Hledání

Zadejte výraz pro vyhledání:   

(2011) Medicína a přírodověda » Proč máme škytavku
Myslíte, že škytavka trápí jen lidi? Chyba lávky - také kočky a řadu dalších savců. Škytavka jsou opakované záškuby bránice, některých svalů krku a stěny nosohltanu. Záškuby způsobují nervy zodpovídající za dýchací pohyby.
(2012) Medicína a přírodověda » Proč měly globální klimatické změny pauzu?
Americký film z roku 2004 Den po zítřku ("The Day after Tomorrow") vylíčil katastrofickou vizi paradoxního účinku skleníkových plynů v atmosféře - náhlou globální dobu ledovou. Film byl kritizován pro mnoho nesmyslných a nevědeckých údajů.
(2013) Studenti » Proč nám chutná i teorie relativity
Za, na první pohled záhadným, titulkem se skrývá název právě začínajících kurzů pro nadanou mládež ve věku od 13 do 19 let, která se zajímá o přírodní vědy. V kurzech se může dozvědět, jaké biochemické a fyzikální jevy způsobují, že nám jídlo chutná, proniknout do tajů anatomie, vytvořit si svou inteligentní animovanou postavičku nebo zkoumat důsledky teorií relativity kolem nás.
(2014) Medicína a přírodověda » Proč nemůžeme žít bez mikrobů
Reklama na každý čisticí přípravek se holedbá schopností zničit až 99,9 % bakterií. V posedlosti naším zdravím ničíme a odháníme všechno živé, jen se to k nám přiblíží, a utrácíme stále větší sumy za léky a hygienické prostředky… Ve skutečnosti jsme však čím dál tím víc nemocnější.
(2015) Jaderná fyzika a energetika » Proč není plutonium magnetické?
Plutonium je kov, ale nepřitahuje ho magnet. Proč? Zdá se, že vědci rozluštili „chybějící magnetismus“. Skupina vedená Markem Janoschekem z Los Alamos National Laboratory odhaluje zjištění o elektronech v atomech plutonia, které by mohlo vést k přesnějšímu předvídání a vyladění vlastností nových materiálů.
(2016) Fyzika a klasická energetika » Proč po dešti voní země?
Věřili byste, že se vědci zabývají i takovými jevy? Nesmějme se, ono totiž porozumět jejich přesnému fyzikálnímu mechanismu může pomoci vysvětlit i jiné dosud tajemné a nepochopitelné úkazy. Projděte se přírodou po bouřce nebo dešti a zhluboka nasajte tu báječnou vůni… Je to vůně naší Země.
(2017) Medicína a přírodověda » Proč rostliny zavírají v noci květy
Určitě jste si toho už všimli: tulipány, krokusy, ibišky, máky a mnoho dalších rostlin, když zvečera nastane chlad a stín, uzavřou své květy a „jdou spát“. Jak to dělají a proč? Možná nejsou líné a ospalé, ale naopak vyvinutější a „chytřejší“, než ty, které se tak nechovají.
(2018) Soutěže » Proč se letadlo, když zatáčí, naklání do zatáčky a proč se loď při zatáčení naklání opačně?
Nakloněním letadla se vztlaková síla, která působí na křídla, stane silou dostředivou a letadlo začne zatáčet. Kormidlo zatáčející loď je dole pod vodou, horní část lodi však má setrvačnou tendenci zůstat v původním směru pohybu.
(2019) Soutěže » Proč se na tučné polévce rozpuštěný tuk rovnoměrně nerozlije, ale dělají se „oka?
Správná odpověď na soutěžní otázku z července 2011: Proč se na tučné polévce rozpuštěný tuk rovnoměrně nerozlije, ale dělají se „oka?
(2020) Medicína a přírodověda » Proč se rodí tlusté děti?
Jak je možné, že jsou mezi námi ještě i hubení lidé, když žijeme v prostředí, které podporuje obezitu? Pokud se mnoho lidí stravuje ve stáncích s rychlým občerstvením, pije přeslazené nápoje, vysedává před televizí a jezdí v autech, proč nejsou všichni obézní?
... 1 « 199 200 201 202 203 204 205 » 310 ...
close
detail