Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 208

„Zelený Hornet“ absolvoval první úspěšný let

Turbodmychadlový motor F414, poháněný směsí biopaliva v poměru 50/50, má za sebou první let v takzvaném „zeleném hornetu“, konkrétně modelu F/A‑18 Super Hornet. Šlo o první let v dějinách amerického námořnictva, kdy stíhací letoun absolvoval let s použitím paliva s tak vysokým podílem biosložky (50 %). Let se uskutečnil při Dni Země na letecké základně amerického námořnictva v Patuxent River, stát Maryland. Vývojem nového motoru se zabývá společnost GE a její provozní jednotka GE Aviation.

Fotogalerie (2)
Zelený Hornet

Let F/A‑18 Super Hornet završil několik měsíců pozemních testů motoru F414. Všechna měření ukázala, že mezi konvenčním palivem a směsí biopaliva nebyly během pětačtyřicetiminutového letu zjištěny žádné rozdíly.

Americké námořnictvo sází na zelené palivo
Před prvním leteckým testem proběhlo zhruba 500 hodin testování komponent, vlastní motor byl testován 20 hodin. Testy ověřily, že motor bude se směsí biopaliva fungovat spolehlivě. Palivová směs pro Super Hornet byla vyrobena z lničky seté, rostliny pěstované ve Spojených státech pro průmyslové využití. Americké námořnictvo hodlá dosáhnout stavu, kdy budou jeho energetické potřeby do roku 2020 uspokojeny pomocí obnovitelných zdrojů energie z plné poloviny. Pokud bude iniciativa „Zelený Hornet“ aplikována na současné bitevníky, může zvýšit jejich bojeschopnost snížením závislosti na zahraničních zdrojích i rizika pramenícího z dlouhých přepravních vzdáleností.

Výzkumné a vývojové iniciativy „Zelený Hornet“ jsou podporovány vývojem komponentních technologií, které by dokázaly snížit spotřebu paliva dvoumotorových letounů F/A‑18E/F Super Hornet o 3 procenta a ušetřit tak ročně dva miliony galonů paliva. K dalším „zeleným“ iniciativám patří i sada pro redukci hlučnosti F414, jejíž součástí je speciální hubice na výfuk, která přispívá ke snížení celkové hlučnosti. Při testech se prokázalo snížení hlučnosti o 2 až 3 decibely, což je asi totéž, jako kdyby byl jeden ze dvou motorů na F/A 18 vypnut.

(Pozn. red.: Decibely udávají hladinu hluku, tedy jeho logaritmus. Proto snížit hladinu hluku o 3 dB = 0,3 B znamená snížit hluk na polovinu: log 2 = 0,30103)

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vývoj ruského tolerantního paliva

Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom dokončila druhou etapu vývoje ruského tolerantního paliva, díky kterému jaderné elektrárny dosáhnou nové úrovně bezpečnosti.

Centrální solenoid: schopen bez vady

Poté, co prošel řadou přísných testů, získal první ze sedmi modulů supravodivých magnetů, které budou tvořit „pulsující srdce“ mezinárodního fúzního ...

Jak se svět připravuje na příval vysloužilých Li-Ion baterií

Lithium-iontové akumulátory patří k nejvyužívanějším typům baterií na světě. S očekávaným boomem elektromobility však jejich produkce výrazně poroste, čímž bude ...

Akumulační teplárna Skupiny ÚJV

Světová spotřeba energie a tepla roste a díky plánům na snižování emisí CO2 se do výroby zapojuje stále více obnovitelných zdrojů energie (OZE).

Přehřívání měst řeší zeleň

Vydlážděná či vybetonovaná prostranství a minimum zeleně. To je problém, který trápí řadu měst. Taková místa totiž akumulují obrovské množství tepla, jež následně vyzařují.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail