Za tříminutové video získaly děti 200 tisíc korun
Kolik vláken z tažného lana udrží visícího puberťáka, jak převézt bez rozlití talíř polévky na skateboardu, nebo kolik radiace nasbírala za svůj život vaše babička.
Ještě nemají dokončenou školu, ale mají velkou šanci stát se operátory na jedné z našich dvou jaderných elektráren. Vhodný psychologický profil, ale i znalosti a motivace devíti vysokoškolských studentů oslovily náboráře Skupiny ČEZ. Ti studenty zařadili do stipendijního programu. Při dobrých výsledcích tak každý z vybraných studentů může ročně od ČEZ získat až sto tisíc korun.
Perfektní pozornost, skvělá paměť, odolnost proti stresu, respekt k předpisům i autoritám a samozřejmě rozsáhlé technické znalosti. To jsou jen příklady požadavků, které klade ČEZ na své operátory. I proto náročným výběrem ročně projde pouze 5 – 7 procent uchazečů o prestižní pozice ve velínech obou českých jaderných elektráren. Budoucí zaměstnance hledá ČEZ už na středních a vysokých školách. Vedle odborných stáží, brigád, témat pro bakalářský a diplomové práce pak nejlepším nabízí navíc i stipendium. „Výše stipendia se odvíjí od studovaného ročníku a studijních výsledků. V maximální výši může dosahovat téměř sto tisíc za školní rok,“ uvedl Pavel Šimák, náborový expert Skupiny ČEZ.
Právě podepsalo smlouvu devět vysokoškoláků
Jsou mezi nimi studenti z ČVUT Praha, VUT Brno, ZČU Plzeň a jeden stipendista je ze STU Bratislava. Do stipendijního programu se v letošním roce dostala i dívka, studentka třetího ročníku ČVUT FJFI. Ta by v budoucnu mohla usednout do křesla blokové dozorny v temelínské elektrárně.
Nové stipendisty čekají ještě jeden až tři roky studia a následně více než dvouletá odborná speciální příprava ve společnosti ČEZ. K reálnému řízení jaderného bloku by se tak mohli dostat v letech 2022 - 2025. Jen letos ČEZ do jaderných elektráren na pozici operátora přijal 13 lidí.
Dohromady je na obou jaderných elektrárnách celkem dvě stě operátorů
Musejí mít vysokoškolské vzdělání technického směru, čistý trestní rejstřík, prověrku NBÚ, odpovídají psychologický profil, a zvládnout více než dvouletou přípravu zakončenou státní zkouškou.
Pozn.: Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 12,3 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílejí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Kolik vláken z tažného lana udrží visícího puberťáka, jak převézt bez rozlití talíř polévky na skateboardu, nebo kolik radiace nasbírala za svůj život vaše babička.
Grafen, jeden z nejpevnějších materiálů na světě, obvykle nevykazuje magnetické vlastnosti. Ale když poskládáte grafenové vrstvy a trochu je zkroutíte, začnou se dít divné věci.
Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...
Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)