Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
Při příležitosti 45. výročí založení vydal Ústav fyziky plazmatu AV ČR knihu Řízená termojaderná syntéza pro každého.
Její autoři se pokusili přiblížit široké veřejnosti problematiku výzkumu nejperspektivnějšího zdroje energie, která se uvolňuje při slučování jader lehkých atomů. Ovládnutí energie, kterou doposud disponovaly jen hvězdy, může v budoucnu vyřešit energetickou krizi.
Soubor faktů, které nelze najít v žádné encyklopedii, je cennou pomůckou pro každého čtenáře, jenž chce s tématem termojaderné fúze pracovat. Nechybí objasnění principu nejúspěšnějšího termojaderného zařízení - tokamaku a jeho „konkurenta“ – laserové fúze. V mnoha barevných obrázcích a názorných schématech jsou ukázány základní principy fúze, její výzkum i nesčetné problémy, které musí výzkumníci překonat a vyřešit. Představí se budoucnost termojaderného výzkumu, obří tokamak ITER, který bude mít parametry srovnatelné se skutečnou fúzní elektrárnou.
Publikace Řízená termojaderná syntéza pro každého je neprodejná, ale pro vážné zájemce je připravena na adrese Ústav fyziky plazmatu AV ČR, knihovna, Za Slovankou 3, 182 21 Praha 8, ripa@ipp.cas.cz (tel. 266 053 243).
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.