Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 226

Ekologisté žalují EU kvůli spalování dřeva

„EU urychluje globální oteplování a ničí lesy na celém světě“. To se tvrdí v žalobě proti EU, která byla zaslána Evropskému soudu v Luxemburgu začátkem března 2019. Žalobu vypracovala Aliance ekologických organizací spolu se sedmi individuálními účastníky. V žalobě se poukazuje na to, že Evropská unie porušuje jejich práva tím, že povzbuzuje občany ke spalování dřeva, aniž jsou brány v úvahu vznikající emise CO2. Cílem žaloby je ukončit dotace na biomasu a zastavit spalování dřeva, které je započítáváno do plnění cílů obnovitelných zdrojů energie. Spalování dřeva je sice alternativou k fosilním palivům, ale produkuje více CO2 na jednotku vyrobené energie než spalování uhlí. V globálním měřítku se proto lesy kácejí rychleji, než se mohou obnovovat, čili biomasa není „uhlíkově neutrální“, jak se dříve tvrdilo.

Fotogalerie (1)
Spalování dřeva není uhlíkově neutrální energetický zdroj! (Fotka od Picography z Pixabay)

Mary Booth z US Partnership for Policy Integrity tvrdí, že „65 % obnovitelné energie, kterou EU využívá, emituje CO2, který se ale nezapočítává do emisí CO2“.Jsou proto falešné nejen údaje o snižování emisí, ale i údaje o získané obnovitelné energii.

Žalobci

Kent Roberson, jehož rodina hospodaří od roku 1898 na 30 akrech lesů v Severní Karolíně, je jedním ze žalujících. Prohlásil, že lesy v jeho okolí se kácejí a zpracovávají na dřevěné pelety, které se pak exportují do zemí EU. Jiným žalobcem je Rumun Raul Cazan, který bojuje proti intenzivnímu kácení posledních pralesů v Evropě, z nichž mnohé se kácejí ilegálně. Třetím žalobcem je Tony Lowes z Irska, který se zaměřuje na škody způsobované těžbou rašeliny. Spalování rašeliny v elektrárnách mělo být již ukončeno, ale nyní opět pokračuje díky dotacím EU na spalování rašeliny a dřeva.

Vědci

Mnozí vědečtí pracovníci se domnívají, že masové spalování dřeva je špatná myšlenka. Duncan Brack z Chathem House, což je výzkumný ústav pro politiku se sídlem v Londýně, prohlásil, že uvedená politika není rozumná, a to zejména proto, že je navíc ještě dotovaná. A je ještě horší to, že i některé jiné země nyní následují politiku EU. Například v roce 2018 prohlásila US Environmental Protection Agency, že na lesní biomasu se bude pohlížet jako na uhlíkově neutrální energetický zdroj.

V Třípólu jsme již o problému emisí ze spalování dřeva psali dříve: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/obnovitelne-zdroje/2001-ekologicky-pratelske-kotle-na-drevo-pohroma-pro-ovzdusi

nebo zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/fyzika-a-klasicka-energetika/1801-jak-smrtici-je-vase-kilowatthodina

O mýtu obnovitelnosti biomasy např. zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/obnovitelne-zdroje/1011-co-je-to-obnovitelny-zdroj

 

Zdroj: Michael Page: EU sued for making global warming worse. New Scientist, 2019, č. 3220, s. s. 9

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail