Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 192

„Zelený Hornet“ absolvoval první úspěšný let

Turbodmychadlový motor F414, poháněný směsí biopaliva v poměru 50/50, má za sebou první let v takzvaném „zeleném hornetu“, konkrétně modelu F/A‑18 Super Hornet. Šlo o první let v dějinách amerického námořnictva, kdy stíhací letoun absolvoval let s použitím paliva s tak vysokým podílem biosložky (50 %). Let se uskutečnil při Dni Země na letecké základně amerického námořnictva v Patuxent River, stát Maryland. Vývojem nového motoru se zabývá společnost GE a její provozní jednotka GE Aviation.

Fotogalerie (2)
Zelený Hornet

Let F/A‑18 Super Hornet završil několik měsíců pozemních testů motoru F414. Všechna měření ukázala, že mezi konvenčním palivem a směsí biopaliva nebyly během pětačtyřicetiminutového letu zjištěny žádné rozdíly.

Americké námořnictvo sází na zelené palivo
Před prvním leteckým testem proběhlo zhruba 500 hodin testování komponent, vlastní motor byl testován 20 hodin. Testy ověřily, že motor bude se směsí biopaliva fungovat spolehlivě. Palivová směs pro Super Hornet byla vyrobena z lničky seté, rostliny pěstované ve Spojených státech pro průmyslové využití. Americké námořnictvo hodlá dosáhnout stavu, kdy budou jeho energetické potřeby do roku 2020 uspokojeny pomocí obnovitelných zdrojů energie z plné poloviny. Pokud bude iniciativa „Zelený Hornet“ aplikována na současné bitevníky, může zvýšit jejich bojeschopnost snížením závislosti na zahraničních zdrojích i rizika pramenícího z dlouhých přepravních vzdáleností.

Výzkumné a vývojové iniciativy „Zelený Hornet“ jsou podporovány vývojem komponentních technologií, které by dokázaly snížit spotřebu paliva dvoumotorových letounů F/A‑18E/F Super Hornet o 3 procenta a ušetřit tak ročně dva miliony galonů paliva. K dalším „zeleným“ iniciativám patří i sada pro redukci hlučnosti F414, jejíž součástí je speciální hubice na výfuk, která přispívá ke snížení celkové hlučnosti. Při testech se prokázalo snížení hlučnosti o 2 až 3 decibely, což je asi totéž, jako kdyby byl jeden ze dvou motorů na F/A 18 vypnut.

(Pozn. red.: Decibely udávají hladinu hluku, tedy jeho logaritmus. Proto snížit hladinu hluku o 3 dB = 0,3 B znamená snížit hluk na polovinu: log 2 = 0,30103)

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Sloupový nástroj aneb 600 tun ve středu tokamakové jámy ITER

Impozantní nástroj tvořený rovným kmenem a větvemi z něho vyrůstajícími, neboli 600tunovým sloupem s devíti radiálními rameny, vyroste příští rok ve středu jámy tokamaku ITER. Během montáže v jámě bude podepírat, vyrovnávat a stabilizovat podsestavy vakuové nádoby, jakmile budou spojeny a svařeny.

Československo – země radia

Letos si připomínáme 100 let od založení Státního ústavu radiologického a 70 let od vzniku Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů.

Centrální solenoid ITER

Který magnet tokamaku je nejdůležitější? Bez magnetů toroidálního pole vám plazma uteče na stěny komory, bez magnetů pole poloidálního nedosáhnete potřebného tvaru plazmového provazce, bez magnetů centrálního solenoidu nebude žádné plazma…Stop!

Dolivo - Dobrovolskij a počátky přenosu elektrické energie

Před sto lety zemřel dnes již málo známý ruský fyzik, elektrotechnik a vynálezce M. O. Dolivo-Dobrovolskij. Jako jeden z prvních fyziků a techniků teoreticky i prakticky odhalil možnosti využití trojfázového střídavého proudu.

Výletů do vesmíru se nebojíme, ale auto si raději budeme řídit sami

Mladí by chtěli profitovat z vědeckého pokroku okamžitě, starší generace se dívá spíše na jeho pozitivní vliv do budoucna, vyplývá z průzkumu 3M o postojích veřejnosti k vědě (State of Science Index).

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail