Videofilmy

Počet videí: 119
... 1 2 3 4 5 6 » 30 ...

Problém cestujícího Ježíška

Jak to ten Ježíšek mohl všechno stihnout? Určitě vyřešil "Problém obchodního cestujícího" matematický úkol nalezení nejkratší možné cesty procházející všemi zadanými body na mapě. Čím více navštívených míst, tím je výpočet složitější a delší. Inu, Ježíšek je nadpřirozená bytost...

Další video Eduarda Šuberta z edice Na ubrousek.

Jak zatáčí vlak?

Jak vlastně vlak zatočí, když nemá volant a má kola pevně spojena jednou osou? Názorné fyzikální vysvětlení z dílny Eduarda Šuberta, edice Na ubrousek.

Časosběrný snímek nasouvání nového krytu nad Černobylský reaktor

Největší pohyblivá struktura na světě je na místě. Obrovský "New Safe Confinement" se posunul o 327 metrů z bezpečného staveniště nad havarovaný reaktor. Rozpětí krytu je 257 metrů, délka 162 metrů, výška 108 metrů a celková hmotnost 36,000 tun. Po nejméně sto let bude zakrývat trosky a umožňovat jejich zkoumání a likvidaci. Konstrukci postavila Novarka, konsorcium složené z francouzských firem VINCI Construction a Bouygues Construction. Stavba začala v r. 2010 a stála 1,5 miliard euro. Tzv. Chernobyl Shelter Fund založený v r. 1997 a řízený Evropskou bankou pro výzkum a rozvoj EBRD získal peníze od 45 dárců.

Jak se vyrábí elektronový mikroskop

Co je elektronový mikroskop, jak funguje, k čemu se používá a jak složité je ho vyvinout a následně vyrobit? Na všechny tyto otázky odpoví video připravené brněnským výrobcem těchto úžasných vědeckých zařízení FEI Czech Republic s. r. o. FEI je celosvětovým lídrem elektronové mikroskopie a určuje trendy v jednom z klíčových oborů současnosti - v nanotechnologii. Hlavními zákazníky FEI jsou univerzity, velké farmaceutické společnosti nebo vývojová centra kosmického, polovodičového, těžebního, automobilového či leteckého průmyslu.

... 1 2 3 4 5 6 » 30 ...

Nejnovější články

Nejžhavější sen pod Sluncem

Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Den s experimentální fyzikou 2023

Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail