Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 312

Být jako čuně

Žít ve špíně jako prase může být prospěšné pro váš imunitní systém. Zvláště, pokud jste nečistotě vystaveni už od narození. Již delší dobu se spekuluje, že pokud se mladý organismus dostane do styku s mikroby hned v raném věku, má to příznivý vliv na jeho imunitní systém a omezuje to šanci na pozdější rozvoj autoimunitních chorob.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

První krok k důkazu byl učiněn na prasatech. Denise Kellyová z University of Aberdeen vzala několik selátek a rozdělila je do tří skupin. Jednu nechala žít venku a válet se v blátě, druhou chovala uvnitř a třetí skupinka prasátek obývala sterilní, izolované prostředí a navíc dostávala v potravě antibiotika. Volně chovaná prasata měla ve svých střevech mikroflóru složenou převážně z laktobakterií z rodu Firmicutes, které jsou známy svou schopností účinně omezovat množení škodlivých střevních patogenů. Zatímco venkovní prasátka měla „hodných“ bakterií přes 90 %, vnitřní pouze 70 % a ta ze sterilního prostředí jen o málo víc než 50 %. Spolu s tím se lišila i exprese genů majících na starost imunitní systém. Selátka vychovaná v úzkostlivé čistotě měla aktivnější geny spojené se zánětlivou imunitní odpovědí, zatímco u špinavých prasátek se více projevovaly geny ovlivňující bojovníky s infekcí T-lymfocyty.
Lidé samozřejmě nejsou prasata, ale jejich organismy jsou si velmi podobné a trpí i obdobnými chorobami. Je tedy pravděpodobné, že nechat své dítě jednou za čas vyválet třeba i v blátě mu jedině prospěje.

Zdroj: Nature, Vol 462, 3 December 2009, str. 558

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail