Všechno, co potřebujete vědět ke zkoušce z fyziky
V roce 2001 vydalo brněnské nakladatelství VUTIUM ve spolupráci s nakladatelstvím Prometheus jedinečnou pětidílnou knihu „Fyzika“. Zájem byl obrovský a tak nyní přichází na trh dotisk.
V roce 2001 vydalo brněnské nakladatelství VUTIUM ve spolupráci s nakladatelstvím Prometheus jedinečnou pětidílnou knihu „Fyzika“. Zájem byl obrovský a tak nyní přichází na trh dotisk.
V historické povodni roku 2002 všechna vltavská vodní díla obstála. Horší to bylo s elektrárnami, které hostí pod svými hrázemi. Některé z nich se nevzpamatovaly dodnes…
První číslo časopisu Třetí pól vyšlo v listopadu 2001 (teď držíte v ruce desáté číslo), web stránka www.3pol.cz je mnohem mladší – byla spuštěná v lednu letošního roku.
Několika členům „dospělácké“ redakční rady se poštěstilo využít možnost představit náš časopis samotnému Petru Marešovi, místopředsedovi vlády pro výzkum a vývoj, lidská práva a lidské zdroje. Položili jsme mu za Třetí pól pár otázek:
Mnoho vědců a techniků se dnes shoduje v tom, že energetickým zdrojem budoucnosti bude vodík.
Protože audiovizuální technika jde dopředu mílovými kroky, ani videotéka ČEZ, kterou na školách znáte zatím jen z klasických VHS, nezůstává pozadu a je převedena na moderní nosič DVD.
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Bolívijský ledovec Huayna Potosí se každým rokem zmenšuje a ustupuje do svahu. Ve výšce 5 100 metrů nad mořem je vzduch kolem něho řídký.
Transport sektorového modulu #7 vakuové nádoby do montážní jámy tokamaku ITER ve čtvrtek 10. dubna 2025 představoval ne „dva v jednom“, nýbrž „mnoho věcí v jednom“.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni předpovídá, že do roku 2050 se instalovaná kapacita jaderných reaktorů na světě zdvojnásobí – z 371 GW(e) v roce 2022 na 890 GW(e) do roku 2050.
Droboučký živočich, želvuška (tardigrada) může přežít nehostinný chlad i smrtící ionizující záření ve vesmíru. Všudypřítomná mikroskopická zvířátka, ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.