Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 226

Skotský vodní výtah šetří již 5 let čas i energii

Mezi přístavy Grangemouth a Falkirk byla v roce 1777 vybudována vodní cesta Forth a Clyde, která spojovala Glasgow se západním pobřežím Skotska. Další kanál mezi Falkirkem a Edinburghem, kanál Union, byl dokončen v roce 1822. Z důvodu charakteristiky reliefu krajiny však byla vodní doprava mezi Glazgovem a Edinburghem možná pouze díky 11 zdymadlům, neboť výškový rozdíl mezi oběma vodními cestami je celých 35 metrů. Tak to chodilo až do roku 2002, kdy zahájilo provoz unikátní technické zařízení umožňující rozšíření ekologické lodní dopravy.

Fotogalerie (3)
Dvojice ramen váží 1300 tun.

Po 150 letech používání soustavy zdymadel začala v roce 1963 stavba jedinečného jezu – tzv. vodního kola Falkirk (Falkirk Wheel). Jde o na světě jediný rotační lodní převaděč překonávající výškový rozdíl 35 metrů mezi hladinou řek Forth a Clyde a hladinou Union kanálu. Je vybaven ohromným dvouramenným výtahem, který se skládá ze dvou stejných ocelových ramen vzdálených 28 m, která rotují kolem osy procházející jejich středem. Na nich jsou zavěšeny (na každé straně jeden) dva 26,5 m dlouhé transportní bazény, ve kterých se přepravují lodě.

Gondoly jezu se plní určitým množstvím vody, které loď vytlačí (Archimedův zákon). Proto je v gondolách systém vždy v rovnováze. Zavření jezu, regulace hladiny vody a otáčení gondol se uskuteční za pouhých 15 minut! K otevření horního a dolního jezu a otočení kola o 180° jsou zapotřebí motory o výkonu 22,5 kW, které spotřebují pouze 1,5 kWh.

Rozměry výtahu jsou kolosální : dvojice ramen s bazény váží 1300 tun. Do každého bazénu se vměstná až 250 000 litrů vody a vejdou se do něj lodě až 10 m dlouhé. Z vrcholku výtahu je výhled do vzdálenosti 50 km!

Falkirk Wheel sice není ani největší a dokonce ani nejnovější lodní výtah v Evropě. Je však určitě nejoriginálnější. Stal se jedním ze symbolů současného Skotska, a přináší jak časovou, tak i energetickou úsporu.

Michael Pompe
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail