Studenti

Článků v rubrice: 334

Den s experimentální fyzikou 2020

Den s experimentální fyzikou patří mezi populární akce pořádané Fyzikálním korespondenčním seminářem - FYKOS. Každoročně nabízí účastníkům pohled do světa fyzikálních pracovišť na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze (MFF UK). Zároveň představuje jedinečnou příležitost blíže se seznámit s tímto odvětvím fyziky.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek (zdroj FYKOS)
  1. ročník Dne s experimentální fyzikou se uskutečnil v pátek 6. 11. 2020. Tato tradiční akce však proběhla letos netradičně. Kvůli pandemické situaci se konala online. Účastníci se od 16:00 mohli připojit na live stream vysílání kanálem Fykosák na YouTube. Tam je po úvodním slově čekala série poutavých přednášek z různých oblastí.

První přednášky s názvem Atmosféra jako fyzikální faktor číslo 1 pro člověka se zhostil Mgr. Michal Žák, Ph.D. z Katedry fyziky atmosféry MFF UK. Účastníkům vysvětlil základní pojmy související s touto oblastí a následně je seznámil s problémy, kterým atmosféra v současné době čelí. Potom následovalo představení dvou pracovišť MFF UK. Na příkladu vodíkového průmyslu byla RNDr. Petrem Matvijou, Ph.D. představena skupina nanomateriálů z Katedry fyziky povrchů a plazmy. Jako další byl představen experiment COMPASS, jehož pracovištěm je Evropské centrum pro jaderný výzkum - CERN. Ve své přednášce ho blíže vysvětlil Mgr. Jan Matoušek, Ph.D . Poslední přednáška byla věnována elektron-pozitronové anihilaci. Tématu, lidem známému zejména z katastrofických scénářů, se věnoval prof. Mgr. Jakub Čížek, Ph.D., který ukázal, že antihmota má i mnoho praktických aplikací.

Během přednášek mohlo více než 100 zúčastněných klást prostřednictvím online chatu libovolné otázky k přednášeným tématům. Na závěr organizátoři FYKOSu nabídli své osobní zkušenosti a dojmy ze studia na MFF UK a odpovídali na otázky online diskutujících.

Pokud jste tuto akci zmeškali, ale zaujala vás některá ze zmíněných témat, nezoufejte a navštivte YouTube kanál Fykosák, kde najdete i záznam celého přenosu. Připojujeme odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=_Jp-_eg1uAs

Těšímese na vás zase za rok!

Tým FYKOS

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail