Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
V nedaleké budoucnosti budou hackeři schopni ovládat lidskou mysl a paměť. Jakkoliv zní tato zpráva neuvěřitelně, odborníci z kyberbezpečnostního oboru se již nyní možným zneužitím paměťových implantátů zabývají. Reálná hrozba, díky níž by mohli útočníci krást, špehovat nebo měnit lidské vzpomínky, ještě neexistuje. Zato technologie, která tento scénář umožní, již ano. Jsou jí zařízení pro hloubkovou stimulaci mozku, která umožňují vědcům poznat, jak se v mozku vzpomínky vytvářejí, jak se dají izolovat, obnovit nebo zesílit. Slabinou těchto implantátů jsou ale k nim připojené softwary a hardwary. Na slabiny upozorňuje nový výzkum odborníků z Kaspersky Lab a výzkumníků ze skupiny Functional Neurosurgery Group z univerzity v Oxfordu.
Odborníci ve svém výzkumu vycházejí z praktické a teoretické analýzy aktuálních zranitelností implantátů, které se využívají pro hloubkovou stimulaci mozku. Implantáty se také označují jako implantabilní generátory (implantable pulse generator – IPG) nebo neurostimulátory. Tato zařízení vysílají elektrické impulsy do konkrétních částí mozku, čímž přispívají k léčbě onemocnění, jako jsou např. Parkinsonova nemoc, esenciální tremor (chorobná forma třesu), deprese nebo obsedantně-kompulsivní porucha. Nejnovější verze těchto implantátů jsou vybaveny softwarem, který umožňuje lékařům i pacientům upravovat jejich nastavení prostřednictvím běžných tabletů nebo chytrých telefonů. Implantáty jsou s nimi propojeny pomocí Bluetooth.
Aby zlepšení zdraví neznamenalo jiné riziko
„Paměťové implantáty nám dávají zajímavou a reálnou šanci, jak mnohým pacientům zlepšit jejich zdravotní stav. Možnost, že budeme schopni pozměnit nebo posílit naši paměť za pomoci elektrod může znít jako sci-fi, ale zakládá se na reálných vědeckých základech a zjištěních, které máme již dnes k dispozici. Vyvinutí pomůcek vylepšujících paměť je proto pouze otázkou času. Proto je nesmírně důležité, že již v tomto raném stádiu nové technologie spolupracujeme s odborníky na pochopení a minimalizaci jejích rizik a zranitelností,“ říká Laurie Pycroft, výzkumník na univerzitě Oxford Functional Neurosurgery Group.
Jaké riziko to může být
Odborníci našli řadu existujících nebo potenciálních slabin, které by mohli útočníci zneužít. Patří mezi ně především následující oblasti:
Medicínské a technologické společnosti by se měly začít intenzivně věnovat objeveným i dalším předpokládaným zranitelnostem, protože v následujících několika dekádách se očekává výrazný kvantitativní i kvalitativní nárůst neurostimulátorů. Lepší porozumění fungování lidského mozku totiž povede k rychlejšímu vývoji a využívaní těchto technologií, které se logicky postupně stanou lákavými cíli pro kyberzločince.
Varování je zde včas
„I když jsme doposud nezaznamenali žádný útok na neurostimulátory, díky výzkumu jsme objevili řadu zranitelností, kterých by mohli hackeři v budoucnu zneužít. Je proto důležité, aby odborníci ze zdravotnictví, kyberbezpečnostního průmyslu a výrobci lékařských pomůcek společně udělali maximum pro to, aby odstranili existující zranitelnosti i budoucí hrozby,“ doplňuje Dmitry Galov, člen bezpečnostního týmu GReAT společnosti Kaspersky Lab.
Čtení a ovládání vzpomínek
Vědci odhadují, že do pěti let budou schopni elektronicky zaznamenávat mozkové signály, které stojí za vytvářením vzpomínek. Dokonce předpokládají, že některé vzpomínky budou moci nově vytvářet nebo je před opětovným vložením do mozku pozměnit. Za deset let tak budou na trhu komerčně dostupné implantáty zlepšující paměť. A za zhruba 20 let bude tato technologie natolik vyspělá, že umožní rozsáhlé ovládání vzpomínek.
Poznámka
Celé znění zprávy Trh s pamětí: Připravme se na budoucnost, v níž vás hackeři okradou o vaši minulost je dostupné na tomto odkazu. Závěry výzkumu byly poprvé představeny začátkem listopadu na konferenci Kaspersky NEXT v Barceloně.
Video znázorňující, jak by se v následujících letech mohla vyvinout technologie paměťových implantátů a na ní napojené kybernetické hrozby, je dostupné zde.
Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.
Václav Prchlík
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.