Nové jaderné palivo v Dukovanech
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Do podložky jsme umístili dva kovové pásky (měděný a ocelový) pomocí dřevěných špalíčků. Mezi ně jsme postavili svíčku, která rozehřívala jejich konce. Na oba pásky jsme kapkou vosku připevnili dva papírky s čísly. Na kovu s lepší tepelnou vodivostí roztaje vosk dříve a papírek upadne jako první. Stopovali jsme čas celého pokusu.
Tento pokus je časově náročnější, ale stojí za to jej udělat. Nejdříve si musíte připravit led, stačí naplnit PET láhev vodou (ne úplně, protože led zvětší objem) a zašroubovanou dát aspoň na 1 den do mrazáku. Led dejte mezi opěradla dvou židlí (pozor na tvar opěradel, aby vám led neklouzal!), na prasklou strunu od kytary nebo slabý drát přivažte jako závaží například kbelík s vodou a vzniklé oko nasaďte na led. Nechte strunu zařezávat do ledu. Zvýšeným tlakem bude led pod strunou tát a nad strunou opět zamrzá, protože se tlak vrací na původní hodnotu. Tento pokus se také nazývá revelace ledu. Pozor, až uvidíte, že struna už projede, zachyťte kbelík, ať nenastane potopa. V menším měřítku můžete tento pokus udělat s kostkou ledu.
Pokus ukazuje jak snadno lze ukázat účinky setrvačné síly, kde se s nimi setkáváme a jak se lze před nimi chránit.
Víte, proč jste na rovníku lehčí než jinde na světě nebo jak udržet vodu v kelímku i když je dnem vzhůru? To a mnohem víc se dozvíte v našem videu o odstředivé síle.
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Bolívijský ledovec Huayna Potosí se každým rokem zmenšuje a ustupuje do svahu. Ve výšce 5 100 metrů nad mořem je vzduch kolem něho řídký.
Transport sektorového modulu #7 vakuové nádoby do montážní jámy tokamaku ITER ve čtvrtek 10. dubna 2025 představoval ne „dva v jednom“, nýbrž „mnoho věcí v jednom“.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni předpovídá, že do roku 2050 se instalovaná kapacita jaderných reaktorů na světě zdvojnásobí – z 371 GW(e) v roce 2022 na 890 GW(e) do roku 2050.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.