Studenti

Článků v rubrice: 310

Fyziklání 2023

Každým rokem přijíždějí na začátku února do Prahy týmy středoškoláků. Studenti spojují své síly aby všem ukázali, jak jim to pálí. Staneš se jedním z nich i Ty? Můžeš se těšit na různorodé fyzikální úlohy, vzrušení ze soutěže či bagety zdarma. To vše a mnohem víc zažiješ na Fyziklání, týmové soutěži, kterou již 17. rokem organizují vysokoškolští studenti z FYKOSu pod záštitou MFF UK.

Fotogalerie (2)
Ilustrační obrázek z předešlého ročníku (zdroj Fykos)

Letošní ročník se uskuteční v pátek 10. února na výstavišti PVA Expo Praha. V prostorné hale, jež na Tebe dýchne svou atmosférou, se utkají stovky žáků nejen z Česka a Slovenska, ale i ze Španělska, Rumunska, Filipín a mnoha dalších evropských i asijských zemí. Konkurence je tedy široká a své dovednosti můžeš porovnat v mezinárodním měřítku. Na loňský ročník si přijelo zasoutěžit skoro 800 středoškoláků z osmi států. 

V čem samotná soutěž spočívá? 

V rámci týmu složeného nejvýše z pěti žáků se účastníci snaží během tří hodin vyřešit co největší množství fyzikálních úloh, s nimiž jim mohou pomoci jejich kalkulačky a libovolná literatura, kterou si s sebou na klání přinesou. Prvních sedm úloh obdrží na začátku soutěže a po vyřešení některé z nich získají zadání nového, obvykle trochu komplikovanějšího příkladu. Ale pozor, při bodování se hodnotí i počet pokusů, který na odevzdání správného řešení potřebovali. Nejlepší týmy se navždy zapíší do historie soutěže a odvezou si řadu skvělých cen. Všichni zúčastnění si užijí spoustu zábavy a napětí a získají cenné zkušenosti, zážitek s kamarády i již zmíněné bagety, které k Fyziklání neodmyslitelně patří. 

Přihlaš se tedy se svým týmem na webu https://fyziklani.cz/ do 4. února! 

Což takhle si výlet do Prahy prodloužit? 

Kromě samotné soutěže je pro účastníky připraven i bohatý doprovodný program ve dnech před i po soutěži. Ve čtvrtek se v rámci Jednoho dne s fyzikou můžou těšit na exkurze po předních výzkumných pracovištích Matematicko-fyzikální fakulty UK a dále je čeká panelová diskuse, kde se dozví řadu informací o životě a práci ve vědě. Na rozboru úloh po Fyziklání zjistí, jaké triky se daly použít na ty nejzapeklitější problémy, a večer si odpočinou a pobaví se na párty. V sobotu si poslechnou zajímavé přednášky, vydají se na exkurze po různých vědeckých pracovištích v Praze a okolí a při večerním rautu se s ostatními podělí o své zážitky. Celý program v neděli završí městskou hrou, kde lépe poznají Prahu a zaměstnají u toho i svou mysl. Fyziklání 2023 se tak může zapsat do paměti nejen jako soutěž, ale i jako nezapomenutelný týden plný zážitků.

 https://fyziklani.cz/

Jakub Dřevo

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

První plazma největšího tokamaku na světě

V sedmdesátých letech bylo jasné, že tokamak pro termojadernou fúzi udrží plazma potřebnou dobu, bude-li dostatečně velký. Stavěly se giganti JET (1983, EU), TFTR (1982, USA), JT-60 (1985, Japonsko), T-15 (1988, SSSR) a další.

Nejžhavější sen pod Sluncem

Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail