Počítače a internet

Článků v rubrice: 105

DEISA – Evropa otevřela počítačovou supersíť

29. ledna 2009 zahájila Evropská komise provoz superpočítačové sítě pro vědce, kteří se podílejí na projektu ITER, tj. prvního reaktoru využívajícího jadernou fúzi.

Fotogalerie (3)
Architektura sítě Géant

Rozšířená evropská infrastruktura pro superpočítačové aplikace (Distributed European Infrastructure for Supercomputing Applications – DEISA) spojuje 12 ze sta nejvýkonnějších počítačů na světě. Přístup k tomuto mocnému komunikačnímu nástroji mají od 29. ledna vědci pracující na ovládnutí termonukleární energie. Umožní jim provádět i tak složité simulace, jako je provoz fúzního reaktoru.¨

„Očekáváme, že DEISA bude znamenat ohromný přínos pro výzkum tohoto důležitého energetického zdroje budoucnosti a posílení role Evropy v tomto projektu,“ řekla komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová a dodala: „Sdílení nejlepších vědců pomůže evropské společnosti zůstat na čele celosvětového výzkumu.“

Řízená termojaderná syntéza je procesem, kterým svou enormní energii získávají hvězdy jako je naše Slunce, a který má šanci stát se trvale udržitelným budoucím energetickým zdrojem lidstva. Na projektu fúzního reaktoru ITER spolupracuje EU, Japonsko, Čína, Indie, Jižní Korea, Rusko a USA, reaktor se staví v jihofrancouzském Cadarache. Pro plánování budoucích fúzních experimentů jsou nezbytné velkorozsahové simulace procesů uvnitř reaktoru a chování materiálů v extrémních podmínkách „hvězdných“ teplot a tlaků. „Nyní se tyto výpočty mohou dělat s plným nasazením nejmodernější a nejvýkonnější počítačové techniky,“ řekl ředitel podpory aplikací německého superpočítačového centra RGZ, Dr. Hermann Lederer.

DEISA, která přišla na 26 milionů euro používá evropskou multi-gigabitovou počítačovou síť Géant computer network. Jde o síť užívanou exklusivně pro výzkumné a akademické účely. Projekt DEISA byl zahájen v roce 2004 a na jeho řešení se podílí 11 partnerů z výzkumných organizací, síťových technologií a průmyslu ze 7 zemí Evropy. V mezinárodním měřítku DEISA úzce spolupracuje s obdobným americkým projektem TeraGrid.

Více informací získáte na http://www.deisa.eu

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail