Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Pokud bude jeho plavba úspěšná, stane se katamarán Tûranor první lodí poháněnou výhradně solární energií, která obepluje svět. Plavidlo budoucnosti vyrazilo v úterý 28. 9. 2010 z Monackého přístavu, aby pokračovalo směrem ke Gibraltaru, přes Atlantický oceán a Panamský průplav do Tichého oceánu a přes Indický oceán a Suezský průplav zpátky do Středozemního moře.
Plavidlo by Zemi mělo obeplout za sto šedesát dní při průměrné rychlosti čtrnáct kilometrů v hodině. Na cestě se zastaví v několika velkých městech jako Miami, Cancún, San Francisco, Sydney, Singapur a Abu Dhabi.
Tûranor je katamarán dlouhý třicet jedna a široký patnáct metrů, včetně plováků měří třicet pětkrát dvacet tři metry. Téměř celou jeho horní palubu pokrývají solární články o celkové ploše pět set třiceti sedmi metrů čtverečních, které nabíjí akumulátory. Díky nim vydrží loď plout i tři dny bez dobíjení pomocí sluneční energie. Pohon zajišťuje dvojice elektromotorů o výkonu 20kW. Momentálně je plavidlo domovem šesti námořníků, ale bylo navrženo tak, aby se v budoucnu mohlo stát luxusní jachtou až pro čtyřicet osob.
Plavidlo bylo pro projekt PlanetSolar navrženo společností LOMOcean Design, která postavila ekologickou loď Earthrace plující na biodiesel. Tûranor je dalším krokem na cestě k ekologické dopravě šetrné k přírodě a zároveň využívající čistě obnovitelné zdroje. Tvůrci si věří natolik, že Tûranor ani nemá záložní dieslový pohon pro případ extrémně nepříznivého počasí. Loď postavily za čtrnáct měsíců německé loděnice Knierim Yachtbau sídlící v Kielu. Cena katamaránu se vyšplhala na 12,5 milionu eur (asi 310 milionů korun).
Pozn. red.:
V různých zprávách je možno narazit na různé údaje o rychlosti, velikosti, počtu námořníků atd. Autor vychází z údajů PlanetSolar, čili přímo od tvůrců lodi.
Loděnice Knierim Yachtbau, které katamarán postavily
http://www.knierim-yachtbau.de/html/gb/yachts/planet-solar.php
Chcete vědět, kde se právě loď nachází?
http://www.marinetraffic.com/ais/cz/shipdetails.aspx?MMSI=269116000
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.