Počítače a internet

Článků v rubrice: 108

Robotický den 2024

V Kongresovém centru na Vyšehradě v Praze proběhne v neděli 9. června 2024  již 19. ročník Mezinárodního robotického dne. Veřejnost se může kdykoli mezi 10. až 17. hodinou  přijít podívat na robotické soutěže, ukázky či prezentace. Vstup je zdarma. V sobotu proběhnou neveřejné části soutěží.

Fotogalerie (1)
Robotický den (zdroj MFF UK)

Soutěží různé věkové kategorie. „Nejmladšímu je šest, nejstaršímu sedmdesát. Mladým nevadí, že soutěží s dospěláky, většinou je porazí,“ usmívá se ředitel akce, David Obdržálek z Matematicko-fyzikální fakulty.

Co bude možné vidět?

  • Soutěže robotů sestavených účastníky akce
  • Ukázky robotických výtvorů
  • Prezentace projektů studentů všech typů škol - základnách, středních i vysokých
  • Prezentace firem, které se robotikou a souvisejícími obory v ČR zabývají
  • Doprovodné aktivity (dětský koutek, ukázky robotů a různé prezentace)

Jak vypadá soutěžní kategorie Zachraň medvěda?

Ztratil se mi můj oblíbený plyšák! Úkolem robota je v co nejkratším čase najít v určitém prostoru ztraceného medvěda a dovézt ho zpět domů. Kdo by nechtěl mít doma robota, který po něm bude uklízet hračky? Soutěž má dvě varianty: ve variantě "standard" mohou soutěžící postavit robota z čeho chtějí, ve variantě "stavebnice" soutěží roboti postavení z vybrané stavebnice. Podobná je kategorie TOY CLEANUP. Úkolem robota je uklidit hračky rozházené po pokoji. Soutěž se pořádá ve variantě „Beginner“, kde soutěží roboti řízení člověkem pomocí dálkového ovládání a „Advanced“, kde jsou roboti autonomní, tedy rozhodují se sami a člověk je nijak neovládá.

Další soutěže

FREE STYLE - Soutěž otevřená všem nadšencům. Máte výtvor, který se alespoň vzdáleně týká robotiky? Pak je tato kategorie přesně pro Vás.

KETCHUP HOUSE - Dvojice robotů soupeří ve skladu, kdo bude mít na konci zápasu více plechovek s kečupem. Ve skladu je až 12 plechovek kečupu a orientaci robotům usnadňují čáry na podlaze. Který z robotů si doveze víc plechovek na svou domovskou čáru?

LINE FOLLOWER - Roboti mají za úkol co nejrychleji sledovat černou čáru. Na dráze však mohou být různé překážky – rozdvojení a spojení tratě, předměty na trati a také přerušení trati. Uspět může jen ten, komu se povede zdolat všechny překážky.

MINI SUMO - Úkolem robota je vytlačit protivníka z ringu. Robot, který zůstane v ringu déle, vyhrává. Tato soutěž je letos určena pro roboty postavené ze stavebnice – celý robot je postaven výhradně ze součástek, které jsou obsaženy ve vybrané sadě.

PUCK COLLECT - Jeden robot sbírá modré, druhý červené puky. Jejich úkolem je vozit je do svých startovních oblastí v rozích hřiště.

ROADSIDE ASSISTANCE - Havárii na silnici je potřeba odstranit, místo řádně označit a náklad naložit na náhradní vozidlo. Kterému z robotů se podaří lépe zvládnout tuto nepříjemnou situaci? 

Detailní pravidla najdete zde: https://robotickyden.cz/2024/souteze/pravidla/

"Roboty beru jako životné. I to, co sestavím z deseti součástek, má svoji duši", usmívá se organizátor Robotického dne, David Obdržálek z MFF Univerzity Karlovy. 

Zdroj: https://robotickyden.cz/2024/pro-verejnost/

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

AI v rukách teenagerů

Používání generativní umělé inteligence se zatím většina Čechů bojí, některý z nástrojů AI podle průzkumu společnosti Deloitte vyzkoušelo 22 procent populace.

Podpora čistých energetických zdrojů v České republice

V budoucnosti by se Česká republika měla spoléhat především na jaderné a obnovitelné zdroje. Preference rozvoje jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů jako budoucího zdroje energie ...

Štěchovická přečerpávací elektrárna

Málokdo ví, že ve Štěchovicích u Prahy není jen akumulační vodní elektrárna, ale i přečerpávací. Ta nyní dostává nový řídicí systém.

Pomeranče bez chemikálií

Nahlédněte do továrny na pomeranče v Jihoafrické republice. Tyto lahodné plody zachránila před škodlivými moly jaderná metoda zvaná „sterilní hmyzí technika“.

Studenti pozorují radioaktivní částice přímo ve škole

Studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích mají nově k dispozici hned několik unikátních učebních pomůcek.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail