Sci-fi

Článků v rubrice: 56

Nestřílejte zajíce! … mohli by začít střílet vás

Člověk se stal nejúspěšnějším predátorem na Zemi. Je mnoho živočišných druhů, které loví, hubí, pronásleduje a systematicky likviduje. Vzhledem k tomu, že většinou neloví jen pro ukojení svého hladu, je člověk mnohem nebezpečnějším predátorem než jakákoliv jiná šelma.

Fotogalerie (1)
Ilustrace M. Zhouf

Jestliže je živočišný druh vystaven útokům nového nepřítele, začne se jim přizpůsobovat a měnit se. Kdo se nepřizpůsobí, je uloven a sežrán. Časem se druh vyvine natolik, že už je pro dravce obtížné ulovit si svou denní dávku potravy, a je na šelmě, aby se začala přizpůsobovat a vyvíjet se. Tyto nekončící závody ve zbrojení jsou známy jako evoluce.

Otázku, jaký vliv má člověk na evoluci jiných živočišných druhů, si položili vědci z University of California, Santa Cruz. Prozkoumali dvacet devět druhů, ryb, savců i rostlin, a došli k šokujícímu zjištění. Druhy, jejichž predátorem je člověk, se vyvíjejí o třista procent rychleji než druhy, jejichž predátorem je jiná šelma. Rovněž tak živočichové, kteří jsou nuceni se přizpůsobovat životnímu prostředí ovlivněnému člověkem, se mění podstatně rychleji.

Lidé jsou nejúspěšnějšími predátory planety, ale příroda má k dispozici mocný nástroj zvaný evoluce, který umožňuje ostatním tvorům držet s dravci krok. Až příště půjdete na procházku lesem, dívejte se bedlivě kolem sebe. Dejte si pozor na zajíce.

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail