Studenti

Článků v rubrice: 315

Soustředění FYKOS očima účastníka

Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový. (FYKOS znamená dvě věci - je to jednak soutěž pro středoškolské studenty, resp. FYzikální KOrespondenční Seminář, a jednak souhrnný název pro skupinu vysokoškolských studentů, která organizuje tento seminář, ale i mnoho dalších akcí zaměřených na vzdělávání středoškoláků ve fyzice.) 

Fotogalerie (3)
FYKOSí soustředění, jaro 2023 (foto FYKOS)

Na úvod si pro nás letos organizátoři připravili matematické přednášky několika úrovní – od funkcí, přes derivace až po Lebesgueův integrál, které nám poskytly nezbytný aparát pro absolvování dalších, převážně fyzikálních přednášek. Rozhodně bylo z čeho vybírat, čekaly na nás přednášky nejrůznějších témat a obtížností snad ze všech možných oblastí fyziky – od ryze teoretických přednášek například o diferenciální geometrii či kvantové teorii pole, přes populárnější témata jako třeba krystaly a výbušniny, až po přednášky, které by mnozí na fyzikálním soustředění nečekali, například o kávě. Velmi zajímavá byla též přednáška zvaného hosta, pana doktora Ryabova, o logaritmech a logaritmických stupnicích. 

Nejen fyzikou a matematikou se baví student na soustředění 

Odbornou část doplňovalo velké množství her, jimiž se vinula linka vesmírné legendy. Sestrojovali jsme vlastní rakety, kradli tajné plánky, sváděli mezigalaktické souboje… Ke konci soustředění jsme se dostali do sporu s civilizací blobů, s nimiž jsme nakonec museli v úplném závěru soustředění svést souboj o holý život. Ten jsme naštěstí vyhráli, a tak nezbývalo než vše náležitě oslavit a vydat se zpět domů. 

Soustředění jako vždy nezklamalo – bylo to opět devět dní nabitých vědomostmi a zábavou, to vše v prostředí lidí s podobnými zájmy a na stejné vlně. 

Lukáš Linhart, účastník

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail