Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
Člověk se stal nejúspěšnějším predátorem na Zemi. Je mnoho živočišných druhů, které loví, hubí, pronásleduje a systematicky likviduje. Vzhledem k tomu, že většinou neloví jen pro ukojení svého hladu, je člověk mnohem nebezpečnějším predátorem než jakákoliv jiná šelma.
Jestliže je živočišný druh vystaven útokům nového nepřítele, začne se jim přizpůsobovat a měnit se. Kdo se nepřizpůsobí, je uloven a sežrán. Časem se druh vyvine natolik, že už je pro dravce obtížné ulovit si svou denní dávku potravy, a je na šelmě, aby se začala přizpůsobovat a vyvíjet se. Tyto nekončící závody ve zbrojení jsou známy jako evoluce.
Otázku, jaký vliv má člověk na evoluci jiných živočišných druhů, si položili vědci z University of California, Santa Cruz. Prozkoumali dvacet devět druhů, ryb, savců i rostlin, a došli k šokujícímu zjištění. Druhy, jejichž predátorem je člověk, se vyvíjejí o třista procent rychleji než druhy, jejichž predátorem je jiná šelma. Rovněž tak živočichové, kteří jsou nuceni se přizpůsobovat životnímu prostředí ovlivněnému člověkem, se mění podstatně rychleji.
Lidé jsou nejúspěšnějšími predátory planety, ale příroda má k dispozici mocný nástroj zvaný evoluce, který umožňuje ostatním tvorům držet s dravci krok. Až příště půjdete na procházku lesem, dívejte se bedlivě kolem sebe. Dejte si pozor na zajíce.
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.