
(2991) Medicína a přírodověda » Záhadný paví ocas
Učebnicový příklad znaku coby předpokladu pohlavního výběru dostal trhliny. Samice pávů totiž vždycky nevybírají samce s největším a nejpestřejším ocasem.

(2992) Obnovitelné zdroje » Zahájena světová kampaň na měření větru LiDARem pro veřejné využití
Jedinečná kombinace důvěryhodných meteorologických modelů výskytu a síly větru, numerických předpovědí počasí a skutečných měření umožní nejpřesnější předpovědi potenciálu větrné energie v oblasti.

(2993) Medicína a přírodověda » Zahřeje nás v zimě pití alkoholu?
Je to velmi oblíbený folklór: jedeme na lyžích, zastavíme v horské boudě a dáme si „na zahřátí“ grog nebo panáka. A je nám teplo! Funguje to! Jak se ale na pití alkoholu „proti zimě“ dívají lékaři, a jak fyziologicky funguje doopravdy?

(2994) Praktické informace » Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

(2995) Studenti » Zájemci o kosmonautiku, nepřehlédněte…
Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře upozorňuje na programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku. Nabízí i přednášky pro veřejnost o historických i aktuálních událostech v kosmonautice a o budoucnosti dobývání vesmíru.

(2996) Medicína a přírodověda » Zákaz ztužených pokrmových tuků
Světová zdravotnická organizace (WHO) chce do roku 2023 ukončit průmyslově vyráběné tzv. trans tuky - trans mastné kyseliny. Podle WHO ve světě ročně umírá kolem 500 000 lidí v důsledku konzumace trans mastných kyselin v potravinách, a to zejména na srdeční nemoci.

(2997) Biografie » Zakladatel autoprůmyslu v Čechách zemřel před osmdesáti lety
200 let textilnictví a 100 let autoprůmyslu. Tolik roků dávají myšlenky a činorodost Liebiegů lidem práci. Heslem Theodora Liebiega, zakladatele autoprůmyslu, bylo Prací ke slávě: „Per laborem ad honorem“.

(2998) Biografie » Zakladatel moderní anatomie člověka – Andreas Vesalius
V době raného středověku byli nositeli veškerých znalostí katoličtí kněží a mniši. Medicínou se často zabývali pouze teoreticky a chirurgii z ní zcela vyloučili. Církev svým ediktem chirurgii zakázala již ve 2.

(2999) Biografie » Zakladatel moderní fyziky Isaac Newton
Zřejmě největší vědec všech dob – Isaac Newton – žil na přelomu 17. a 18. století v letech 1642 (1643) až 1727. Považuje se za jednoho z nejvýznamnějších vědců všech dob či dokonce za zakladatele moderní fyziky a vědy vůbec.

(3000) Biografie » Zakladatel moderní informatiky George Boole
Rozmach informatiky ve druhé polovině 20. století se odvíjel nejen od rozvoje technologií, ale závisel i na pokroku v teoretických disciplínách, zejména v matematické logice. Žádný sofware se dnes neobejde bez logických kroků, bez operací s logickými proměnnými.