Jediná vítězka Velké pardubické (1. díl)
Co má společného náš magazín Třípól a prakticky neznámá komtesa Lata Brandisová ze zámečku na Řitce? Píšeme o přírodě a v jejím příběhu hrají hlavní roli koně.
29. ledna 2009 zahájila Evropská komise provoz superpočítačové sítě pro vědce, kteří se podílejí na projektu ITER, tj. prvního reaktoru využívajícího jadernou fúzi.
Rozšířená evropská infrastruktura pro superpočítačové aplikace (Distributed European Infrastructure for Supercomputing Applications – DEISA) spojuje 12 ze sta nejvýkonnějších počítačů na světě. Přístup k tomuto mocnému komunikačnímu nástroji mají od 29. ledna vědci pracující na ovládnutí termonukleární energie. Umožní jim provádět i tak složité simulace, jako je provoz fúzního reaktoru.¨
„Očekáváme, že DEISA bude znamenat ohromný přínos pro výzkum tohoto důležitého energetického zdroje budoucnosti a posílení role Evropy v tomto projektu,“ řekla komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová a dodala: „Sdílení nejlepších vědců pomůže evropské společnosti zůstat na čele celosvětového výzkumu.“
Řízená termojaderná syntéza je procesem, kterým svou enormní energii získávají hvězdy jako je naše Slunce, a který má šanci stát se trvale udržitelným budoucím energetickým zdrojem lidstva. Na projektu fúzního reaktoru ITER spolupracuje EU, Japonsko, Čína, Indie, Jižní Korea, Rusko a USA, reaktor se staví v jihofrancouzském Cadarache. Pro plánování budoucích fúzních experimentů jsou nezbytné velkorozsahové simulace procesů uvnitř reaktoru a chování materiálů v extrémních podmínkách „hvězdných“ teplot a tlaků. „Nyní se tyto výpočty mohou dělat s plným nasazením nejmodernější a nejvýkonnější počítačové techniky,“ řekl ředitel podpory aplikací německého superpočítačového centra RGZ, Dr. Hermann Lederer.
DEISA, která přišla na 26 milionů euro používá evropskou multi-gigabitovou počítačovou síť Géant computer network. Jde o síť užívanou exklusivně pro výzkumné a akademické účely. Projekt DEISA byl zahájen v roce 2004 a na jeho řešení se podílí 11 partnerů z výzkumných organizací, síťových technologií a průmyslu ze 7 zemí Evropy. V mezinárodním měřítku DEISA úzce spolupracuje s obdobným americkým projektem TeraGrid.
Více informací získáte na http://www.deisa.eu
Co má společného náš magazín Třípól a prakticky neznámá komtesa Lata Brandisová ze zámečku na Řitce? Píšeme o přírodě a v jejím příběhu hrají hlavní roli koně.
Úroveň znalostí žáků v matematice obecně klesá. Dnešní děti nejsou hloupější, spíš jsou některé „línější myslet“, upozorňují učitelé.
Meč historicky připisovaný Janu Žižkovi z Trocnova opustil po čtyřech stoletích Švédsko, aby se na pouhé dva dny zaleskl v pražské Betlémské kapli při příležitosti oslav letošního 600.
Během následujících 10 let plánuje největší česká energetická společnost ČEZ nabrat přibližně 4 000 nových odborníků nejen s technickým vzděláním.
Návštěva zajímavých míst elektrárny, odborné přednášky nebo skok evakuačním rukávem. To jsou jen příklady z programu Letní univerzita, který ČEZ připravil ...