Studenti

Článků v rubrice: 315

Oblíbená Soutěž „Vím proč“ startuje pošesté

Na tři minuty se stát Newtonem, Einsteinem nebo Curie-Sklodowskou, natočit zajímavý fyzikální pokus a vyhrát 200 000 korun pro svou školu. Soutěž „Vím proč“ láká žáky základních a středních škol na objevování krásy a tajemství fyziky zábavnou interaktivní formou. Partnery letošního ročníku jsou jaderné elektrárny Temelín a Dukovany, pokusy věnované jaderné fyzice proto budu mít šanci vyhrát hned dvakrát.

Fotogalerie (2)
Fyzika je mocný nástroj - zvuk může roztříštit skleničku na víno (zdroj ČEZ)

Někdo vidí za fyzikou jen hrůzostrašné vzorečky. Jiní báječnou vědu, díky níž létáme na dovolenou i do vesmíru, programujeme roboty na práci u pásu i operačního stolu,vyrábíme elektřinu ze slunce nebo si voláme přes oceán: zkrátka, zpříjemňujeme a ulehčujeme si život. Soutěž „Vím proč“ již pošesté láká žáky základních a středních škol z celé České republiky, aby se na fyziku podívali tím druhým pohledem.

„Známé rčení říká, že jednou vidět je víc než stokrát slyšet. A my věříme, že jednou si vyzkoušet, je víc než tisíckrát vidět,“ říká Martin Máca, vedoucí strategického náboru Skupiny ČEZ, která soutěž „Vím proč“ organizuje. „Chceme, aby fyzika děti bavila, aby měly chuť experimentovat a hledat souvislosti. Když budou rozumět fyzice, mohou změnit svět tak, aby byl mnohem šetrnější k naší planetě, a přitom dokázal uspokojit potřeby všech lidí,“ dodává Máca.

Soutěžte od 15. září do 15. prosince

Krátká videa s natočenými pokusy mohou jednotlivci či týmy vkládat na webový portál www.vimproc.cz od 15. září až do 15. prosince. Stejně jako v minulých letech čeká autory dvou nejpovedenějších videí šek od Nadace ČEZ na 200 tisíc korun pro jejich školu. První tři týmy z každé kategorie (základní a střední škola) navíc získají poukázky na on-line nákupy v hodnotě deseti, pěti a tří tisíc korun pro každého člena natáčecího štábu.

Zaměřte se na jádro

Letošní ročník „Vím proč“ pod svůj patronát vzaly jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Ti, kdo se rozhodnou pro pokus z oblasti jaderné fyziky, tak automaticky soutěží také o zájezd pro celou svou třídu do infocentra jedné z jaderek. „Jaderná fyzika má punc něčeho těžkého a nepochopitelného. Její základní principy lze přitom vysvětlit prostřednictvím jednoduchých pokusů s pomůckami, které najdete v každé domácnosti. Těšíme se na nové jaderné fyziky,“ uvedl vedoucí jaderné komunikace ČEZ Petr Šuleř.

Všechna dosavadní videa jsou na webu

Soutěž „Vím proč“ si rychle získala oblibu – dosud se jí zúčastnilo 1360 dětí, které natočily přes 1000 videí s pokusy. Nejúspěšnějšími fyziky-režiséry jsou zatím žáci a studenti škol ze Severní Moravy a z Prahy – na stupních vítězů shodně stáli celkem šestkrát. V těsném závěsu sekundují nadšení amatérští fyzikové z Jižní Moravy s pěti medailemi. Všechna videa z minulých ročníků jsou k dispozici na webu soutěže. Mohou sloužit jako inspirace pro nové soutěžící, ale také pro učitele jako výukový materiál pro zpestření hodin.

Vzdělávací program ČEZ funguje už 28 let

Společnost ČEZ se popularizaci technických předmětů věnuje dlouhodobě. Kromě „Vím proč“ provozuje například edukační webový portál Svět energie, organizuje interaktivní besedy o energetice a podporuje učitele fyziky, kteří chtějí svůj předmět učit zábavně. Úzce spolupracuje se 68 středními školami a 14 vysokoškolskými fakultami.

O zpřístupnění všech videí pro období distančního vyučování jsme psali již zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/studenti/2489-vim-proc-pomuze-detem-s-fyzikou

Alice Horáková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail