Studenti

Článků v rubrice: 257

Letní obsupická expedice

Baví vás astronomie a fyzika? Pak pravděpodobně víte, že www.obsupice.cz je web adresa jedné z nejlepších českých hvězdáren v Úpici v Podkrkonoší. Kromě vlastní vědecké práce se zde intenzivně věnují i popularizaci oboru. Jednou z akcí hvězdárny je letní Astronomická expedice. Letos v létě se v Úpici uskutečnil od 25. 7. do 10. 8. její jubilejní 50. ročník.

Fotogalerie (4)
„Hvězdičky“ na zem spadlé

Během půl století se Astronomická expedice přerodila v letní prázdninovou školu astronomie. Je jedno, zda její účastníci patří mezi úplné začátečníky nebo zkušené pozorovatele, každý si tady přijde na své! Program expedice je každoročně nabit zajímavými přednáškami, podivuhodnými experimenty a především pozorováním noční i denní oblohy. K dispozici jsou zde desítky dalekohledů i moderní CCD kamery, digitální fotoaparáty či rádiové antény. Pozorují se stálice i hvězdy proměnné, meteory, hvězdokupy, mlhoviny a cizí galaxie. „Expedičníci“ pronikají do neviditelných oblastí elektromagnetického spektra, noří se do rádiového šumu, dokonce i odpalují rakety.

Nejen pozorováním živ je astronom

Byly prázdniny a tak se v průběhu letošního ročníku Astronomické expedice vyvažovala věda letními radovánkami, jako je koupání v bazénku na pozemku hvězdárny, hraním volejbalu či ping-pongu nebo výlety do okolí. Když nepřálo počasí, přišly ke slovu filmy a bojová hra.

Jedna z přednášek byla věnována také energetice. Účastníci astronomické expedice jsou lidé s přírodovědným zaměřením, navíc často studenti technických oborů. Šlo tedy o téma, které bylo pro ně velice atraktivní. Přednáška inženýra Jiřího Tyce, kterou věnoval budoucnosti světové i české energetiky včetně nastínění dalšího vývoje v oblasti různých energetických zdrojů, v některých posluchačích dokonce vzbudila i zájem o budoucí profesionální uplatnění na poli jaderné energetiky. Bezprostřední vystupování pana Tyce a jeho promyšlená prezentace doslova vtáhly posluchače do diskuze, takže se z původně zamýšlené hodinové přednášky stala beseda trvající bezmála dvě a půl hodiny.


Co udělat, abys mohl přijet na další expedici?


Je-li ti více než 15 let, jsi vítán. Sleduj web stránku http://www.obsupice.cz, kde se na přelomu roku objeví pozvánka na další ročník.
Najdeš tu také zprávy popisující mnoho zážitků účastníků, a to i z minulých ročníků.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak se snažíme usnout

Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.

Proč by se měli ochránci přírody opravdu zajímat o jadernou energii

Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...

Spojené království plánuje prototypovou fúzní elektrárnu

Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.

Zdroje uranu vystačí na 135 – 250 let

Takový je jeden ze závěrů zprávy uveřejněné 23. prosince 2020 v tzv. Červené knize (Red Book), kterou společně vypracovaly Nuclear Energy Agency (NEA) při OECD a Mezinárodní agentura pro atomovou energii ...

Začíná desetiletí hybridních elektráren?

Právě začínající třetí desetiletí 21. století přinese masivní rozvoj hybridních elektráren, které jsou kombinací slunečních a větrných zdrojů a bateriových úložišť.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail