Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

„Zelený Hornet“ absolvoval první úspěšný let

Turbodmychadlový motor F414, poháněný směsí biopaliva v poměru 50/50, má za sebou první let v takzvaném „zeleném hornetu“, konkrétně modelu F/A‑18 Super Hornet. Šlo o první let v dějinách amerického námořnictva, kdy stíhací letoun absolvoval let s použitím paliva s tak vysokým podílem biosložky (50 %). Let se uskutečnil při Dni Země na letecké základně amerického námořnictva v Patuxent River, stát Maryland. Vývojem nového motoru se zabývá společnost GE a její provozní jednotka GE Aviation.

Fotogalerie (2)
Zelený Hornet

Let F/A‑18 Super Hornet završil několik měsíců pozemních testů motoru F414. Všechna měření ukázala, že mezi konvenčním palivem a směsí biopaliva nebyly během pětačtyřicetiminutového letu zjištěny žádné rozdíly.

Americké námořnictvo sází na zelené palivo
Před prvním leteckým testem proběhlo zhruba 500 hodin testování komponent, vlastní motor byl testován 20 hodin. Testy ověřily, že motor bude se směsí biopaliva fungovat spolehlivě. Palivová směs pro Super Hornet byla vyrobena z lničky seté, rostliny pěstované ve Spojených státech pro průmyslové využití. Americké námořnictvo hodlá dosáhnout stavu, kdy budou jeho energetické potřeby do roku 2020 uspokojeny pomocí obnovitelných zdrojů energie z plné poloviny. Pokud bude iniciativa „Zelený Hornet“ aplikována na současné bitevníky, může zvýšit jejich bojeschopnost snížením závislosti na zahraničních zdrojích i rizika pramenícího z dlouhých přepravních vzdáleností.

Výzkumné a vývojové iniciativy „Zelený Hornet“ jsou podporovány vývojem komponentních technologií, které by dokázaly snížit spotřebu paliva dvoumotorových letounů F/A‑18E/F Super Hornet o 3 procenta a ušetřit tak ročně dva miliony galonů paliva. K dalším „zeleným“ iniciativám patří i sada pro redukci hlučnosti F414, jejíž součástí je speciální hubice na výfuk, která přispívá ke snížení celkové hlučnosti. Při testech se prokázalo snížení hlučnosti o 2 až 3 decibely, což je asi totéž, jako kdyby byl jeden ze dvou motorů na F/A 18 vypnut.

(Pozn. red.: Decibely udávají hladinu hluku, tedy jeho logaritmus. Proto snížit hladinu hluku o 3 dB = 0,3 B znamená snížit hluk na polovinu: log 2 = 0,30103)

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail