Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 314

Pravěké mimikry

Vypadat jako ovadlý kousek listu a nikoliv jako chutná můra bylo odedávna snem každé chutně vypadající můry. Evoluce jim nakonec jejich přání vyplnila a mnoho druhů hmyzu začalo stále více připomínat kusy rostlin tak, aby uniklo pozornosti hladových predátorů. V dnešní době se můžeme setkat s tvory napodobujícími listy s takřka neuvěřitelnou dokonalostí.

Fotogalerie (3)
Kresba na křídlech bellinympha dancei připomíná list nahosemenné rostliny

Kdy se ale hmyz poprvé začal vydávat za rostliny? Nedávné vykopávky v severovýchodní Číně ukazují, že se tak stalo ještě před objevením prvních kvetoucích rostlin. Dva fosilní zástupci zlatooček (Bellinypha filicifolia a Bellinympha dancei) mají na svrchních křídlech kresbu nápadně se podobající listům tehdejších nahosemenných rostlin. Jejich druh žil před 165 miliony let v období střední Jury a vymizel někdy na počátku Křídy, kdy začaly cykasovité rostliny, jejichž listí hmyz imitoval, vytlačovat kvetoucí rostliny.

Zdroj: http://www.nature.com/nchina/2010/101006/full/nchina.2010.112.html

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail