Rubriky

Článků v rubrice: 1070

3D tisk na vzestupu

Bez 3D tiskáren už se takřka neobejde žádné konstrukční oddělení či průmyslový provoz. Firmy u 3D tiskáren oceňují rychlost a dostupnost výroby prototypů i funkčních dílů nebo unikátní mechanické vlastnosti vytištěných výrobků. Pro průmyslové 3D tiskárny již není problém vytvářet náhradní díly k různým zařízením, na jejichž dodání by se muselo jinak dlouho čekat. Podle odborníků ale nástup 3D tiskáren v průmyslu neznamená zánik tradičních technologií, jakými jsou obrábění, odlévání nebo vstřikování do forem. 3D tisk možnosti výroby rozšiřuje a stávající technologie doplňuje. Firmy dnes díky 3D tisku ročně ušetří statisíce až miliony korun, investice do 3D tiskáren se vracejí už v řádu měsíců či týdnů.

V Praze proběhl již 12. ročník FYKOSího Fyziklání

FYKOSí Fyziklání je soutěž pětičlenných týmů pořádaná FYzikálním KOrespondenčním Seminářem - FYKOS - pod záštitou Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Během 3 hodin mají soutěžící za úkol vyřešit co nejvíce příkladů z různých okruhů matematiky a fyziky za co možná nejvyšší počet bodů. Soutěž je rozdělená do 3 kategorií (A, B, C) podle věkového složení týmu. Prvních pět týmů v každé kategorii získá hodnotné ceny a nehynoucí slávu!

V Ostravě se opět stavěly jeřáby ze špejlí

Na Vítkovické střední průmyslové škole v Ostravě-Hrabůvce proběhlo 7. března 2018 Krajské kolo soutěže ve stavění jeřábů ze špejlí. Projekt navázal na školní kola soutěže v jednotlivých školách. Finančně jej podpořilo statutární město Ostrava. V Krajském kole spolu bojovalo celkem 8 družstev.

Setrvačníková baterie

Český inovátor Jan Plomer pracuje na vývoji setrvačníkové baterie pro krátkodobou akumulaci elektrické energie. Za svůj projekt získal ocenění v soutěži E.ON Energy Globe v kategorii Nápad. Hlavním přínosem  je úspora nákladů a energie. Například je možné u hybridních a elektrických vozidel při brzdění krátkodobě akumulovat kinetickou energii, kterou je možné poté opět využít na rozjezd. Setrvačník sníží spotřebu energie, resp. u hybridních vozidel i paliva, a tím se sníží i emise. Výhodou akumulace energie pomocí setrvačníku je také to, že zařízení nevyužívá žádné chemické látky jako běžné baterie.

Soutěžte se Světem energie!

Svět energie je web stránka obsahující úžasné informace (nejen) z energetiky a všeho, co s ní souvisí, ale v širším slova smyslu z fyziky a přírodovědy, což se vám může dobře hodit do školy. Na www.svetenergie.cz najdete všelijaké názorné počítačové animace, 3D procházky energetickými zdroji, virtuální prohlídky našich elektráren v 360 stupňovém zobrazování, encyklopedie, videofilmy kreslené, animované i hrané, vlastní videa fyzikálních pokusů můžete natáčet a vkládat do soutěže Vím proč. Právě teď vás ale chceme nasměrovat na již druhý ročník Jarní soutěže o 100 knih. Soutěž je přednostně pro středoškoláky, ale účastnit se může kdokoliv další, koho baví energetika a fyzika. Hlavním tématem otázek je oblast energetiky, elektráren a výrobních technologií, interaktivní testové otázky jsou vytvořeny z informací dostupných na portálu www.svetenergie.cz, především v sekci Elektrárny. Pro středoškoláky soutěž začíná 20. března 2018 (to je právě dnes) a končí dnem 30. dubna 2018.

Elektromobil konkurující Tesle sází na speciální chladicí kapalinu

Nedlouho poté, co Tesla představila svůj superrychlý model Tesla Roadster, přichází společnost Xing Mobility se sídlem v Taipei s prototypem elektromobilu, který má mít lepší zrychlení z 0 na 100 km/h. Miss R zvládne nejen jízdu po silnici a závodní trati, ale také mimo ni, a dosáhne výkonu až 1 000 kW a rychlosti až 270 km/h. Tyto parametry umožňuje patentovaný systém ponorného chlazení baterií, jehož efektivita spočívá ve využití speciální kapaliny NovecTM od technologické společnosti 3M. Skvělý příklad toho, jak vznik jedné inovace může pomoci ke vzniku další.

... 1 « 103 104 105 106 107 108 109 » 179 ...

Nejnovější články

Jak může ionizující záření pomoci při recyklování plastů

„Světový závazek skoncovat se znečištěním plasty je jasný a nepopiratelný,“ řekla Inger Andersen, výkonná ředitelka Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), když se v ...

Teenageři staví drony pro záchranáře a přemýšlejí, jak zamezit plýtvání

Středoškoláci nevnímají umělou inteligenci jako hrozbu, ale jako příležitost dělat věci jinak a lépe. Projekty na téma AI: Cesta k udržitelnější budoucnosti? představila desítka finalistů programu Samsung Solve for Tomorrow.

40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany

Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail