Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 202

Solární katamarán Tûranor vyplouvá

Pokud bude jeho plavba úspěšná, stane se katamarán Tûranor první lodí poháněnou výhradně solární energií, která obepluje svět. Plavidlo budoucnosti vyrazilo v úterý 28. 9. 2010 z Monackého přístavu, aby pokračovalo směrem ke Gibraltaru, přes Atlantický oceán a Panamský průplav do Tichého oceánu a přes Indický oceán a Suezský průplav zpátky do Středozemního moře.

Fotogalerie (4)
Ilustrační foto

Plavidlo by Zemi mělo obeplout za sto šedesát dní při průměrné rychlosti čtrnáct kilometrů v hodině. Na cestě se zastaví v několika velkých městech jako Miami, Cancún, San Francisco, Sydney, Singapur a Abu Dhabi.

Tûranor je katamarán dlouhý třicet jedna a široký patnáct metrů, včetně plováků měří třicet pětkrát dvacet tři metry. Téměř celou jeho horní palubu pokrývají solární články o celkové ploše pět set třiceti sedmi metrů čtverečních, které nabíjí akumulátory. Díky nim vydrží loď plout i tři dny bez dobíjení pomocí sluneční energie. Pohon zajišťuje dvojice elektromotorů o výkonu 20kW. Momentálně je plavidlo domovem šesti námořníků, ale bylo navrženo tak, aby se v budoucnu mohlo stát luxusní jachtou až pro čtyřicet osob.

Plavidlo bylo pro projekt PlanetSolar navrženo společností LOMOcean Design, která postavila ekologickou loď Earthrace plující na biodiesel. Tûranor je dalším krokem na cestě k ekologické dopravě šetrné k přírodě a zároveň využívající čistě obnovitelné zdroje. Tvůrci si věří natolik, že Tûranor ani nemá záložní dieslový pohon pro případ extrémně nepříznivého počasí. Loď postavily za čtrnáct měsíců německé loděnice Knierim Yachtbau sídlící v Kielu. Cena katamaránu se vyšplhala na 12,5 milionu eur (asi 310 milionů korun).

Pozn. red.:
V různých zprávách je možno narazit na různé údaje o rychlosti, velikosti, počtu námořníků atd. Autor vychází z údajů PlanetSolar, čili přímo od tvůrců lodi.Jméno Tûranor je odvozeno z elfských jazyků použitých v trilogii Pán prstenů známého britského spisovatele J.R.R.Tolkiena. „Tûr“ znamená v quenijštině sílu, ovládání nebo panování, „anor“ je pak v jazyce Sindar slunce; dohromady lze jméno překládat jako Síla Slunce.Domovská stránka projektu PlanetSolar
http://www.planetsolar.org

Návrháři katamaránu Tûranor
http://www.lomocean.com

Loděnice Knierim Yachtbau, které katamarán postavily
http://www.knierim-yachtbau.de/html/gb/yachts/planet-solar.php

Chcete vědět, kde se právě loď nachází?
http://www.marinetraffic.com/ais/cz/shipdetails.aspx?MMSI=269116000

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Zátěžový test dobíječek elektromobilů

Premiérový český test souběžného dobíjení šesti elektromobilů na třech stanicích a současně málo vídané doplňování baterií 12 e-aut jedné značky v místě a čase.

Oblíbená Soutěž „Vím proč“ startuje pošesté

Na tři minuty se stát Newtonem, Einsteinem nebo Curie-Sklodowskou, natočit zajímavý fyzikální pokus a vyhrát 200 000 korun pro svou školu.

Plovoucí fotovoltaické elektrárny – řešení pro země s nedostatkem půdy

Kromě nestálosti a nepředvídanosti výroby jsou zřejmě největší nevýhodou solárních elektráren velké zábory zemědělské půdy. Tuto nevýhodu se stále více zemí snaží řešit umisťováním fotovoltaických panelů na střechy továrních hal, obchodních center, úřadů i obytných domů.

Jak améby zvládly bludiště

Možná jste slyšeli o pověstném labyrintu Jindřicha VIII., který se rozprostírá na ploše 1 300 m² poblíž paláce Hampton Court u Londýna. Labyrint byl založen kolem roku 1690, je ze sestříhaného živého plotu a abyste jej celý prošli, musíte ujít 800 m.

Vyrobte si model tokamaku 3D tiskem

Mnoho nadšenců již dnes vlastní 3D tiskárnu, nebo má přístup k nějaké profesionální. Což takhle vyrobit si tokamak? Totiž alespoň jeho názorný a rozebíratelný model. Program je nyní k dispozici volně na stránkách ITER pro studenty, učitele a „fúzní nadšence“ po celém světě.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail