Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 219

Modernizace vodních elektráren

Spolehlivější, bezpečnější, ekologičtější, efektivnější, úspornější a připravené na další desetiletí provozu. To všechno splňují soustrojí vodních elektráren ČEZ, které v uplynulých 15 letech prošly programem modernizace a ekologizace. Výsledkem velké obnovy za téměř 4,5 miliardy korun je 39 soustrojí na 22 vodních elektrárnách, která dnes fungují lépe a hospodárněji, než když před desítkami let zahajovaly provoz. Vodní elektrárny ČEZ dodaly loni do sítě více než 2,3 TWh bezemisní elektřiny, a pokryly tak spotřebu více než 650 tisíc domácností.

Fotogalerie (1)
Vodní elektrárna Kamýk (zdroj: vzdělávací portál ČEZ Svět energie, www.svetenergie.cz)

Velké symboly české hydroenergetiky jako Slapy, Kamýk, Lipno, nebo Vrané nad Vltavou, ale i malé elektrárny na brněnské přehradě, v Hradci Králové, Lese Království či Pardubicích. Všechny tyto zdroje prošly v uplynulých 15 letech komplexní modernizací, největší takovou akcí v historii české hydroenergetiky. Celkový výkon modernizovaných soustrojí činí asi 1 530 MW. Modernizace znamená o 4 % až 5 % vyšší účinnost u velkých elektráren, u malých dokonce až o 10 %. Při nestálých hydrologických poměrech posledních let na českých řekách tak umějí vyrobit stejné množství energie z menšího objemu vody.

„Měnící se evropská a česká energetika bude klást ještě vyšší nároky na spolehlivé elektrárny schopné najet na plný výkon za několik desítek vteřin. A právě do této kategorie patří vodní zdroje. Proto jsme v uplynulých 15 letech investovali přes 4,5 miliardy korun do modernizace více než 20 vodních elektráren všech typů. To nám umožnilo navýšit výrobu bezemisní elektřiny z vody o desítky milionů kWh ročně a pokrýt spotřebu dalších tisícovek domácností. Pro následující roky připravujeme modernizace dalších elektráren všech typů, v nejbližší době to budou třeba Orlík, Dalešice, Střekov, Štěchovice nebo Dlouhé stráně,“ říká člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.

Při modernizaci se uplatňují nejnovější vědeckotechnické poznatky z oblasti konstrukce strojních a elektrických částí soustrojí, např. geometrie oběžných kol turbín nebo řídicích systémů. Do šachet soustrojí se díky modernizaci dostanou úplně nové nebo celkově opravené díly, výjimkou nejsou ani obří, desítky tun vážící oběžná kola turbín, rotory a statory generátorů atd. Zásadní je i ekologický přínos modernizací. Při modernizacích se mění i systém hydraulického ovládání soustrojí a rychlouzávěrů, přechází se z nízkotlaké na vysokotlakou hydrauliku. Vyšší tlak znamená menší objemy olejových náplní v regulaci turbín a nižší příkon čerpadel. Díky tomu se až o 95 procent sníží množství oleje, z původních tisíců litrů na stovky, a tak se minimalizuje riziko jeho možných úniků do vody.

 TOP 3 modernizace vodních elektráren ČEZ

Elektrárna

Celkové investice []

Modernizovaný výkon[MWh]

Slapy

600 mil.

3 × 52,8

Lipno

490 mil.

2 × 69,5

Kamýk

450 mil.

4 × 10

 

Podívejte se, jak fungují vodní elektrárny ČEZ: Virtuální prohlídky ČEZ (cez.cz)

Od 23. 3. jsou pro veřejnost otevřené vodní elektrárny ve Střekově, na brněnském Prýglu nebo na Hučáku v Hradci Králové.

 

Věděli jste, že…

…rotor generátoru každého ze tří slapských soustrojí váží 250 tun?

…40 kubíků vody zpracovává za plného provozu každé z obou soustrojí na Lipně?

…150krát za minutu se otočí za plného provozu oběžné kolo každé ze čtyř turbín na Kamýku?

Martin Schreier
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail