Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Rakety na vodní pohon

Chcete postavit vlastní raketu? A ke všemu na vodu? Nic nemožného, stačí šikovné ruce. Pamatujte přitom ale na vlastní bezpečnost – budete pracovat s tlakem!

Fotogalerie (4)
Raketa v plné kráse

Raketu vyrobíme z PET lahve, kterou upravíme do odpovídajícího tvaru tak, aby mohla plnit svou funkci. Hrdlo PET lahve obrousíme a nasadíme na něj trysku (neboli druhou část ze zahradní rychlospojky), kterou jsme utěsnili. Na spodek láhve (vršek rakety) izolepou připevníme závaží a upravíme je do aerodynamického tvaru. Později přidáme i padák s krytem. K hrdlu připevníme stabilizátory z plastu. A raketa je hotová. Hlavní úkol nás ale teprve čeká – naučit ji létat. Špatná izolace, malé nebo velké závaží, špatné stabilizátory – to vše se musí zdokonalit, aby raketa letěla rovně a do výšky.

Rampa
Jako odpalovací rampa poslouží železná tyč, kterou prochází hadice, na jejímž konci je umístěna první část rychlospojky

Pohon
Pohon naší rakety zajišťuje voda vytlačovaná stlačeným vzduchem v lahvi. Vzduch pod tlakem 4 bary natlačíme do lahve kompresorem.

Raketu žene vzhůru reaktivní síla v důsledku vytlačování vody. Proti ní působí gravitační síla a síla odporová.

Stabilizace
Stabilizaci vyřešíme podle obrázku. Aby raketa správně letěla, je třeba, aby metacentrum M (působiště ostatních sil, tj. zde odporu vzduchu) bylo co nejníže pod těžištěm T. Pak moment dvou sil – tahové a odporové – nejúčinněji udržuje raketu v přímém letu (při náhodném vychýlení osy rakety ji vrací do původního směru, kdy je moment dvojice nulový). K tomu napomáhají stabilizátory a závaží: závaží posune těžiště dopředu, stabilizátor posune metacentrum dozadu.

Bezpečnost
Základní pravidla bezpečnosti

  • Ve startovacím prostoru startu rakety nesmí nikdo být, zejména ne děti, ani zvířata

  • Při 2 barech je třeba se vzdálit co nejdál od rakety. PET láhev běžně vydrží 4 bary, ale co když zrovna ta vaše je neznatelně poškozená...

  • Raketu odpalujte pouze z rampy (ne z ruky) a na volném prostranství

Padák
Padák slouží ke změkčení dopadu rakety na zem, aby nedošlo k jejímu poškození. K přední části rakety je připevněn osmi provázky a přiklopen krytem postaveným na zarážkách. Kryt po dosažení nejvyššího bodu letu odpadne a tak uvolní padák.

Létáme až do výšky 40 metrů
Během přibližně 50 vypuštění jsme získali řadu cenných informací pro zdokonalení rakety. Nakonec jsme vytvořili dvě velmi úspěšné rakety (0,5L a 2L), které byly schopny dosáhnout výšky až 40 m.

Fáze pokusu najdete i na těchto videích:

Dobřééé (8.6 MB, Avi)
Style Start (5.9 MB, Avi)
Tři (6.1 MB, Avi)
UFO (7.2 MB, Avi)

Radek Šachl, Tereza Klečková

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail