Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Solární cyklostezka

Pionýrskou koncepci výroby elektřiny „ze silnice“ představí firma SolaRoad 14. dubna 2016 na veletrhu inovací Innovation Expo v Amsterdamu. Jen několik dní předtím – 29. března – podepsala s agenturou pro výstavbu a údržbu kalifornských dálnic Caltrans dohodu o spolupráci na využití dopravních cest jako obřích solárních panelů. Navrženou lokalitou pro realizaci projektu SolaRoad je Lebec, Kern County v Kalifornii. Co stojí za úspěchem relativně malé severoholandské firmy? První solární cesta – cyklostezka, kterou otevřela v listopadu 2014 v městě Krommenie, jen za první rok vyrobila na 70 metrech 9 800 kWh elektřiny, tedy dost na to, aby zásobovala po celý rok tři domácnosti.

Fotogalerie (4)
Pokládání betonových fotovoltaických modulů na solární stezku (Credit SolaRoad Netherlands)

Projekt je unikátním konceptem přeměny slunečního světla na elektřinu využitím povrchů silnic a dálnic, které pokrývají značnou část území zejména v průmyslově vyspělých státech. Vyrobená elektřina může sloužit k osvětlení cest, napájení silničních dopravních systémů, elektrických aut nebo pro domácnosti.

Nápad

Proč zastavovat solárními panely úrodnou půdu, když můžeme využít povrch, po kterém jezdíme a šlapeme? K uskutečnění nápadu se v roce 2009 spojily nezávislá výzkumná organizace TNO, provincie Severního Holandska jako zástupce státu, stavební firma Ooms Civiel a poskytovatel technických služeb Imtech coby zástupci průmyslu, a vytvořily firmu SolaRoad. Vědecký pracovník TNO Sten de Wit řekl: „Může to být přelom v chápání a využití obnovitelných zdrojů. Využití silničních povrchů se může vyvinout v systém, který bude zásobovat elektřinou elektromobily. Představte si: elektřina se bude vyrábět přímo tam, kde se bude využívat. Je to velký krok k energeticky neutrálním dopravním systémům.“

Technologie

SolaRoad vyvinula prefabrikované desky, které se skládají z betonových modulů 2,5 x 3,5 metru pokrytých krystalickými křemíkovými fotovoltaickými články a opatřených na povrchu průhlednou vrstvou skla silnou asi jeden centimetr. Vrchní vrstva musí propouštět sluneční paprsky a zároveň musí co nejlépe odpuzovat prach a jiné nečistoty. Zároveň nesmí klouzat, oslňovat odraženým světlem, musí vydržet pád těžkých těles a být dostatečně pevná tak, aby zajistila dostatečnou bezpečnost provozu komunikací. A právě to byla jedna z největších technických výzev.

První na světě

Solární cyklostezku v Krommenie, zhruba 20 km severně od Amsterdamu (podél dálnice N203), slavnostně otevřel 12. listopadu 2014 ministr ekonomiky Henk Kampe. Jako první na světě přeměňuje sluneční světlo na elektřinu. Měří 70 metrů a slouží k testování a ověření celého konceptu. Fotovoltaické články jsou položeny jen v jednom směru cesty, ve druhém se testují další krycí skleněné vrstvy a různé druhy povrchové úpravy. První tři roky se pod zátěží v praxi testuje chování cesty a různých povrchů, měří množství získané elektřiny a bezpečnost jízdy po ní. Pilotní projekt by měl ukázat, do jaké míry snižuje účinnost panelů stín, který vrhají cyklisté a chodci, jak dlouho vydrží nepoškozený povrch ze speciálního skla, zda moduly odolají tlaku nejen shora, ale také mohutné síle kořenů stromů zespodu. Další vážnou otázkou je, zda se vůbec může výroba elektřiny „na ulici“ vyplatit. Solární panely se musejí natočit ke Slunci ve vhodném úhlu, aby byly co nejúčinnější. Toho lze dosáhnout na střeše nebo na louce, ale na silnici jsou umístěny naplocho. Experiment je poměrně drahý – přišel na více než tři miliony eur (přibližně 80 miliónů Kč).

Výsledky provozu jsou slibné

Solární cyklostezka se osvědčila. „Nečekali jsme tak dobrý výsledek,“ řekl Sten de Wit ze SolaRoad. „Za prvního půl roku cesta vyprodukovala více než 3 000 kWh. To může zásobovat malou domácnost celý rok, nebo vystačit k pohonu elektrického skútru na cestu dvaapůlkrát okolo světa. Za rok tak očekáváme výtěžek 70 kWh na čtvereční metr, což jsme předpovídali po laboratorních zkouškách jako horní hranici.“

Zimní provoz solární cesty však ukázal i nedostatky – část povrchu cyklostezky se odloučila, zřejmě vlivem rozdílů teplot. Slunce povrch ohřeje, prosincový mráz ochladí, v materiálu tedy vzniká teplotní pnutí. Po opravách pokračuje testování vylepšené vrstvy. Cyklostezku už využilo na 150 000 cyklistů. Většina z nich asi ani nepoznala, že jede po speciální cestě. Projekt tedy splnil i svůj další cíl – přijala ho veřejnost.

 

Více informací najdete zde http://en.solaroad.nl/

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva

Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové  hospodářství v energetickém sektoru?

Sledování podvodů ve farmacii

Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...

Lidé mění povrch Měsíce

Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...

Klíčové strategie pro stálý krevní cukr

Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?

Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail