Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
Skladování elektřiny ve velkém měřítku je dosud nevyřešený problém. Nejlépe se osvědčují vodní přečerpávací elektrárny se dvěma nádržemi, horní a dolní, vybavené reverzními (resp. čerpadlovými) turbínami; ty buď vyrábějí elektřinu, nebo naopak zpětným chodem vodu čerpají vzhůru tak, aby ji uskladnily pro pozdější použití. Elektrárna Gravity Power je svou konstrukcí podobná vodní přečerpávací elektrárně, ale podle autorů projektu by měla být až 10x levnější. Společnost Gravity Power byla založena podnikatelem Jimem Fiske v roce 2008 a je podporovaná kalifornským investorským fondem The Quercus Trust.
Firma Gravity Power spolupracuje se společností Robbins Co., jejichž razicí technika je schopná prokopat se do hloubky 100 m za 24 hodin. Výhodami této nové technologie jsou rychlost výstavby, nízké náklady a jednoduchost konstrukce z dostupných materiálů. Očekává se, že účinnost GPM elektrárny bude až 83 %, což je o cca 10 % více než účinnost vodní přečerpávací elektrárny.
První zkušební jednotka je od roku 2011 instalována v Texasu. Zakladatel firmy, Jim Fiske, předpokládá, že vybudovat modul s instalovaným výkonem 250 MW by stálo 250 milionů dolarů. Zájem projevují snad všechny země světa – tento způsob uskladnění energie by mohl pomoci uskladnit energii z nepředvídatelně fungujících solárních a větrných elektráren.
V květnu 2012 získala firma americký patent na „systém a metody uskladnění energie, ve kterém se vyrábí elektřina gravitačním pohybem kluzného pístu“ a usiluje o patenty v dalších zemích.
Více na www.gravitypower.net.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.