Dovoz energií je Achillovou patou Evropy
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Baví vás astronomie a fyzika? Pak pravděpodobně víte, že www.obsupice.cz je web adresa jedné z nejlepších českých hvězdáren v Úpici v Podkrkonoší. Kromě vlastní vědecké práce se zde intenzivně věnují i popularizaci oboru. Jednou z akcí hvězdárny je letní Astronomická expedice. Letos v létě se v Úpici uskutečnil od 25. 7. do 10. 8. její jubilejní 50. ročník.
Během půl století se Astronomická expedice přerodila v letní prázdninovou školu astronomie. Je jedno, zda její účastníci patří mezi úplné začátečníky nebo zkušené pozorovatele, každý si tady přijde na své! Program expedice je každoročně nabit zajímavými přednáškami, podivuhodnými experimenty a především pozorováním noční i denní oblohy. K dispozici jsou zde desítky dalekohledů i moderní CCD kamery, digitální fotoaparáty či rádiové antény. Pozorují se stálice i hvězdy proměnné, meteory, hvězdokupy, mlhoviny a cizí galaxie. „Expedičníci“ pronikají do neviditelných oblastí elektromagnetického spektra, noří se do rádiového šumu, dokonce i odpalují rakety.
Jedna z přednášek byla věnována také energetice. Účastníci astronomické expedice jsou lidé s přírodovědným zaměřením, navíc často studenti technických oborů. Šlo tedy o téma, které bylo pro ně velice atraktivní. Přednáška inženýra Jiřího Tyce, kterou věnoval budoucnosti světové i české energetiky včetně nastínění dalšího vývoje v oblasti různých energetických zdrojů, v některých posluchačích dokonce vzbudila i zájem o budoucí profesionální uplatnění na poli jaderné energetiky. Bezprostřední vystupování pana Tyce a jeho promyšlená prezentace doslova vtáhly posluchače do diskuze, takže se z původně zamýšlené hodinové přednášky stala beseda trvající bezmála dvě a půl hodiny.
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.