Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 312

Spolubydlící

Jaderná elektrárna Dukovany nese již rok hrdý titul "Ekologický podnik".

Fotogalerie (4)
Rosnička zelená

Směrem k veřejnosti i ke svým zaměstnancům tak deklaruje, že dosáhla jistého standardu v řízení aspektů životního prostředí. Provoz v elektrárně posuzovalo devět auditorů nezávislé nizozemské společnosti Det Norske Veritas, kteří zjišťovali, jak se podniková praxe shoduje s nejrozšířenější a nejuznávanější normou pro životní prostřední v Evropě, Americe i Asii, ISO 14.001.
Tlusté vědecké studie a doklady o nepatrném vlivu podniku na životní prostředí však nikdy nepřesvědčí tak jako obyčejná návštěva elektrárny a jejího okolí. Stačí se jen dívat. Kromě 150 hnízd běžných jiřiček a desítek nikým nelovených zajíců jsou to i zvířata skutečně vzácná. Čápi, volavky, otakárci, rosničky, kudlanky …
V každém provozu, kde se pracuje s radioaktivním materiálem, ať je to nemocnice, pracoviště průmyslové defektoskopie, konzervace uměleckých předmětů nebo jaderná elektrárna, se samozřejmě ostře sleduje úroveň záření. Přísná mezinárodní měření ověřila, že dukovanský personál je při práci v elektrárně ozářen tak málo, že tato úroveň je nejen hluboko pod přípustnými hygienickými limity, ale ve srovnání s tvrdou konkurencí ostatních 440 energetických reaktorů, které jsou v provozu na celé planetě, patří k úplně nejlepším na světě.
Kdybyste si postavili stan v areálu elektrárny (jako že vám to ale nikdo nedovolí) a trvale v něm bydleli, dávka záření, které byste byli vystaveni, se zvýší o stejný díl, jako kdybyste se ve vašem nynějším bydlišti přestěhovali o jedno poschodí výše (kde je vyšší podíl kosmického záření)…

Rosnička zelená (Hyla arborea) je jediným u nás žijícím druhem rosniček. V oblibě má nižší polohy s listnatými lesy. Nejčastěji ji zastihneme sedět na listech nebo větvích stromů a keřů poblíž vodních nádrží, kde ji snadno přehlédneme. Je to drobná žabka, dosahuje velikosti okolo 4 centimetrů. Bývá zeleně zbarvená, ale pomocí barvoměny se dokáže přizpůsobit okolí a změnit barvu od okrové až po tmavě hnědou. Tuhle jsme zastihli u malého jezírka na pozemku JE Dukovany letos v červnu.

Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) patří v České republice mezi zvláště chráněné živočichy. Mezi nimi je zařazena do skupiny kriticky ohrožených. Málokterá obec se může pochlubit jejím výskytem. Na pozemku průmyslových podniků je pak její nález zcela unikátní. Můžete ji pozorovat například v Jaderné elektrárně Dukovany.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail