Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Štěchovická vodní elektrárna slaví osmdesátiny

Vodní elektrárna ve Štěchovicích zahájila provoz v létě 1944 jako druhý dokončený stupeň Vltavské kaskády. O tři roky později ji doplnila přečerpávací elektrárna s horní nádrží na kopci Homole. Obě jsou důležitými součástmi české energetické soustavy, hlavně díky schopnosti dodat elektřinu během několika desítek vteřin od povelu dispečera. Provozovatel ČEZ je proto udržuje ve špičkové kondici. Přesvědčit se o tom bude moci i veřejnost. Na soboty 21. a 28. září připravila elektrárna speciální prohlídky pro veřejnost, podmínkou je registrace na www.cez.cz/stechovice. Lidé se při nich dostanou i na místa, kam to při běžných exkurzích není možné.

Fotogalerie (2)
Portrét obou vodních elektráren ve Štěchovicích včetně přivaděče vody k horní nádrži přečerpávačky (foto ČEZ)

Štěchovická elektrárna letos slaví 80 let provozu. Stavba celého vodního díla ve štěchovickém údolí začala ještě v Československé republice, dokončena byla ale až v předposledním válečném roce v okupovaném Protektorátu Čechy a Morava. Za 80 let elektrárna dodala do českých domácností a firem více než 6 miliard kWh ekologické elektřiny. Tolik by dnes stačilo pro celou Českou republiku na více než jeden měsíc.

Speciální prohlídky

Své letošní osmdesátiny oslaví i dárkem pro fanoušky energetiky, kteří si na www.cez.cz/stechovice včas zarezervují místo v jedné ze speciálních prohlídek v sobotu 21. září nebo o týden později. Těšit se můžou na výstup hrází ke vtokům do elektrárny, sestup až k víku turbíny klasické elektrárny s ovládáním všech 20 rozváděcích lopat nebo na jízdu služebním výtahem do 40metrové hlubiny strojovny přečerpávací elektrárny umístěné pod hladinou Vltavy.

„Štěchovice jsou jednou z nejdůležitějších elektráren na Vltavě. Za několik desítek vteřin umí zareagovat na zvýšenou poptávku v energetické síti a najet na plný výkon. Podmínkou spolehlivého a bezpečného provozu je průběžná údržba a investice. Aby Štěchovice mohly fungovat další desítky let, připravujeme i tady v příštích letech komplexní modernizaci, jaká už proběhla například na vltavských elektrárnách na Lipně, Slapech nebo Kamýku. Při ní opravíme nebo úplně vyměníme hlavní části obou soustrojí o hmotnosti desítek tun – rotory a statory generátorů nebo oběžná kola turbín,“ říká ředitel Vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

„Věříme, že speciální prodloužené prohlídky budou pro návštěvníky velkým zážitkem. Chceme lidem ukázat, že s vodou jako důležitým obnovitelným zdrojem může česká energetika počítat i do budoucna. Návštěvníci se nedostanou v podstatě jen do těch částí elektrárny, kde je za běžného provozu voda,“ popisuje Roman Pospíšil, vedoucí provozu vodních elektráren Štěchovice I, II.

Kdo se nestihne zaregistrovat nebo se už na něj nedostane místo, může si projít celou elektrárnu Štěchovice prostřednictvím virtuální prohlídky: Virtuální prohlídka ČEZ - vodní elektrárny Štěchovice (cez.cz)

Věděli jste, že…

  • štěchovická přehrada má jako jediná na Vltavě žulový obklad, je 22,5 m vysoká, 120 m dlouhá s pěti přelivnými hrazenými poli?
  • kapacita přelivů činí 2400 m3/s, ale při povodni v roce 2002 tudy protékalo 3 200 m3 vody?
  • elektrárna je vybavena 2 soustrojími s Kaplanovými turbínami s celkovým instalovaným výkonem 22,5 MW?
  • přivaděč posílá na turbínu za ideálních podmínek a při plném výkonu 80 m3 vody za sekundu?
  • I když elektrárna prošla několika modernizacemi, soustrojí turbín a generátorů mají stále některé komponenty původní? Svědčí to o umu našich předků.
  • součástí elektrárny je i venkovní rozvodna 110 kV, ve které se transformuje napětí vyrobené elektřiny a ta pak zamíří vnějšími linkami do elektráren Slapy a Vrané nad Vltavou, do Týnce nad Sázavou a do pražské rozvodny Chodov?
Martin Schreier
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail