10. března 2011
Vyrob si vlastní kahánek
Základním zdrojem tepla pro řadu experimentů s teplem je kahan, nejlépe plynový. Docela dobře ho nahradí plynový turistický vařič. Pro většinu drobných experimentů postačí lihový kahan. Malé skleněné kahánky na líh lze koupit ve zdravotnických potřebách, můžete si je však také udělat sami.
Výroba není složitá. Základem je malá sklenička od zavařeniny se šroubovacím víčkem. Do víčka vyvrtejte otvor, do kterého zapájíte cínem kousek měděné nebo mosazné trubičky. Její délka by měla být asi 2 cm a průměr 5 mm. Můžete ji odříznout z vypsané velkoobsahové náplně do propisovačky. Pokud nemáte možnost pájet, opatřete si trubičku s vnějším závitem a k víčku ji přišroubujte dvěma matkami. Vhodnou trubičku můžete získat třeba ze starého lustru.
Vnitřkem protáhněte knot z bavlněného provázku. Vhodná je rozpletená prádelní šňůra nebo v nouzi do ruličky stočený kousek bavlněné látky. Naplňte skleničku lihem na pálení, prodává se v drogerii.
Takto vyrobený lihový hořáček umožní většinu prací, ke kterým potřebujete otevřený oheň. Lze na něm ohřívat předměty, žíhat dráty, tavit olovo na lžičce nebo ohýbat skleněné trubičky. Pro větší výkony je třeba použít širší trubičku s knotem o větším průměru, nebo vybavit kahan více trubičkami.
Pozor, pracujete s hořlavinou
Práce s otevřeným ohněm představuje vždy zvýšené riziko. Při každé práci s kahanem pak postupujte s největší opatrností. Při jeho převržení se může líh vylít a dojít ke vzniku požáru nebo popálenin. Dobře si dopředu promyslete, co v takové situaci budete dělat. Pracujte na nehořlavé podložce a odstraňte z bezprostřední blízkosti všechny snadno vznětlivé předměty. Po skončení práce líh přelijte do zásobní láhve.