Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Elektrárna i na vrcholovém razítku vrchu Milá

Na dohled od vrchu Milá v Českém středohoří vyrábí elektřinu jedna z velkých českých uhelných elektráren – Elektrárna Počerady. Příroda i průmyslový komplex jdou docela dobře dohromady a staly se dokonce společným turistickým cílem. Na exkurze do elektrárny vyrážejí každoročně stovky zájemců, stejně jako do okolních kopců stovky milovníků přírodních krás. A co mají dále společného? Je to nejen touha poznávat vše nové, zajímavé a krásné, ale od letošních Velikonoc i nové vrcholové razítko pro ty, kteří zdolají vrch Milá. Nedaleká elektrárna je totiž i motivem razítka, které turisté najdou ve schránce nahoře na kopci a mohou si ho otisknout do svých výletních deníčků.

Fotogalerie (5)
Jiří Hes se „svým“ vrcholovým razítkem, v pozadí Elektrárna Počerady

Elektrárnu si za motiv razítka vybral právník Jiří Hes, který má jako zaměstnanec Skupiny ČEZ v Elektrárně Počerady svou kancelář. Na radu kamaráda před časem sponzorsky podpořil aktivity občanského sdružení Vrcholová razítka a získal tak právo vybrat si vrchol pro jeho umístění i možnost účastnit se návrhu podoby razítka.

Procesí s novou schránkou

V sobotu před letošním velikonočním pondělím vystoupali na Milou spolu s Jiřím Hesem členové spolku Vrcholová razítka, jeho kamarádi i kolegové, s nimiž se Jiří účastní různých aktivit spojených s ochranou přírody a krajiny. Kromě přátel a známých se do pelotonu zapojil i tříčlenný štáb České televize. Procesí tří desítek osob různého věku (nejmladší turistkou byla devítiměsíční Laura spokojeně si hovící v sedačce zavěšené na hrudníku tatínka) dokonale zaskočilo skupinku německých turistů, kteří se z vrcholu Milé rozhlíželi po krajině nebo si pololeže fotografovali pole žlutě rozkvetlých petrklíčů. Co si asi mysleli při pohledu na veselou společnost nesoucí na zelených polních nosítkách černou schránku připevněnou na dlouhé kovové tyči a kladivo? Záhy ale pochopili. Ještě rychleji to došlo členům české skupiny, kteří po spatření čerstvě zatlučené schránky ihned radostně sahali do batohů či kapes pro své turistické deníky.

 

Na Milé je milo a je z ní i milý pohled na elektrárnu

Skalnatý čedičový vrch Milá z části kryje les a na nevelké ploše se zde prostírá také maloplošné chráněné území přírodní rezervace Milá s výskytem teplomilné skalní a stepní flóry, kde roste například chráněný hlaváček jarní. I když vrch nepaří k nejvyšším, je z něj okolní krajina jako na dlani, včetně celkového pohledu na Elektrárnu Počerady.

 

„Proto je elektrárna na razítku, přece jen už se stala typickou součástí zdejší krajiny,“ vysvětluje Jiří Hes, lokální patriot z Loun. Jeho slova potvrdila i Hana Benešová, předsedkyně spolku Vrcholová razítka: „Je to tak, dnešní doba je jiná a při pohledu z kopců, hor a rozhleden vidíme nejen krásnou přírodou, ale i některé industriální stavby. Patří do krajiny stejně, jako v minulosti zámky nebo rozvíjející se města a obce. Jsou její nedílnou součástí. Proto nelze k volbě motivu razítka nic namítat, naopak ji podporujeme.“

A stejného názoru byli i náhodní turisté z Chomutovska, kteří si razítko do tuláckých deníčků otiskli jako první.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Včasná detekce rakoviny slinivky břišní

Karcinom pankreatu nepatří k nejčastěji diagnostikovaným zhoubným nádorům, ale je jedním z nejsmrtelnějších kvůli svému časnému lokálnímu rozšíření a metastatickému chování.

FYKOSí soustředění

O činnosti FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář), který rozvíjí a řídí parta studentů z MatFyz, informuje Třípól pravidelně (a rád).

Vodíková revoluce změní globální energetiku

Klimatická změna i napjaté mezinárodní vztahy ohrožující energetickou bezpečnost celých kontinentů. To jsou podle studie poradenské společnosti Enerdata a Francouzského institutu pro mezinárodní ...

V2G znamená Vehicle to Grid

S rozvojem elektromobility se energetikům otvírá další možnost, jak vykrývat výkyvy sítě způsobené větší poptávkou ve špičkách i nestejnoměrnými dodávkami z obnovitelných zdrojů.

Vzduchová baterie, solární mrakodrap, přílivová laguna

Při hledání řešení energetických problémů lidstva se v poslední době ve světě objevila řada netradičních projektů. Izraelský kibuc Yahel nedaleko Rudého moře používá k ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail