Rozhovory

Článků v rubrice: 43

Interview s generálem

Protože Třetí pól je časopisem vzdělávacího programu ČEZ a tato energetická společnost má nového pana generálního ředitele, položili jsme mu pár otázek.

Fotogalerie (1)
Ondřej Grepl

Jaké jsou Vaše nejbližší plány týkající se ČEZ a mladé generace?
Mé nejbližší plány se týkají rozvoje ČEZ a jeho přeměny na nejlepší středoevropskou energetickou společnost. Při tom počítám s výrazným uplatněním mladých lidí jak uvnitř ČEZ, tak samozřejmě nových, kteří budou přicházet zvenčí. Budeme se snažit jim vytvářet podmínky pro to, aby z nich byli dobří technici, kteří dokáží propojit technickou znalost se schopností výsledný produkt prodat. Úspěch v technice totiž v našem oboru určuje úspěch i na trhu. Potřebujeme mladé talenty a podpoříme je.

Není to tak dávno, kdy jste byl i Vy studentem. Můžete stručně srovnat podmínky a možnosti vzdělávat se dříve a nyní?
Stále se zvyšují a otevírají nové možnosti studovat v zahraničí. I já jsem takovou možnost využil, ale dnes, po vstupu do EU je jich ještě více. Doporučuji každému, aby tuto životní zkušenost podstoupil. Další změna je v rostoucích možnostech dostat se ke vzdělávacím informacím na internetu - záleží jen na tom, jestli se v nich dokážeme orientovat a využít je opravdu ke vzdělání, nejen k zábavě.

Jaký je váš osobní vztah k vědě a technice?
Samozřejmě kladný. A tím nemyslím jen to, že využívám možností telekomunikací, počítačů a automobilů, ale i to, že osobně považuji technický pokrok za jedinou možnou cestu pro budoucnost. Energetika je obor, který v podstatě závisí na technickém pokroku. Chceme-li, aby nové zdroje elektřiny byly spolehlivější, bezpečnější, levnější a ohleduplnější k životnímu prostředí, musíme umět rychle aplikovat výsledky technického rozvoje.

Znal jste časopis Třetí pól, než jste nastoupil do ČEZ?
Bohužel, neznal, protože se na středních školách přece jen už delší dobu nepohybuji. Ale je to pěkný časopis, který, myslím, plní svou funkci – podporovat zájem o moderní techniku a další studium technických oborů a ukazovat aplikace vědy v běžném životě. A nejvíc si cením toho, že se na jeho vytváření podílejí sami studenti a čtenáři.

Co byste popřál čtenářům časopisu TP a čím by Vám naopak udělali radost oni?
Kvalita, úroveň a rozhled dnešních studentů bude určovat budoucí úspěch celé naší ekonomiky. Přeji jim tedy, aby se setkali jen s těmi nejlepšími učiteli a vzory, aby je učení bavilo. Nejpodstatnější je, aby cítili a prožívali radost z poznávání. Tím by mi i udělali radost. A také tím, kdyby nám do časopisu psali dál svoje názory a nápady a třeba i příklady, jak uspěli s nějakým svým vlastním vědeckým nebo technickým projektem.

Děkujeme za rozhovor.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail