
(1641) Fyzika a klasická energetika » Nový druh magnetu
Sloučenina uranu a antimonu USb2 generuje magnetismus úplně jiným způsobem než dosud známé magnety. Vědci jej nazvali „singletový” magnetismus. Elektrony, záporně nabité elementární částice, vytvářejí své vlastní malé magnetické pole.

(1642) Jaderná fyzika a energetika » Nový impuls pro ITER
Jihofrancouzskou Provence proslavily voňavé fialové lány levandule i slavní impresionisté, ale v posledních letech se sem soustředí také pozornost fyziků z celého světa. Víte proč? Staví se tu totiž nejdražší výzkumné zařízení termojaderné fúze na světě.

(1643) Recenze » Nový kompletní průvodce klikatými cestami dějin lékařství
Francouzský myslitel a zakladatel pozitivismu Auguste Comte pronesl zhruba před 160 lety známou úvahu: „Není možné dobře poznat nějakou vědu, neznáme-li její historii." Výjimkou není ani lékařství, jehož bohatá historie sahá až kamsi do prehistorie.

(1644) Obnovitelné zdroje » Nový model v informačním centru Štěchovice
Jak funguje Kaplanova turbína, jak vypadají její lopatky i mechanismus jejich natáčení umožňující co nejlepší využití proudu vody – to vše se nyní můžete dozvědět v Informačním centru vodních elektráren ve štěchovické elektrárně.

(1645) Studenti » Nový obor Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT
Připravit odborníky na bezpečnost a současně zabezpečení jaderných zařízení ve všech jejích ohledech je hlavní cíl nového doktorského studijního programu Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI).

(1646) Rozhovory » Nový předseda Učené společnosti
Doktor Jiří Grygar, člen redakční rady Třetího pólu, se stal novým předsedou Učené společnosti. Za všechny naše čtenáře mu ze srdce blahopřejeme a hned jsme mu položili několik otázek.

(1647) Jaderná fyzika a energetika » Nový prvek 118 - oganesson
Když se podaří objevit nový chemický prvek, bývá pojmenován buď po svých vlastnostech (např. radium - dostalo jméno podle latinského radius (paprsek), protože zářilo) nebo na základě návrhu objevitele po zemi (polonium na počest Polska, rodné země Marie Curie) či místu naleziště (yttrium, erbium, terbium, ytterbium podle obce Ytterby), případně na počest některého zasloužilého chemika z historie (např.

(1648) Jaderná fyzika a energetika » Nový tokamak v Rusku po dvaceti letech
Tokamak T15 se na výsluní výzkumu termojaderné fúze příliš netlačil, nebo spíše se tam nedostal. Údajně měl pomáhat programu ITER jako řada tokamaků v partnerských státech projektu.

(1649) Fyzika a klasická energetika » Nový typ chladničky udrží chlad po dobu deseti dnů
Britská firma TrueEnergy se sídlem v Tywyn, hrabství Gwynedd, vyvinula chladničku, která umožní uchovat chlad až 10 dní po ztrátě elektrického napájení.
(1650) Studenti » Nový web portál pro jaderné nadšence
Řekne-li se jaderné obory, představí si laik v první řadě jaderné elektrárny. Už menší části veřejnosti přijdou na mysl například lékařské aplikace ionizujícího záření. Jaderné obory přitom ovlivňují celou řadu profesí, od zmíněné energetiky a medicíny přes aplikace v průmyslu až po speciální odvětví biologie či geologie.