak se snažíme usnout

Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.

Proč by se měli ochránci přírody opravdu zajímat o jadernou energii

Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...

Spojené království plánuje prototypovou fúzní elektrárnu

Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.

Zdroje uranu vystačí na 135 – 250 let

Takový je jeden ze závěrů zprávy uveřejněné 23. prosince 2020 v tzv. Červené knize (Red Book), kterou společně vypracovaly Nuclear Energy Agency (NEA) při OECD a Mezinárodní agentura pro atomovou energii ...

Začíná desetiletí hybridních elektráren?

Právě začínající třetí desetiletí 21. století přinese masivní rozvoj hybridních elektráren, které jsou kombinací slunečních a větrných zdrojů a bateriových úložišť.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail