Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry. Vítězové získají deset tisíc korun pro osobní potřebu a navíc 200 tisíc korun pro svou školu. Celkově mají organizátoři připraveno na výhry půl miliónu korun.
Natočit na video pokus, který vysvětlí nějaký fyzikální jev nebo zákon. Taková je hlavní podmínka pro účast v soutěži „Vím proč“, kterou ČEZ připravil pro žáky základních a středních škol. Nepotřebují k tomu přitom žádné speciální vybavení. Mohou použít například předměty, které se dají najít v každé domácnosti nebo garáži. Účastníci předchozích ročníků například vyrobili elektrickou kytaru z obyčejného rýče nebo sestavili funkční telefon z plastových kelímků. „Fyzika je pro každého, koho baví poznávat, jak funguje svět kolem nás. Těší nás, že i díky „Vím proč“ se pověst někdy obávaného předmětu pomalu ale jistě mění, a doufáme, že i letos nadchneme desítky studentů, aby její kouzlo objevovaly dál i po skončení soutěže. Třeba k nám za pár let najdou cestu jako mladí energetici,“ říká Martin Máca, vedoucí týmu strategický nábor ČEZ, který soutěž „Vím proč“ organizuje.
Finance poskytuje Nadace ČEZ
Vítězové hlavních kategorií (základní škola a střední škola) stejně jako v předchozích letech získají kromě hodnotných nákupních voucherů také 200 tisíc korun pro svou školu. Peníze lze využít na pořízení učebních pomůcek a vybavení, nebo na úpravy tříd. Celkem mají organizátoři připraveno na výhry půl milionu korun.
I letošní ročník „Vím proč“ nabízí doplňkové soutěžní kategorie
Ryze dívčí týmy automaticky navíc soutěží o zábavnou fyzikální show pro celou svou třídu od souboru Údif (Úžasné divadlo fyziky). Například z loňských 157 přihlášených studentů tvořily dívky téměř 45 procent.
Krátká videa s natočenými pokusy mohou na web www.vimproc.cz vkládat až do 15. května. Vyhodnocení proběhne v červnu. Na webu také najdete všechny potřebné informace.
Svět energie
Společnost ČEZ se popularizaci technických předmětů věnuje dlouhodobě. Kromě soutěže „Vím proč“ provozuje například populárně-naučný web Svět energie, který slouží mimo jiné jako rozcestník zážitkových vzdělávacích projektů jako jsou virtuální brýle ReakTour, živé on-line prohlídky elektráren z TV studia Virtuálně v elektrárně nebo Setkání s energií, interaktivní vzdělávací program s odborníky na energetiku ve školách po celé ČR. ČEZ navíc blízce spolupracuje s více než 80 středními školami a 20 vysokoškolskými fakultami. Studentům a studentkám nabízí možnost získání stipendia a pořádá řadu stážových programů.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.