Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Zvýšit fotosyntetickou aktivitu o třicet procent; přidat geny, které podpoří odolnost vůči chladu, a přetvořit výsledný GMO produkt na bohatý zdroj přírodních olejů, určených pro výrobu biopaliv – to vše trvalo multi-institucionálnímu týmu amerických vědců necelých pět let. Na svět tak přichází „nová“ cukrová třtina, která může zcela změnit trend využití biopaliv v USA, a možná i ve světě.
Vynikající růstové vlastnosti cukrové třtiny nepřestávají udivovat vegetační ekology, molekulární biology, botaniky a techniky. V případě cukrové třtiny už ale dávno není prioritou produkce cukru. Tato tropické klima milující jednoděložná rostlina má mnohem větší potenciál, který byl až donedávna limitován především její malou odolností vůči chladnému počasí. Ke slovu tak přišli genetikové a další odborníci z Univerzity v Illinois.
Podle prof. Longa je produkce biopaliv výrobně nákladný proces. Ideální je plodina s tak vysokým obsahem olejů, že není třeba pracovat za vysokého tlaku a teploty. V případě sóji doslova stačí olej „vymačkat“ a přeměnit ho na palivo. Ani snadno zpracovatelná sója však nedokáže svou produkcí pokrýt spotřebu biopaliv. Navíc je její pěstování poměrně náročné, například pokud jde o spotřebu vody.
Pokud hodnotíme náročnost zemědělské výroby, je to u cukrové třtiny jinak. Jde totiž o extrémně produktivní rostlinu, která roste praktiky z ničeho. Není náročná na nutriční kvality substrátu, nevyžaduje zvláštní vlhkost. A navíc je, díky zásahu genetiků, nyní schopna akumulovat ve svých buňkách olejnaté látky v takovém množství, které je z hlediska průmyslového využití doslova ohromující.
Výzkumníci z Univerzity v Illinois nyní pracují na dalším výrazném zvýšení produkce olejů u cukrové třtiny. Ve hře je odolnost vůči chladu, kterou by však bylo třeba pravděpodobně oželet. Jejich cílem přesto i do budoucna zůstává vyšlechtit takový druh, který bude produkovat maximum olejů, bude mít stejně úchvatné růstové vlastnosti a navíc zůstane odolný vůči chladu.
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.