Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 217

Pohádková elektrárna Les Království slaví 100 let

Pohádková elektrárna Les Království vyrábí na Labi bezemisní elektřinu od r. 1923. Ve stejném roce zahájila provoz na Svratce v Brně elektrárna Komín. Obě ČEZ zmodernizoval pro potřeby moderní energetiky 21. století. Jubileum slaví také další východočeská elektrárna Pastviny, je jí 85 let. Více než 100 let fungují spolehlivě i elektrárny Čeňkova Pila na Šumavě, Hučák v Hradci Králové a Želina na Ohři.

Fotogalerie (4)
Hráz vodního díla Les království (zdroj ČEZ)

Malé vodní elektrárny Les Království a Komín, reprezentující vodní energetiku ve východočeském a jihomoravském regionu, slaví letos 100 let spolehlivého provozu. Zatímco první svým stavebním slohem připomíná pohádkové kulisy a zpracovává vodu přitékající z Krkonoš, brněnský Komín slouží jako vyrovnávací elektrárna regulující špičkový odtok z výše položené brněnské přehrady. ČEZ v uplynulých letech obě modernizoval, aby byly připraveny na fungování v transformující se moderní české energetice. Dalšími bezemisními elektrárnami ČEZ, které začaly vyrábět už před více než 100 lety a stále spolehlivě fungují, jsou šumavská Čeňkova Pila, Hučák v Hradci Králové a Želina na Ohři. 

Les Království 

Les Království je druhým vodním dílem na horním Labi; výše proti proudu řeky už leží jen Labská přehrada pod Špindlerovým Mlýnem. Vodní dílo i jeho elektrárna jsou postaveny v romantizujícím pseudogotickém duchu a vzbuzují tak dojem pohádkové scenérie. Elektrárna pracující na 30metrovém spádu vodních hladin vyrobí ročně v průměru 8 milionů kWh elektřiny, a pokryje tak spotřebu zhruba 2 300 východočeských domácností. Po celkové modernizaci je i její vizuální podoba taková, jakou znali naši předkové před 100 lety. Díky nové střeše a venkovnímu nátěru totiž získala zpátky svůj secesní šarm.

„Na Lese Království vyrábějí ekologickou energii dvě moderní turbosoustrojí s horizontálními Francisovými turbínami o výkonu 2,21 MW, které nahradily původní turbogenerátory z roku 1923. Historické turbíny se jako národní kulturní dědictví staly součástí sbírek Národního technického muzea. Modernizována byla také čistírna odpadních vod, došlo k rekonstrukci rozvodny vysokého i nízkého napětí. Po modernizaci pracují stroje s vyšší účinností a k výrobě stejného množství elektřiny potřebují o stovky tisíců kubíků vody méně,“ vysvětluje přínos modernizace vedoucí provozu elektrárny Les Království Petr Tremer. Ten na Lese Království doslova převzal rodinnou štafetu po svém otci a už více než 25 let pohádkové elektrárně na horním Labi sám „šéfuje“. 

Komín

Elektrárna v Brně-Komíně postavená podle návrhu architekta Ing. Petra fungovala do zahájení provozu elektrárny Kníničky na brněnské přehradě jako průtočná. Od roku 1941 má funkci vyrovnávacího stupně, který stabilizuje hladinu Svratky při najíždění Kníniček v energetických špičkách. Technologická zařízení soustrojí pracují se spádem 2,6 m a 3,35 m. Elektrárna byla osazena dvěma horizontálními Kaplanovými turbínami od firmy Storek Brno s řemenovými pohony na dva horizontální synchronní generátory, každý o činném výkonu 106 kW. Jednalo se zřejmě o vůbec jednu z prvních instalací Kaplanovy turbíny u nás.

V Komíně bylo letech 2007-08 jedno soustrojí vyměněno za nové s horizontální kolenovou Kaplanovou turbínou. Nový turbogenerátor má výkon 140 kW. Další velké opravy následovaly na přelomu let 2014 a 2015. Došlo nejen k celkové obnově nábřežních stěn objektů náhonu, jalové propusti a odpadního kanálu, ale také k výměně elektrotechnologie a repasování strojní části původní turbíny TG1. Práce si vyžádaly použití 5 000 kusů kotvících ocelových trnů, 6 000 kg ocelové výztuže a 220 tun betonové směsi. Odčerpávání vody z opravovaných míst zajišťovalo nepřetržitě po dobu tří měsíců 6 čerpadel. Nový systém automatického řízení podstatně zlepšil efektivitu provozování, bezpečnost a regulaci výroby. 

Obrana proti blackoutu 

Les Království i Komín jsou ve svých regionech dodnes důležitými články energetické soustavy, bezemisní energii dohromady dodávají tisícům domácností. Díky velkorysým modernizacím v posledních letech elektrárny fungují spolehlivěji a plně vyhovují nárokům moderní energetiky 21. století. Kaskáda vodních elektráren v Brně také umí v případě tzv. blackoutu (rozsáhlého výpadku elektřiny) dodáním elektřiny rozjet výrobu v důležitém paroplynovém zdroji Červený mlýn v městské části Královo Pole, který dodává Brňanům elektřinu a teplo. 

Pastviny – stroj pod širým nebem 

Další jubilantkou je malá vodní elektrárna v podorlických Pastvinách, která letos slaví 85 let. Jako součást stejnojmenné přehrady byla uvedena do provozu v předválečném roce 1938. Původně fungovala jako přečerpávací vodní elektrárna a vynikala ve své době několika primáty. Šlo nejen o největší přečerpávací vodní elektrárnu tehdejšího Československa, ale také první tuzemskou elektrárnu tzv. švédského typu. Neměla totiž vrchní stavbu strojovny a elektrárenské soustrojí bylo umístěno volně pod širým nebem. Naposledy bylo soustrojí v čerpadlovém režimu v březnu 1964. Od té doby pracuje elektrárna v průtočném režimu. Loni vyrobila téměř 5,5 milionu kWh čisté elektřiny a zajistila tak elektřinu pro více než 1 500 východočeských domácností. Při modernizaci v letech 2000-2003 byla v elektrárně instalována nová středotlaká Francisova turbína s instalovaným výkonem 3 MW. O tři roky později dostal třífázový generátor nové vinutí, byl instalován nový čerpací agregát regulace turbogenerátoru a nový řídicí systém. 

Modernizace vodních elektráren v ČR 

České řeky a vodní plochy už nenabízejí příliš mnoho míst pro nové střední a větší vodní elektrárny. Skupina ČEZ se proto soustředí na modernizace zvyšující efektivitu provozu stávajících zdrojů. V 11 krajích ČR provozuje 7 velkých a 25 malých vodních elektráren. Za posledních 15 let investovala asi 3,5 mld. Kč, opravené vodní bloky mají celkový výkon přes 1 400 MW, tj. zhruba ¾ výkonu jaderné elektrárny Dukovany. 

Podívejte se, jak vypadají a fungují vodní elektrárny ČEZ

Více o vodních elektrárnách ČEZ v ČR

Další stoleté elektrárny 

Dalšími bezemisními elektrárnami ČEZ, které začaly dodávat elektřinu už před více než 100 lety a stále spolehlivě fungují, jsou šumavská Čeňkova Pila, Hučák v Hradci Králové a Želina na Ohři.

Více informací o těchto elektrárnách

Martin Schreier
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Modernizace vodních elektráren

Spolehlivější, bezpečnější, ekologičtější, efektivnější, úspornější a připravené na další desetiletí provozu.

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail