14. února 2013
Elektrárna na zemskou přitažlivost
Skladování elektřiny ve velkém měřítku je dosud nevyřešený problém. Nejlépe se osvědčují vodní přečerpávací elektrárny se dvěma nádržemi, horní a dolní, vybavené reverzními (resp. čerpadlovými) turbínami; ty buď vyrábějí elektřinu, nebo naopak zpětným chodem vodu čerpají vzhůru tak, aby ji uskladnily pro pozdější použití. Elektrárna Gravity Power je svou konstrukcí podobná vodní přečerpávací elektrárně, ale podle autorů projektu by měla být až 10x levnější. Společnost Gravity Power byla založena podnikatelem Jimem Fiske v roce 2008 a je podporovaná kalifornským investorským fondem The Quercus Trust.
Princip
Elektrárnu tvoří dvě svislé šachty. Širší je několik set metrů hluboká a je naplněna vodou. V šachtě se pohybuje píst z betonu a železa (nebo železné rudy, aby byl levnější), utěsněný proti úniku vody. Píst se díky gravitaci spouští a vytlačuje vodu do vedlejší užší šachty s reverzní turbínou. V režimu ukládání energie se pak voda přečerpává zpět pod píst a zvedá ho nahoru. Systém je uzavřený, po naplnění vodou už další nepotřebuje.
O GPM (Gravity Power Modules) elektrárny je ve světě zasloužený zájem
Elektrárna GPM (Gravity Power Module) může být jednoduše vybudovaná pomocí důlní techniky kdekoliv, ke konstrukci postačí ocel a beton. Na životní prostředí nemá prakticky žádný vliv. Provozní a ekonomické charakteristiky předčí klasické přečerpávací elektrárny, baterie i zamýšlené elektrárny na stlačený vzduch.
Firma Gravity Power spolupracuje se společností Robbins Co., jejichž razicí technika je schopná prokopat se do hloubky 100 m za 24 hodin. Výhodami této nové technologie jsou rychlost výstavby, nízké náklady a jednoduchost konstrukce z dostupných materiálů. Očekává se, že účinnost GPM elektrárny bude až 83 %, což je o cca 10 % více než účinnost vodní přečerpávací elektrárny.
První zkušební jednotka je od roku 2011 instalována v Texasu. Zakladatel firmy, Jim Fiske, předpokládá, že vybudovat modul s instalovaným výkonem 250 MW by stálo 250 milionů dolarů. Zájem projevují snad všechny země světa – tento způsob uskladnění energie by mohl pomoci uskladnit energii z nepředvídatelně fungujících solárních a větrných elektráren.
V květnu 2012 získala firma americký patent na „systém a metody uskladnění energie, ve kterém se vyrábí elektřina gravitačním pohybem kluzného pístu“ a usiluje o patenty v dalších zemích.
Hlavní parametry špičkové gravitační elektrárny
· Průměr turbínové šachty – 3 až 6 m
· Průměr skladovací šachty – 30 až 100 m
· Hloubka 500 – 1000 m
· Hmotnost vody až 9 000 000 tun
· Zábor na povrchu – 3 hektary
Více na www.gravitypower.net.