Letní tábor semináře Výfuk
Korespondenční seminář Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
Jak to ten Ježíšek mohl všechno stihnout? Určitě vyřešil "Problém obchodního cestujícího" matematický úkol nalezení nejkratší možné cesty procházející všemi zadanými body na mapě. Čím více navštívených míst, tím je výpočet složitější a delší. Inu, Ježíšek je nadpřirozená bytost...
Další video Eduarda Šuberta z edice Na ubrousek.
Jak vlastně vlak zatočí, když nemá volant a má kola pevně spojena jednou osou? Názorné fyzikální vysvětlení z dílny Eduarda Šuberta, edice Na ubrousek.
Největší pohyblivá struktura na světě je na místě. Obrovský "New Safe Confinement" se posunul o 327 metrů z bezpečného staveniště nad havarovaný reaktor. Rozpětí krytu je 257 metrů, délka 162 metrů, výška 108 metrů a celková hmotnost 36,000 tun. Po nejméně sto let bude zakrývat trosky a umožňovat jejich zkoumání a likvidaci. Konstrukci postavila Novarka, konsorcium složené z francouzských firem VINCI Construction a Bouygues Construction. Stavba začala v r. 2010 a stála 1,5 miliard euro. Tzv. Chernobyl Shelter Fund založený v r. 1997 a řízený Evropskou bankou pro výzkum a rozvoj EBRD získal peníze od 45 dárců.
Co je elektronový mikroskop, jak funguje, k čemu se používá a jak složité je ho vyvinout a následně vyrobit? Na všechny tyto otázky odpoví video připravené brněnským výrobcem těchto úžasných vědeckých zařízení FEI Czech Republic s. r. o. FEI je celosvětovým lídrem elektronové mikroskopie a určuje trendy v jednom z klíčových oborů současnosti - v nanotechnologii. Hlavními zákazníky FEI jsou univerzity, velké farmaceutické společnosti nebo vývojová centra kosmického, polovodičového, těžebního, automobilového či leteckého průmyslu.
Korespondenční seminář Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
O osudu perfluoralkylových a polyflouralkylových látek (PFAS) v našem životním prostředí je známo jen málo, ale podle nového výzkumu mohou bakterie v odpadních vodách ...
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.