Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 195

Neplýtvá větrem

V americkém státě Kalifornie najdeme větrné turbíny všech tvarů, značek i velikostí. Jednu z nich určitě nepřehlédneme – 137 metrů vysokou jednotku větrné elektrárny (měřeno od základny po špičku vrtule), jejíž turbína se opatřena velkou rotující stříbrnou hliníkovou kopulí. Turbínu pod názvem ecoROTR, která by mohla představovat budoucnost větrné energie, začala v květnu letošního roku testovat společnost GE. Zadání pro tým konstruktérů znělo – vytvořit takový návrh rotoru větrné turbíny, který by zvýšil efektivitu turbín (vtipně můžeme říci: snížil plýtvání větrem).

Fotogalerie (4)
Experimentální kopule větrné turbíny ecoROTR (Foto GE)

Nezvyklá konstrukce i design

Speciální konstrukci vrtule tvoří experimentální 9 tun vážící aerodynamický nástavec o průměru 18 metrů připevněný k 1,7 megawattové větrné turbíně, jednomu z nejsilnějších dosud vyrobených motorů. Tu doplňuje 90 metrů vysoká konstrukce nohy větrné elektrárny. Namísto tradičních ocelových trubek využívá její design kovové mříže obalené polyesterovým plášťem. Nosníky tak mohou v kontejnerech přepravovat i obyčejné nákladní automobily a sestavovat se přímo na místě.

Princip

Turbína ekoROTRU využívá odklon větrné energie od osy ke špičkám lopat, které mají funkci pák. „Když vítr zasáhne střed větrné turbíny, kde jsou připevněny lopatky, plýtváme jeho energií. Lopaty jsou v podstatě páky a vítr vyvine tím větší kroutivý moment, čím dál působí od středu,“ vysvětluje Mike Bowman, vedoucí projektů udržitelné energie v GE Global Research. Po otestování různých variant modelů došli v GE k závěru, že ideální variantou k odstranění "plýtvání" energií větru je podivný plochý nos. Potvrdil to i zkušební provoz na svazích Tehachapi v kalifornské Mohavské poušti.

Začalo to pokusy s polystyrenovým míčem a párátkem

Projekt začal před dvěma lety jako nápad s polystyrenovým míčem a párátkem. Tým konstruktérů vytvořil pomocí malého polystyrenového míčku, párátka a lepidla model větrné turbíny. V dalším kroku navrhli skutečnou třímetrovou verzi turbíny, na které se prováděly náročnější zátěžové testy – měřila se výkonnost, zátěž a další parametry. Výsledky testů posloužily k vytvoření návrhu plnohodnotného ecoROTRU, který dnes rotuje v Tehachapi. Senzory jsou všude, počínaje patou věže na úrovni země až po přední hřídel turbíny. Tým pravidelně získává data, která prozradí, zda tento experiment opravdu funguje podle předpokladů, či zda se má turbína ještě vylepšit. Experimentální fáze projektu  potrvá další čtyři měsíce.

Očekávání

Cílem pokusu je zefektivnit výrobu energie z větru a současně uspořit náklady na výrobu energie. Příslib zvýšení výkonu o 3 % nezní jako příliš mnoho, přiznává Bowman, ale v měřítku celé větrné farmy s desítkami turbín je potenciální přínos vysoký.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Max Born - teoretik a filozof kvantové mechaniky

S obdobím rozkvětu atomové fyziky ve dvacátých letech minulého století na proslulé univerzitě v německém dolnosaském městě Göttingenu (Georg-August-Universität) je významně spjato jméno německo-britského matematika a fyzika židovského původu Maxe Borna, ...

Kufřík matematických záhad

Historie matematiky se klene přes celá tisíciletí, učí se ji a používají lidé na celé planetě. Nezabránil tomu ani Codex Justinianus, sbírka všech zákonů a nařízení východořímského císaře Justiciána I, podle kterého „Zavrženíhodné umění matematické jest zakázáno především“.

Studenti postavili trikoptéru připomínající vosu

Měří jen 40 centimetrů, ale rozhodně ji nepřehlédnete. Trikoptéru Elektra, kterou na českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické (VŠTE) postavili studenti Jan Večerek a Tomáš Szendrei, pohánějí tři opravdu velmi hlasité rotory.

Bohatá diagnostika tokamaku ITER

Jak se obsluha tokamaku dozví, co se děje uvnitř vakuové komory v plazmatu? Prostředníkem mezi plazmatem a obsluhou budou, jako v každém tokamaku, nejrůznější diagnostiky. Vyhodnocovací zařízení obsadilo celé levé křídlo Trojbudoví (Tokamak Complex).

Vodík jako palivo budoucnosti

Investice do vodíkových technologií v posledních letech rostou. Loni dosáhly v Evropě rekordních téměř 22 miliard korun a dál se zvyšují. Hlavním cílem je snížit cenu vodíku, což by souběžně s budováním infrastruktury mělo urychlit energetické využití vodíku především v dopravě.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail