Studenti

Článků v rubrice: 294

Fyziklání 2023

Každým rokem přijíždějí na začátku února do Prahy týmy středoškoláků. Studenti spojují své síly aby všem ukázali, jak jim to pálí. Staneš se jedním z nich i Ty? Můžeš se těšit na různorodé fyzikální úlohy, vzrušení ze soutěže či bagety zdarma. To vše a mnohem víc zažiješ na Fyziklání, týmové soutěži, kterou již 17. rokem organizují vysokoškolští studenti z FYKOSu pod záštitou MFF UK.

Fotogalerie (2)
Ilustrační obrázek z předešlého ročníku (zdroj Fykos)

Letošní ročník se uskuteční v pátek 10. února na výstavišti PVA Expo Praha. V prostorné hale, jež na Tebe dýchne svou atmosférou, se utkají stovky žáků nejen z Česka a Slovenska, ale i ze Španělska, Rumunska, Filipín a mnoha dalších evropských i asijských zemí. Konkurence je tedy široká a své dovednosti můžeš porovnat v mezinárodním měřítku. Na loňský ročník si přijelo zasoutěžit skoro 800 středoškoláků z osmi států. 

V čem samotná soutěž spočívá? 

V rámci týmu složeného nejvýše z pěti žáků se účastníci snaží během tří hodin vyřešit co největší množství fyzikálních úloh, s nimiž jim mohou pomoci jejich kalkulačky a libovolná literatura, kterou si s sebou na klání přinesou. Prvních sedm úloh obdrží na začátku soutěže a po vyřešení některé z nich získají zadání nového, obvykle trochu komplikovanějšího příkladu. Ale pozor, při bodování se hodnotí i počet pokusů, který na odevzdání správného řešení potřebovali. Nejlepší týmy se navždy zapíší do historie soutěže a odvezou si řadu skvělých cen. Všichni zúčastnění si užijí spoustu zábavy a napětí a získají cenné zkušenosti, zážitek s kamarády i již zmíněné bagety, které k Fyziklání neodmyslitelně patří. 

Přihlaš se tedy se svým týmem na webu https://fyziklani.cz/ do 4. února! 

Což takhle si výlet do Prahy prodloužit? 

Kromě samotné soutěže je pro účastníky připraven i bohatý doprovodný program ve dnech před i po soutěži. Ve čtvrtek se v rámci Jednoho dne s fyzikou můžou těšit na exkurze po předních výzkumných pracovištích Matematicko-fyzikální fakulty UK a dále je čeká panelová diskuse, kde se dozví řadu informací o životě a práci ve vědě. Na rozboru úloh po Fyziklání zjistí, jaké triky se daly použít na ty nejzapeklitější problémy, a večer si odpočinou a pobaví se na párty. V sobotu si poslechnou zajímavé přednášky, vydají se na exkurze po různých vědeckých pracovištích v Praze a okolí a při večerním rautu se s ostatními podělí o své zážitky. Celý program v neděli završí městskou hrou, kde lépe poznají Prahu a zaměstnají u toho i svou mysl. Fyziklání 2023 se tak může zapsat do paměti nejen jako soutěž, ale i jako nezapomenutelný týden plný zážitků.

 https://fyziklani.cz/

Jakub Dřevo

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy do moře

Pracovní skupina Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která přezkoumává japonskou politiku vypouštění upravené vody z jaderné elektrárny Fukušima Dai-iči ...

Vývoj autonomních autobusů ve Skotsku v projektu CAVForth2 za 10,4 milionů liber

Firma Fusion Processing Ltd. oznámila pokračování vývoje svého CAVStar® Automated Driving System jako součásti druhé fáze úspěšného projektu autonomního (tj. bez řidiče) autobusu CAVForth ve Skotsku.

Jak si udělat doma horký led

Octan sodný neboli horký led je úžasná chemikálie, kterou si můžete připravit doma a dělat s ní pokusy. Potřebujete jen jedlou sodu a ocet (resp. kyselinu octovou).

Komunitní elektrárny

Rozvoj tzv. komunitní energetiky u nás pořád brzdí chybějící legislativa. Chystaná novela energetického zákona by měla dovolit sdílet vyrobenou elektřinu mezi jednotlivými odběrnými ...

Jak komunikovat s hypersonickými letadly za letu

Když kosmické lodě vstupují do atmosféry, pohltí je plazmový plášť, který může přerušit komunikační signály se zemí.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail