Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Jak se dostane slunce do zásuvky? Nový program Obnovitelné zdroje pro děti.

Proč vzniká vítr? Jak funguje solární panel? A k čemu slouží vodním elektrárnám přelivy? Na zvídavé dětské otázky najdete odpovědi v novém výukovém materiálu Obnovitelné zdroje pro děti. Jednoduchým a srozumitelným způsobem pomohou i těm nejmenším snáze pochopit, jak se vyrábí energie ze slunce, vody a větru. Novinku, která navazuje na předchozí úspěšný projekt Jaderná energie pro děti, představuje Skupina ČEZ na svém vzdělávacím portálu www.svetenergie.cz. Nejzajímavější web v Česku věnovaný energetice nabízí zábavu pro všechny věkové kategorie.

Fotogalerie (1)
V programu Obnovitelné zdroje pro děti je mnoho názorných obrázků (zdroj ČEZ)

Žádná současná debata o energetice se neobejde bez obnovitelných zdrojů. Jejich největší rozmach má nastat v příštích desetiletích, kdy budou dospívat dnešní děti. Právě pro ně proto Skupina ČEZ připravila novinku Obnovitelné zdroje pro děti. Hravou formou, jednoduchým jazykem a pomocí názorných přirovnání k věcem a činnostem ze světa blízkého dětem vysvětluje, jak energetická zařízení vyrábějící čistou bezemisní energii fungují. Text doplňuje velké množství ilustračních obrázků, ale také názorných animací a videí. Nový materiál ČEZ (https://www.svetenergie.cz/cz/energetika-zblizka/obnovitelne-zdroje-energie-pro-deti) využijí základní školy pro zpestření výuky fyziky, ale i samotné děti (například při přípravě referátů) nebo rodiče a prarodiče zvídavých předškoláků. U každého zdroje je navíc návod na jednoduchý pokus, u kterého děti nabyté vědomosti mohou názorně uplatnit.

„Obnovitelné zdroje jsou globálně vnímány jako energie zítřka. Proto i my považujeme za důležité, aby mladá generace rozuměla tomu, proč a jak se právě ze slunce, větru a vody získává elektřina. Vysvětlit principy energetiky tak, aby to pochopily i malé děti, není jednoduché pro rodiče ani pro pedagogy. Věřím, že tímto materiálem jim tuto snahu ulehčíme,“ vysvětluje vedoucí strategického náboru ČEZ Martin Máca.

S novým školním rokem představil ČEZ v rámci svého vzdělávacího programu Svět energie i další novinku: možnost vytisknout si modely energetických zařízení z 3D tiskárny. Detailně propracované modely v částečném řezu jsou určené zejména jako výukové pomůcky pro pochopení principů výroby elektřiny v různých typech elektráren, potěší ale i všechny technické fandy, modeláře a kutily. (Psali jsme o tom v článku Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor | 3 pól - Magazín plný pozitivní energie (3pol.cz).)

Vzdělávací program Svět energie založila energetická společnost ČEZ v roce 1992 s cílem zvýšit zájem dětí a mládeže o studium technických oborů a následně o zaměstnání v oblasti energetiky. Učitelům, studentům i široké veřejnosti nabízí širokou paletu vzdělávacích materiálů, úzce spolupracuje s více než 80 středními a vysokými školami a již 15 let sdružuje pedagogy vyučující přírodovědné předměty v Klubu Světa energie. Zájem studentů o fyziku podporuje ČEZ také prostřednictvím populární soutěže „Vím proč“ o nejlepší video nějakého fyzikálního jevu. Skupina ČEZ je dlouholetým partnerem Zlatého Ámose a matematických a fyzikálních olympiád.

Více na www.svetenergie.cz.

Alice Horáková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail