Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 219

Solární katamarán Tûranor vyplouvá

Pokud bude jeho plavba úspěšná, stane se katamarán Tûranor první lodí poháněnou výhradně solární energií, která obepluje svět. Plavidlo budoucnosti vyrazilo v úterý 28. 9. 2010 z Monackého přístavu, aby pokračovalo směrem ke Gibraltaru, přes Atlantický oceán a Panamský průplav do Tichého oceánu a přes Indický oceán a Suezský průplav zpátky do Středozemního moře.

Fotogalerie (4)
Ilustrační foto

Plavidlo by Zemi mělo obeplout za sto šedesát dní při průměrné rychlosti čtrnáct kilometrů v hodině. Na cestě se zastaví v několika velkých městech jako Miami, Cancún, San Francisco, Sydney, Singapur a Abu Dhabi.

Tûranor je katamarán dlouhý třicet jedna a široký patnáct metrů, včetně plováků měří třicet pětkrát dvacet tři metry. Téměř celou jeho horní palubu pokrývají solární články o celkové ploše pět set třiceti sedmi metrů čtverečních, které nabíjí akumulátory. Díky nim vydrží loď plout i tři dny bez dobíjení pomocí sluneční energie. Pohon zajišťuje dvojice elektromotorů o výkonu 20kW. Momentálně je plavidlo domovem šesti námořníků, ale bylo navrženo tak, aby se v budoucnu mohlo stát luxusní jachtou až pro čtyřicet osob.

Plavidlo bylo pro projekt PlanetSolar navrženo společností LOMOcean Design, která postavila ekologickou loď Earthrace plující na biodiesel. Tûranor je dalším krokem na cestě k ekologické dopravě šetrné k přírodě a zároveň využívající čistě obnovitelné zdroje. Tvůrci si věří natolik, že Tûranor ani nemá záložní dieslový pohon pro případ extrémně nepříznivého počasí. Loď postavily za čtrnáct měsíců německé loděnice Knierim Yachtbau sídlící v Kielu. Cena katamaránu se vyšplhala na 12,5 milionu eur (asi 310 milionů korun).

Pozn. red.:
V různých zprávách je možno narazit na různé údaje o rychlosti, velikosti, počtu námořníků atd. Autor vychází z údajů PlanetSolar, čili přímo od tvůrců lodi.Jméno Tûranor je odvozeno z elfských jazyků použitých v trilogii Pán prstenů známého britského spisovatele J.R.R.Tolkiena. „Tûr“ znamená v quenijštině sílu, ovládání nebo panování, „anor“ je pak v jazyce Sindar slunce; dohromady lze jméno překládat jako Síla Slunce.Domovská stránka projektu PlanetSolar
http://www.planetsolar.org

Návrháři katamaránu Tûranor
http://www.lomocean.com

Loděnice Knierim Yachtbau, které katamarán postavily
http://www.knierim-yachtbau.de/html/gb/yachts/planet-solar.php

Chcete vědět, kde se právě loď nachází?
http://www.marinetraffic.com/ais/cz/shipdetails.aspx?MMSI=269116000

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

AI v rukách teenagerů

Používání generativní umělé inteligence se zatím většina Čechů bojí, některý z nástrojů AI podle průzkumu společnosti Deloitte vyzkoušelo 22 procent populace.

Podpora čistých energetických zdrojů v České republice

V budoucnosti by se Česká republika měla spoléhat především na jaderné a obnovitelné zdroje. Preference rozvoje jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů jako budoucího zdroje energie ...

Štěchovická přečerpávací elektrárna

Málokdo ví, že ve Štěchovicích u Prahy není jen akumulační vodní elektrárna, ale i přečerpávací. Ta nyní dostává nový řídicí systém.

Pomeranče bez chemikálií

Nahlédněte do továrny na pomeranče v Jihoafrické republice. Tyto lahodné plody zachránila před škodlivými moly jaderná metoda zvaná „sterilní hmyzí technika“.

Studenti pozorují radioaktivní částice přímo ve škole

Studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích mají nově k dispozici hned několik unikátních učebních pomůcek.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail