Global Wind Day
6. a 7. května se v budově Akademii věd ČR utkali středoškoláci v národním finále 17. ročníku Soutěže vědeckých a technických projektů Expo Science Amavet, jejímž je ČEZ tradičně generálním partnerem.
Již podvanácté se utkali nejlepší studenti a inženýři v soutěži diplomových a doktorandských prací Cena ČEZ. V oborech „výrobní zdroje elektrické energie“, „přenos a akumulace elektrické energie“ a „užití elektrické energie“ soutěžilo celkem 26 diplomantů a doktorandů, což je rekordní počet za všechny ročníky. Jejich práce vybraly do soutěže katedry technických vysokých škol na základě přísných kritérií vypsaných v propozicích. Odborná porota složená z vysokoškolských pedagogů a z odborníků ČEZ přihlášené práce hodnotila podle těchto kritérií: novost a originalita přístupu k řešení, vědecký způsob řešení, formulace problému, metodický postup při zpracování a formální úroveň řešení.
Motto: Chybami se člověk učí. Je ale lepší, když jde o chyby někoho jiného a ne o chyby vlastní.
Tma. Od východního pobřeží Ameriky až kamsi do středoasijských stepí se táhla zlověstná čerň. Jen mezi Eufratem a Tigridem vhasínala alfa Babylonu do omegy Iráku v slabých čarách záblesků Asijské fronty. Tam dole, téměř šestatřicet tisíc kilometrů pod Vladimirem, válčila Čína s Aliancí arabských států.
Ve čtvrtek 6. května budou moci obyvatelé metropole na Malostranském a Mariánském náměstí sledovat tichá vozidla bez emisí přímo v historickém centru.
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.