Studenti

Článků v rubrice: 314

Letní obsupická expedice

Baví vás astronomie a fyzika? Pak pravděpodobně víte, že www.obsupice.cz je web adresa jedné z nejlepších českých hvězdáren v Úpici v Podkrkonoší. Kromě vlastní vědecké práce se zde intenzivně věnují i popularizaci oboru. Jednou z akcí hvězdárny je letní Astronomická expedice. Letos v létě se v Úpici uskutečnil od 25. 7. do 10. 8. její jubilejní 50. ročník.

Fotogalerie (4)
„Hvězdičky“ na zem spadlé

Během půl století se Astronomická expedice přerodila v letní prázdninovou školu astronomie. Je jedno, zda její účastníci patří mezi úplné začátečníky nebo zkušené pozorovatele, každý si tady přijde na své! Program expedice je každoročně nabit zajímavými přednáškami, podivuhodnými experimenty a především pozorováním noční i denní oblohy. K dispozici jsou zde desítky dalekohledů i moderní CCD kamery, digitální fotoaparáty či rádiové antény. Pozorují se stálice i hvězdy proměnné, meteory, hvězdokupy, mlhoviny a cizí galaxie. „Expedičníci“ pronikají do neviditelných oblastí elektromagnetického spektra, noří se do rádiového šumu, dokonce i odpalují rakety.

Nejen pozorováním živ je astronom

Byly prázdniny a tak se v průběhu letošního ročníku Astronomické expedice vyvažovala věda letními radovánkami, jako je koupání v bazénku na pozemku hvězdárny, hraním volejbalu či ping-pongu nebo výlety do okolí. Když nepřálo počasí, přišly ke slovu filmy a bojová hra.

Jedna z přednášek byla věnována také energetice. Účastníci astronomické expedice jsou lidé s přírodovědným zaměřením, navíc často studenti technických oborů. Šlo tedy o téma, které bylo pro ně velice atraktivní. Přednáška inženýra Jiřího Tyce, kterou věnoval budoucnosti světové i české energetiky včetně nastínění dalšího vývoje v oblasti různých energetických zdrojů, v některých posluchačích dokonce vzbudila i zájem o budoucí profesionální uplatnění na poli jaderné energetiky. Bezprostřední vystupování pana Tyce a jeho promyšlená prezentace doslova vtáhly posluchače do diskuze, takže se z původně zamýšlené hodinové přednášky stala beseda trvající bezmála dvě a půl hodiny.


Co udělat, abys mohl přijet na další expedici?


Je-li ti více než 15 let, jsi vítán. Sleduj web stránku http://www.obsupice.cz, kde se na přelomu roku objeví pozvánka na další ročník.
Najdeš tu také zprávy popisující mnoho zážitků účastníků, a to i z minulých ročníků.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail