Studenti

Článků v rubrice: 306

Soustředění FYKOS očima účastníka

Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový. (FYKOS znamená dvě věci - je to jednak soutěž pro středoškolské studenty, resp. FYzikální KOrespondenční Seminář, a jednak souhrnný název pro skupinu vysokoškolských studentů, která organizuje tento seminář, ale i mnoho dalších akcí zaměřených na vzdělávání středoškoláků ve fyzice.) 

Fotogalerie (3)
FYKOSí soustředění, jaro 2023 (foto FYKOS)

Na úvod si pro nás letos organizátoři připravili matematické přednášky několika úrovní – od funkcí, přes derivace až po Lebesgueův integrál, které nám poskytly nezbytný aparát pro absolvování dalších, převážně fyzikálních přednášek. Rozhodně bylo z čeho vybírat, čekaly na nás přednášky nejrůznějších témat a obtížností snad ze všech možných oblastí fyziky – od ryze teoretických přednášek například o diferenciální geometrii či kvantové teorii pole, přes populárnější témata jako třeba krystaly a výbušniny, až po přednášky, které by mnozí na fyzikálním soustředění nečekali, například o kávě. Velmi zajímavá byla též přednáška zvaného hosta, pana doktora Ryabova, o logaritmech a logaritmických stupnicích. 

Nejen fyzikou a matematikou se baví student na soustředění 

Odbornou část doplňovalo velké množství her, jimiž se vinula linka vesmírné legendy. Sestrojovali jsme vlastní rakety, kradli tajné plánky, sváděli mezigalaktické souboje… Ke konci soustředění jsme se dostali do sporu s civilizací blobů, s nimiž jsme nakonec museli v úplném závěru soustředění svést souboj o holý život. Ten jsme naštěstí vyhráli, a tak nezbývalo než vše náležitě oslavit a vydat se zpět domů. 

Soustředění jako vždy nezklamalo – bylo to opět devět dní nabitých vědomostmi a zábavou, to vše v prostředí lidí s podobnými zájmy a na stejné vlně. 

Lukáš Linhart, účastník

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Besedy o energetice běží ve školách už 23 let

Ve Střední škole logistické v Dalovicích na Karlovarsku proběhla první osvětová beseda „Energie – budoucnost lidstva“ v novém školním roce.

Živý strom z období dinosaurů

Borovice wolemie vznešená (Wollemia nobilis) byla považována za vyhynulou. Podle fosilních nálezů měla vyhynout před dvěma miliony let. V roce 1994 objevili turisté v pískovcových skalách ...

Stelarátor WENDELSTEIN 7-X překročil toužebně očekávanou hranici

Jediný celosupravodivý stelarátor na světě byl v roce 2015 spuštěn v německém Greifsfaldu v Ústavu fyziky plazmatu Maxe Plancka. Po dlouhodobé odstávce je nyní připraven vylepšit ...

Paradox bavorských divočáků

Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.

Způsobí umělá inteligence katastrofu?

"...spíše bych spoléhal na přirozenou blbost..." praví nedávný kreslený vtip. Mnoha lidem to ale jako vtip nepřipadá. Údaje prezentované společností Atlas VPN ukazují, ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail