Studenti

Článků v rubrice: 314

Většina středoškoláků je pro dostavbu Temelína

Pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín je 80,34 % z téměř 900 českých středoškoláků, kteří se v květnu a červnu zúčastnili průzkumu názorů mezi účastníky besed Energie – budoucnost lidstva.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Každý druhý z dotázaných by souhlasil i se zrušením limitů na těžbu severočeského uhlí. 48,5 % respondentů se domnívá, že výkon jaderných elektráren by se měl zvýšit, více než 62 % je pro rozvoj větrné energetiky, naopak pro snížení výkonu českých uhelných elektráren se vyslovilo 57 % středoškoláků. Většina dotázaných nechce nebo spíš nechce žít v sousedství uhelné (téměř 90 %) ani jaderné (65 %) elektrárny. Život v sousedství větrné elektrárny si dovedou představit dvě třetiny a vedle solárního parku 72 % respondentů. Zajímavé je, že studentům již bydlícím v blízkém okolí jaderné elektrárny její sousedství téměř nevadí. Respondenti žijící v regionu Temelína také více souhlasí s dostavbou. Z toho lze vyvodit, že osobní zkušenost je pozitivní.

Nadpoloviční většina (56,7 %) vnímá jaderné elektrárny především jako ekologicky čistý zdroj energie. Za jejich největší nevýhodu považuje 67 % respondentů jaderný odpad. Za největší výhodu slunečních a větrných elektráren považuje 67 % fakt, že vítr a sluneční svit jsou „zadarmo”, naopak při hodnocení negativ jsou velmi racionální: 77 % ví, že největší nevýhodou větrníků je, že když nefouká, tak nevyrábějí, a u slunečních 39 % kritizuje vysoké náklady a ekologickou náročnost výroby FV článků a 42 % to, že nevyrábějí, pokud nesvítí Slunce.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail