Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 219

Skotský vodní výtah šetří již 5 let čas i energii

Mezi přístavy Grangemouth a Falkirk byla v roce 1777 vybudována vodní cesta Forth a Clyde, která spojovala Glasgow se západním pobřežím Skotska. Další kanál mezi Falkirkem a Edinburghem, kanál Union, byl dokončen v roce 1822. Z důvodu charakteristiky reliefu krajiny však byla vodní doprava mezi Glazgovem a Edinburghem možná pouze díky 11 zdymadlům, neboť výškový rozdíl mezi oběma vodními cestami je celých 35 metrů. Tak to chodilo až do roku 2002, kdy zahájilo provoz unikátní technické zařízení umožňující rozšíření ekologické lodní dopravy.

Fotogalerie (3)
Dvojice ramen váží 1300 tun.

Po 150 letech používání soustavy zdymadel začala v roce 1963 stavba jedinečného jezu – tzv. vodního kola Falkirk (Falkirk Wheel). Jde o na světě jediný rotační lodní převaděč překonávající výškový rozdíl 35 metrů mezi hladinou řek Forth a Clyde a hladinou Union kanálu. Je vybaven ohromným dvouramenným výtahem, který se skládá ze dvou stejných ocelových ramen vzdálených 28 m, která rotují kolem osy procházející jejich středem. Na nich jsou zavěšeny (na každé straně jeden) dva 26,5 m dlouhé transportní bazény, ve kterých se přepravují lodě.

Gondoly jezu se plní určitým množstvím vody, které loď vytlačí (Archimedův zákon). Proto je v gondolách systém vždy v rovnováze. Zavření jezu, regulace hladiny vody a otáčení gondol se uskuteční za pouhých 15 minut! K otevření horního a dolního jezu a otočení kola o 180° jsou zapotřebí motory o výkonu 22,5 kW, které spotřebují pouze 1,5 kWh.

Rozměry výtahu jsou kolosální : dvojice ramen s bazény váží 1300 tun. Do každého bazénu se vměstná až 250 000 litrů vody a vejdou se do něj lodě až 10 m dlouhé. Z vrcholku výtahu je výhled do vzdálenosti 50 km!

Falkirk Wheel sice není ani největší a dokonce ani nejnovější lodní výtah v Evropě. Je však určitě nejoriginálnější. Stal se jedním ze symbolů současného Skotska, a přináší jak časovou, tak i energetickou úsporu.

Michael Pompe
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail