Malé dávky záření mohou oddálit rakovinu
Přinášíme výtah ze zajímavého článku Toward Improved Ionizing Radiation Safety Standards uveřejněného v recenzovaném časopisu Health Physics.
Protože Třetí pól je časopisem vzdělávacího programu ČEZ a tato energetická společnost má nového pana generálního ředitele, položili jsme mu pár otázek.
Jaké jsou Vaše nejbližší plány týkající se ČEZ a mladé generace?
Mé nejbližší plány se týkají rozvoje ČEZ a jeho přeměny na nejlepší středoevropskou energetickou společnost. Při tom počítám s výrazným uplatněním mladých lidí jak uvnitř ČEZ, tak samozřejmě nových, kteří budou přicházet zvenčí. Budeme se snažit jim vytvářet podmínky pro to, aby z nich byli dobří technici, kteří dokáží propojit technickou znalost se schopností výsledný produkt prodat. Úspěch v technice totiž v našem oboru určuje úspěch i na trhu. Potřebujeme mladé talenty a podpoříme je.
Není to tak dávno, kdy jste byl i Vy studentem. Můžete stručně srovnat podmínky a možnosti vzdělávat se dříve a nyní?
Stále se zvyšují a otevírají nové možnosti studovat v zahraničí. I já jsem takovou možnost využil, ale dnes, po vstupu do EU je jich ještě více. Doporučuji každému, aby tuto životní zkušenost podstoupil. Další změna je v rostoucích možnostech dostat se ke vzdělávacím informacím na internetu - záleží jen na tom, jestli se v nich dokážeme orientovat a využít je opravdu ke vzdělání, nejen k zábavě.
Jaký je váš osobní vztah k vědě a technice?
Samozřejmě kladný. A tím nemyslím jen to, že využívám možností telekomunikací, počítačů a automobilů, ale i to, že osobně považuji technický pokrok za jedinou možnou cestu pro budoucnost. Energetika je obor, který v podstatě závisí na technickém pokroku. Chceme-li, aby nové zdroje elektřiny byly spolehlivější, bezpečnější, levnější a ohleduplnější k životnímu prostředí, musíme umět rychle aplikovat výsledky technického rozvoje.
Znal jste časopis Třetí pól, než jste nastoupil do ČEZ?
Bohužel, neznal, protože se na středních školách přece jen už delší dobu nepohybuji. Ale je to pěkný časopis, který, myslím, plní svou funkci – podporovat zájem o moderní techniku a další studium technických oborů a ukazovat aplikace vědy v běžném životě. A nejvíc si cením toho, že se na jeho vytváření podílejí sami studenti a čtenáři.
Co byste popřál čtenářům časopisu TP a čím by Vám naopak udělali radost oni?
Kvalita, úroveň a rozhled dnešních studentů bude určovat budoucí úspěch celé naší ekonomiky. Přeji jim tedy, aby se setkali jen s těmi nejlepšími učiteli a vzory, aby je učení bavilo. Nejpodstatnější je, aby cítili a prožívali radost z poznávání. Tím by mi i udělali radost. A také tím, kdyby nám do časopisu psali dál svoje názory a nápady a třeba i příklady, jak uspěli s nějakým svým vlastním vědeckým nebo technickým projektem.
Děkujeme za rozhovor.
Přinášíme výtah ze zajímavého článku Toward Improved Ionizing Radiation Safety Standards uveřejněného v recenzovaném časopisu Health Physics.
Nikdo nechce, aby přišel o dodávku elektrického proudu jenom proto, že na vedení někde spadne větev nebo celý strom. Pracovníci distribuční soustavy pravidelně prohlížejí trasy vedení a preventivně odstraňují hrozby.
Teprve rok působí na trhu bioinformatický startup Macromo, který se zaměřuje na personalizovaná preventivní doporučení na základě analýzy DNA.
Pracovní skupina Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která přezkoumává japonskou politiku vypouštění upravené vody z jaderné elektrárny Fukušima Dai-iči ...
Firma Fusion Processing Ltd. oznámila pokračování vývoje svého CAVStar® Automated Driving System jako součásti druhé fáze úspěšného projektu autonomního (tj. bez řidiče) autobusu CAVForth ve Skotsku.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.