Rubriky

Článků v rubrice: 311

Ukradené teplo

Tepelná čerpadla jsou stále populárnějším zařízením využívaným pro alternativní vytápění. Jsou poháněna elektřinou a pro vytápění umějí využívat nízkopotenciální teplo, tedy teplo z našeho okolí. Fungují jednoduše – jako obrácená lednička. Z vnějšího prostředí (půda, voda apod.) odebírají teplo a dodávají ho do domu či bytu.

Větrná mytologie

Výhrady občanů proti větrné energii a stavbě větrných elektráren často vycházejí z mylných nebo zkreslených informací. Přinášíme odpovědi na nejčastější mýty. Jako příklad uvádíme projekt větrných elektráren u Stříbra v západních Čechách.

LHC – stroj na podivnosti

Poblíž Ženevy na hranicích mezi Francií a Švýcarskem byl Evropskou organizací jaderného výzkumu CERN 10. září 2008 uveden do zkušebního provozu největší urychlovač částic na světě (Large Hadron Collider - LHC). Leží 50 až 175 metrů pod zemí v kruhovém tunelu dlouhém 27 kilometrů. Je vybaven soustavou 9600 velkých supermagnetů chlazených na teplotu kapalného helia, které řídí a urychlují tok částic až téměř k rychlosti světla. Na jeho budování se podílelo více než 10 000 fyziků a na 500 výzkumných institucí a firem z celého světa, včetně českých. Projekt stál zhruba šest miliard švýcarských franků (asi 94 miliard Kč). Jde o dosud vůbec největší zařízení vybudované lidmi.

Nedotýkej se drátů na zem spadlých

Nešťourej se šroubovákem v zásuvce, nefénuj se ve vaně, nepouštěj draka u elektrického vedení, nehraj si v bouřce v louži u hromosvodu…. Znáte to? Rodiče nám to už někdy říkali. Dřív se takovéhle zásady dokonce učily ve škole. Protože už do školy nějaký čas nechodím, nevím, jestli se to ještě učí. Mělo by.

Talenty pro budoucnost energetiky

Výsledky soutěže diplomových a doktorandských prací „Cena ČEZ 2007“ „Společnost ČEZ provozuje elektrárny, distribuční sítě, obchoduje s elektřinou a vedlejšími energetickými produkty a všechny tyto činnosti spotřebují mnoho energie – totiž té lidské,“ řekla na úvod slavnostního předávání Ceny ČEZ v Betlémské kapli Hana Krbcová, ředitelka sekce Lidské zdroje Skupiny ČEZ. „Proto potřebujeme lidské síly, techniky, inženýry, zkrátka dostatek nových pracovníků do energetiky, která je oborem budoucnosti. Proto vyhledáváme a podporujeme talentované studenty a pořádáme tuto soutěž,“ dodala.

Arnold Schwarzenegger fandí jádru

"Osobně si myslím, že jaderná energetika má obrovskou budoucnost, a měli bychom se jí znovu vážně zabývat. Jsou lidé, kteří se jaderné energie bojí, a také jsou jistí environmentalisté, kteří uplatňují taktiku vyvolávání strachu," řekl Arnold Schwarzenegger, guvernér Kalifornie, na ekonomické konferenci Wall Street Journal v San Diegu 14. 3. 2008. Dodal, že objemy radioaktivních odpadů z nových reaktorů budou mnohem menší než ze stávajících, protože technologie velmi pokročily. „Opravdu bychom se tím měli zabývat více než hledáním jiných cest, které vedou k životu v odříkání, protože jaderná energie může být velmi prospěšná," konstatoval guvernér Kalifornie.

... 1 « 37 38 39 40 41 42 43 » 52 ...

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail