Fyziklání 2021
Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...
Při příležitosti 45. výročí založení vydal Ústav fyziky plazmatu AV ČR knihu Řízená termojaderná syntéza pro každého.
Její autoři se pokusili přiblížit široké veřejnosti problematiku výzkumu nejperspektivnějšího zdroje energie, která se uvolňuje při slučování jader lehkých atomů. Ovládnutí energie, kterou doposud disponovaly jen hvězdy, může v budoucnu vyřešit energetickou krizi.
Soubor faktů, které nelze najít v žádné encyklopedii, je cennou pomůckou pro každého čtenáře, jenž chce s tématem termojaderné fúze pracovat. Nechybí objasnění principu nejúspěšnějšího termojaderného zařízení - tokamaku a jeho „konkurenta“ – laserové fúze. V mnoha barevných obrázcích a názorných schématech jsou ukázány základní principy fúze, její výzkum i nesčetné problémy, které musí výzkumníci překonat a vyřešit. Představí se budoucnost termojaderného výzkumu, obří tokamak ITER, který bude mít parametry srovnatelné se skutečnou fúzní elektrárnou.
Publikace Řízená termojaderná syntéza pro každého je neprodejná, ale pro vážné zájemce je připravena na adrese Ústav fyziky plazmatu AV ČR, knihovna, Za Slovankou 3, 182 21 Praha 8, ripa@ipp.cas.cz (tel. 266 053 243).
Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...
Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)