Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Jak se dostane slunce do zásuvky? Nový program Obnovitelné zdroje pro děti.

Proč vzniká vítr? Jak funguje solární panel? A k čemu slouží vodním elektrárnám přelivy? Na zvídavé dětské otázky najdete odpovědi v novém výukovém materiálu Obnovitelné zdroje pro děti. Jednoduchým a srozumitelným způsobem pomohou i těm nejmenším snáze pochopit, jak se vyrábí energie ze slunce, vody a větru. Novinku, která navazuje na předchozí úspěšný projekt Jaderná energie pro děti, představuje Skupina ČEZ na svém vzdělávacím portálu www.svetenergie.cz. Nejzajímavější web v Česku věnovaný energetice nabízí zábavu pro všechny věkové kategorie.

Fotogalerie (1)
V programu Obnovitelné zdroje pro děti je mnoho názorných obrázků (zdroj ČEZ)

Žádná současná debata o energetice se neobejde bez obnovitelných zdrojů. Jejich největší rozmach má nastat v příštích desetiletích, kdy budou dospívat dnešní děti. Právě pro ně proto Skupina ČEZ připravila novinku Obnovitelné zdroje pro děti. Hravou formou, jednoduchým jazykem a pomocí názorných přirovnání k věcem a činnostem ze světa blízkého dětem vysvětluje, jak energetická zařízení vyrábějící čistou bezemisní energii fungují. Text doplňuje velké množství ilustračních obrázků, ale také názorných animací a videí. Nový materiál ČEZ (https://www.svetenergie.cz/cz/energetika-zblizka/obnovitelne-zdroje-energie-pro-deti) využijí základní školy pro zpestření výuky fyziky, ale i samotné děti (například při přípravě referátů) nebo rodiče a prarodiče zvídavých předškoláků. U každého zdroje je navíc návod na jednoduchý pokus, u kterého děti nabyté vědomosti mohou názorně uplatnit.

„Obnovitelné zdroje jsou globálně vnímány jako energie zítřka. Proto i my považujeme za důležité, aby mladá generace rozuměla tomu, proč a jak se právě ze slunce, větru a vody získává elektřina. Vysvětlit principy energetiky tak, aby to pochopily i malé děti, není jednoduché pro rodiče ani pro pedagogy. Věřím, že tímto materiálem jim tuto snahu ulehčíme,“ vysvětluje vedoucí strategického náboru ČEZ Martin Máca.

S novým školním rokem představil ČEZ v rámci svého vzdělávacího programu Svět energie i další novinku: možnost vytisknout si modely energetických zařízení z 3D tiskárny. Detailně propracované modely v částečném řezu jsou určené zejména jako výukové pomůcky pro pochopení principů výroby elektřiny v různých typech elektráren, potěší ale i všechny technické fandy, modeláře a kutily. (Psali jsme o tom v článku Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor | 3 pól - Magazín plný pozitivní energie (3pol.cz).)

Vzdělávací program Svět energie založila energetická společnost ČEZ v roce 1992 s cílem zvýšit zájem dětí a mládeže o studium technických oborů a následně o zaměstnání v oblasti energetiky. Učitelům, studentům i široké veřejnosti nabízí širokou paletu vzdělávacích materiálů, úzce spolupracuje s více než 80 středními a vysokými školami a již 15 let sdružuje pedagogy vyučující přírodovědné předměty v Klubu Světa energie. Zájem studentů o fyziku podporuje ČEZ také prostřednictvím populární soutěže „Vím proč“ o nejlepší video nějakého fyzikálního jevu. Skupina ČEZ je dlouholetým partnerem Zlatého Ámose a matematických a fyzikálních olympiád.

Více na www.svetenergie.cz.

Alice Horáková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pouliční osvětlení na Měsíci

Soukromá společnost získala finanční prostředky od americké vlády, aby postavila vůbec první „pouliční osvětlení“ na Měsíci – vysoké stavby o velikosti Sochy svobody, ...

Fyzika v praxi: Staň se vědcem v Turnaji mladých fyziků!

Máte chuť ponořit se do světa vědy, vyzkoušet si roli fyzika a řešit reálné fyzikální problémy? Turnaj mladých fyziků (TMF) je soutěž pro studenty středních a žáky základních ...

Od životního prostředí k radiační vědě a technologii

„Odvažte se skočit,“ radí Hildegarde Vandenhoveová všem mladým profesionálům. Tohle motto jí pomáhalo po celou dobu kariéry, která ji dovedla až na současnou pozici ředitelky divize ...

Laser pomáhá léčit vzácnou oční chorobu keratokonus deformující rohovku

Oční choroba zvaná keratokonus, při níž dochází k deformaci rohovky, se projevuje rychle narůstajícími dioptriemi a zkresleným viděním.

Náctiletí programátoři pozor, blíží se mistrovství

Startuje 6. ročník dvoudenního maratonu nápadů AT&T Hackathon Junior! Zatím jsou to středoškoláci, dost možná se ale budou za pár let starat o spokojený život nás všech – ...

close
detail