Studenti

Článků v rubrice: 331

Den s experimentální fyzikou 2020

Den s experimentální fyzikou patří mezi populární akce pořádané Fyzikálním korespondenčním seminářem - FYKOS. Každoročně nabízí účastníkům pohled do světa fyzikálních pracovišť na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze (MFF UK). Zároveň představuje jedinečnou příležitost blíže se seznámit s tímto odvětvím fyziky.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek (zdroj FYKOS)
  1. ročník Dne s experimentální fyzikou se uskutečnil v pátek 6. 11. 2020. Tato tradiční akce však proběhla letos netradičně. Kvůli pandemické situaci se konala online. Účastníci se od 16:00 mohli připojit na live stream vysílání kanálem Fykosák na YouTube. Tam je po úvodním slově čekala série poutavých přednášek z různých oblastí.

První přednášky s názvem Atmosféra jako fyzikální faktor číslo 1 pro člověka se zhostil Mgr. Michal Žák, Ph.D. z Katedry fyziky atmosféry MFF UK. Účastníkům vysvětlil základní pojmy související s touto oblastí a následně je seznámil s problémy, kterým atmosféra v současné době čelí. Potom následovalo představení dvou pracovišť MFF UK. Na příkladu vodíkového průmyslu byla RNDr. Petrem Matvijou, Ph.D. představena skupina nanomateriálů z Katedry fyziky povrchů a plazmy. Jako další byl představen experiment COMPASS, jehož pracovištěm je Evropské centrum pro jaderný výzkum - CERN. Ve své přednášce ho blíže vysvětlil Mgr. Jan Matoušek, Ph.D . Poslední přednáška byla věnována elektron-pozitronové anihilaci. Tématu, lidem známému zejména z katastrofických scénářů, se věnoval prof. Mgr. Jakub Čížek, Ph.D., který ukázal, že antihmota má i mnoho praktických aplikací.

Během přednášek mohlo více než 100 zúčastněných klást prostřednictvím online chatu libovolné otázky k přednášeným tématům. Na závěr organizátoři FYKOSu nabídli své osobní zkušenosti a dojmy ze studia na MFF UK a odpovídali na otázky online diskutujících.

Pokud jste tuto akci zmeškali, ale zaujala vás některá ze zmíněných témat, nezoufejte a navštivte YouTube kanál Fykosák, kde najdete i záznam celého přenosu. Připojujeme odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=_Jp-_eg1uAs

Těšímese na vás zase za rok!

Tým FYKOS

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail