Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Soběstačný „ostrovní“ systém dodávky elektřiny

Česká fotovoltaická skupina Solek Group vyvinula a dokončila testování vlastního systému soběstačné výroby a dodávky elektrické energie a nyní s ním vstupuje na trh. Základem je fotovoltaická elektrárna o výkonu od 16 kWp do 9 MWp a hlavní součástí systému jsou akumulační baterie. V případě nefunkčnosti fotovoltaické elektrárny, například kvůli zasněžení, může systém využít dieselagregát. Testování z let 2010 až 2018   prokázalo, že je systém zcela soběstačný a zásobuje elektřinou odběratele od jednoho domu až po velký průmyslový areál nebo obec s až 15 tisíci domácností, aniž by potřeboval externí síť.

Fotogalerie (1)
FV instalace firmy Solek v dalekém Chile (zdroj Solek Group)

Ačkoli bylo testovací zařízení úspěšně spuštěno v Česku, obchodní nabídky předkládá Solek zatím jen na svém primárním trhu v Chile. Očekává, že letos uzavře první komerční projekty pro tento zdroj . O soběstačný systém projevili zájem na Velikočních ostrovech, které chtějí snížit závislost na dovozu fosilních paliv. Dalším cílem projektu je postupně odstavit dieselové agregáty, které budou po instalaci fotovoltaických panelů sloužit jen jako záložní zdroj. S rozvojem a zlevněním technologií akumulace (baterií nebo jiných systémů ukládání) budou zdroje na naftu úplně nahrazeny.

Zálohování dieselem je zatím nezbytné

Ekonomický model ukazuje na případu solární elektrárny o instalovaném výkonu 2,4 MWp s bateriemi o výkonu 2 MWh, že v podmínkách Chile činí návratnost zhruba 4 roky. V tomto případě systém nahradí domácí diesel agregát o výkonu 640 kW. „Díky nové generaci jak solárních, tak akumulačních technologií dokážeme nabízet řešení, která garantují nepřetržitou plynulou dodávku elektřiny,“ uvedl Zdeněk Sobotka, generální ředitel Solek Group. „Chile, kde úspěšně investujeme už pátý rok, je díky hospodářsko-politickým i přírodním podmínkám vhodnou destinací pro realizaci inovativních projektů s obnovitelnými zdroji energie. Doufáme však, že s dalším vývojem technologií a rozumně nastavenou regulací budeme schopni dosáhnout podobně efektivního řešení i v Česku.

Kromě „ostrovního“ systému, tedy bez připojení na vnější elektrickou síť, nabízí firma i systém hybridní, který dodává přebytky do distribuční sítě.

Solek od svého založení v roce 2010 realizoval v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Chile více než desítku projektů v oblasti fotovoltaických elektráren  o celkovém instalovaném výkonu přes 30 MW. Na chilském trhu plánuje výstavbu dalších až 250 MW.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail